• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pora na BANANA!

 
Drukuj artykuł
Anna Depowska, Aktualizacja: 30-05-2014 21:44:50

Pora na... BANANA

Każdy z naszej grupy zastanawiał się, o czym możemy zrobić projekt. Ostatecznie rozważaliśmy wybór między odnawialnymi źródłami energii, projektem na temat podróży i projektem o bananach. Myśleliśmy, jaki temat może najbardziej zainteresować szerokie grono odbiorców, być innowacyjny i przyciągać uwagę. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt o bananach. W pierwszym momencie może to się wydać banalne i mało ambitne, bo właściwie, co takiego można powiedzieć o bananach? Doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę bardzo dużo. Ten temat daje nam wiele możliwości i skupimy się na różnych dziedzinach nauki i życia codziennego.

O regionie

nasz regionWielkopolska to kraina historyczna w środkowej i zachodniej Polsce, geograficznie obejmująca Pojezierze Wielkopolskie i Nizinę Południowowielkopolską. Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Zróżnicowany przemysł, wysoko towarowe rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski. Wielkopolska jest atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym regionem turystycznym. Przyciągają przede wszystkim zabytki: liczne kościoły, ratusze, pałace, dwory, wiatraki, na ogół dobrze utrzymane, a także muzea. Na tych ziemiach formowały się na przełomie X i XI wieku zręby państwa polskiego, z najważniejszymi ośrodkami w Gnieźnie i Poznaniu. I właśnie tu w Poznaniu, stolicy Wielkopolski, w dzielnicy Wilda znajduje się nasza szkoła – V LO imienia, znanej patriotki i Wielkopolanki, Klaudyny Potockiej.

O projekcie

Hasłem przewodnim naszego projektu jest banan... Wydaje się, że to zadanie lapidarne i mało ambitne. Ale my zamierzamy, w ramach tego projektu, poruszyć różne aspekty, z różnych dziedzin nauki i nadać temu projektowi charakter interdyscyplinarny. Zaplanowaliśmy zadania, które wydają nam się ciekawe i warte realizacji:
1. przeprowadzenie kilku eksperymentów z bananem w roli głównej,
2. nawiązanie współpracy z Palmiarnią Poznańską, nauczymy się hodować banany,
3. poznanie aspektów medyczno-dietetycznych banana,
4. poznanie drogi jaką pokonuje banan zanim trafi na nasze stoły,
5. artystyczne podejście do banana, czyli przygotowanie sztuki, na podstawie własnego scenariusza i układu tanecznego w wodzie – banan w roli głównej,
6. nawiązanie kontaktu z organizacją Fair Trade, czyli o co chodzi z tym sprawiedliwym handlem bananami,
7. opracowanie książki kucharskiej z przepisami na potrawy z bananów.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon