Astronauta

Ścieżki kariery

O regionie

nasz regionWielkopolska - historyczna i współczesna kraina w środkowej i zachodniej Polsce. Jej stolicą jest Poznań - piękne miasto nad Wartą, założone w 1253 roku, dziś liczące ponad pół miliona mieszkańców.
Poznaniacy to szczególny gatunek ludzi. Gdy przebywają poza granicami kraju, witają się "How are you, tej", ich ulubionym szamponem jest TIMOTEJ. Są bardzo gospodarni i praktyczni - kiedy idą w gości, słodzą herbatę trzema łyżeczkami cukru, w swoim domu - tylko jedną łyżeczką, choć tak naprawdę uwielbiają herbatę z dwiema łyżeczkami cukru. Lubią gotować, a ich ulubione przepisy zaczynają się od słów "Pożycz jedno jajko i 2 szklanki cukru.."
W takim klimacie dorastali uczestnicy projektu "Astronauta". To uczniowie poznańskiego V liceum, jednej z najlepszych i najsympatyczniejszych szkół w tym mieście.

O projekcie

Chociaż bezrobocie w Poznaniu jest najniższe w Polsce (wg ostatnich danych 4,2%), uczniom zależy nie tylko na tym, by mieć pracę, lecz na tym, by mieć pracę dobrą. Szukają więc odpowiedzi na pytania:
- Jakie są wymarzone zawody dzieci w przedszkolu i jak to się potem zmienia w trakcie nauki na różnych etapach edukacji. Czym te zmiany są spowodowane?
- Co robią ich rówieśnicy, aby zdobyć wymarzony zawód?
- Jakie predyspozycje trzeba mieć, by wykonywać różne zawody? Czy każdy może pracować w dowolnym zawodzie? Jak to sprawdzić?
- Jak wyglądają ścieżki kariery zawodowej osób z doświadczeniem zawodowym w różnych profesjach?
- Czym się kierować w podejmowaniu takich decyzji?
- Jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy na różne zawody?
Informacje zebrane podczas pracy nad tym projektem młodzi ludzie chcą zebrać i przedstawić w taki sposób, aby ich koleżanki i koledzy mieli choć odrobinę łatwiejszą drogę przy poszukiwaniu odpowiedzi na jedno z ważniejszych w życiu pytań: "Kim zostać?"