• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 

Grupa w całej okazałości!

 

O regionie  

Leszno jest miastem w województwie Wielkopolskim. Położone jest w zachodniej części Polski, pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Jest szóstym największym miastem w województwie.

 W 1547r. nadano prawa miejskie miastu. 

W okresie międzywojennym miasto było ważnym węzłem komunikacyjnym. Rozwinięty był tu handel i przemysł np.  młyny, browary, tartaki, produkowano wyroby włókiennicze itp.

W dniu 1 września 1939r. Leszno znalazło się na linii działań wojennych. W pażdzierniku Leszno nosiło niemiecką nazwę Lissa. 

Po zakończeniu wojny nastąpiła rozbudowa i przebudowa miasta. Powstało lotnisko szybowcowe w Strzyżewicach oraz wybudowano nowy dworzec kolejowy oraz autobusowy, wybudowano halę widowiskową, pływalnię. 

 W 1952r. nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły szybowcowej w Strzyżewicach.

W 1953r. zorganizowano I Szybowcowe Mistrzostwa Polski.

 

Leszczyńskie lotnisko

Lotnisko znane jest przede wszystkim z wyjątkowych warunków termicznych oraz organizowanych w tym miejscu międzynarodowych imprez lotniczych.

 

Położenie lotniska:

Współrzędne punktu odniesienia (ARP) i jego położenie na lotnisku:51°50' 06,07" N, 016°31'18,62” środek drogi startowej 24R/06L. Wzniesienie lotniska 94 m AMSL. 

 

Największe w Europie lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie, to jedno z najdogodniejszych dla szybownictwa miejsc na świecie. Wolna z trzech stron od przeszkód przestrzeń przy 126 hektarowym, trawiastym lotnisku i rozległe pola w sąsiedztwie sprawiają, że latanie jest tu bezpieczne i niestresujące. Na atrakcyjność Leszna dla szybowników znacząco wpływają także: sprzyjające warunki pogodowe, brak w pobliżu dużych lotnisk komunikacyjnych, położenie umożliwiające wykonywanie długich przelotów w granicach Polski oraz istnienie w bliższej i dalszej okolicy terenów przydatnych do lądowań przygodnych. Te wszystkie walory decydowały o wyborze tutejszego lotniska jako miejsca rozgrywania licznych zawodów: modelarskich, balonowych, samolotowych, i zwłaszcza szybowcowych od rangi krajowej do światowej. Leszno jest jedynym miastem, które trzykrotnie organizowało Szybowcowe Mistrzostwa Świata.

 

Niżej przedstawiony jest schemat lotniska:

 

Widok leszczyńskiego  lotniska z lotu ptaka:

 

 

Drukuj artykuł
Małgorzata Grabska, Aktualizacja: 22-06-2012 11:17:24

Wizyta Pani Bożeny Roszak

Dnia 13 kwietnia odwiedziła nas Pani Bożena Roszak. Przeprowadziła z nami wywiad na temat dotychczasowych działań podjętych w projekcie oraz plusów i minusów projektu. Przypatrywała się naszym zajęciom na których dzieliliśmy się dotychczas zebranym materiałem przede wszystkim wyjścia na lotnisko i przygotowywaliśmy plakaty dotyczące konkursu plastycznego. W spotkaniu brała udział tylko nasza grupa.

Wizyta  Pani prof. dr hab. Marii Korcz

Dnia 1 czerwca do naszej szkoły zawitała pani prof. dr hab. Maria Korcz. Przeprowadziła z nami rozmowe w której pytała się o rezultaty naszej pracy. Chciała poznać nasze zdanie na temat projektu, jakie są nasze odczucia, czego nauczyliśmy się w trakcie projektu. Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze.

Drugie spotkanie z Panią Bożeną Roszak

Dnia 11 czerwca Pani Bożena Roszak odwiedziła nas po raz drugi. Tym razem chciała się dowiedzieć o naszych postępach i dokonaniach w projekcie. 

  • Spotkanie grupy

Prezentacja projektów w IV LO

Dnia 26 czerwca mieliśmy szansę przedstawić nasze prezentacje przed dyrekcją IV LO w Lesznie oraz naszymi nauczycielami i koleżankami/ kolegami z innych klas. Miało to na celu przybliżyć innym cele naszego projeku, jego rezulaty oraz nasze wrażenia.

  • Grupa przedstawia nasz projekt
  • Prezentacja modelu szybowca
  • Prezentacja
  • Prezentacja
  • Przemowa Pani dyrektor