• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Różne pokroje sosny z zależności od środowiska i charakterystyka sosny.

 

Ogólna charakterystyka sosen

Rodzaj różnej wielkości zimozielonych drzew iglastych, rzadziej krzewów. Charakteryzują się one dużą zmiennością form oraz w wielu przypadkach nietypowym jak na drzewa iglaste, dość nieregularnym pokrojem. Igły sosen są wąskie i długie - u niektórych gatunków osiągają nawet ponad 20cm długości. Na krótkopędach wyrastają one zebrane w pęczki po 2, 3 lub 5 sztuk (jedna z najważniejszych cech pozwalających rozróżniać gatunki). Twarde szyszki sosen są zbudowane z całkowicie zdrewniałych, masywnych łusek nasiennych, zakończonych rombowatymi tarczkami.

 

 

Systematyka

Obejmujący około 115 gatunków rodzaj sosna jest najliczniej reprezentowanym gatunkowo rodzajem drzew iglastych. W zależności od ilości wiązek przewodzących w liściu dzieli się on na dwa podrodzaje: Pinus subsp. Pinus silvestris (dwie wiązki - np. sosna zwyczajna) oraz Pinus subsp. strobus (jedna wiązka - np. sosna wejmutka).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Sosna wejmutka ( Pinus strobus)

 

 

 

 

Sosna zwyczajna (Pinus silvestris)

 

 

 

Sosna zwyczajna (Pinus silvestris)

 

 

 

Wysokie, zimozielone drzewo iglaste występujące powszechnie na terenie całej Polski. Pokrój sosny zwyczajnej różni się od spotykanego u typowych drzew iglastych, takich jak świerk, jodła czy modrzew. O ile bardzo młode sosny przypominają jeszcze "świąteczną choinkę", to u dorosłych osobników cecha ta stopniowo zanika, a na starość drzewa przyjmują nieregularne i czasami wyjątkowo malownicze kształty. Pień dorosłej sosny, choć na dużej wysokości, to jednak przeważnie dzieli się na grube i powykrzywiane konary, a mocno prześwitująca korona rzadko posiada wąsko-stożkowaty kształt; częściej jest ona rozłożysta, nieregularna i wysoko kopulasto sklepiona bez wyraźnego wierzchołka (przez co czasem wydaje się nieco parasolowata).

 

 

Sosna pospolita jest naszym najważniejszym drzewem leśnym - stanowi ona ponad 60% ogólnego drzewostanu polskich lasów! Jest to też drzewo niezwykle ważne z przemysłowego punktu widzenia, dostarczające bardzo dużych ilości drewna wykorzystywanego powszechnie m.in. w budownictwie, stolarstwie, przemyśle meblowym i papierniczym.

 

Występowanie / Zastosowanie

 

 

Zasięg.

Największy spośród europejskich gatunków sosny. Obok sosny karłowej, sięga najdalej na północ ze wszystkich sosen -do ok. 70°N (Norwegia). Występuje w północnej i środkowej Europie, wschodniej Syberii, na Kaukazie oraz w północnych Chinach. W Polsce rozpowszechniona na terenie całego kraju.

 

 

 

Preferencje.

 

Drzewo o niewielkich wymaganiach glebowych, światłolubne, najlepiej rosnące na stanowiskach w pełni nasłonecznionych (na zacienionych szybko traci igły), stosunkowo odporne na mrozy. W związku z głębokim systemem korzeniowym doskonale znosi suszę, może rosnąć na bardzo suchych, piaszczystych lub kamienistych glebach, a nawet na rumowiskach skalnych.

 

 

Długość życia i tempo wzrostu.

 

Drzewo stosunkowo długowieczne, szybko rosnące. Osiąga wiek 300-500(700) lat. Pod względem tempa wzrostu spośród rodzimych w Polsce drzew iglastych ustępuje jedynie modrzewiowi.

 

 

Zastosowanie.

Przede wszystkim niezwykle ważne drzewo leśne, odgrywające wielką rolę w kształtowaniu ekosystemu i klimatu.Łatwe w obróbce drewno sosny stanowi cenny surowiec w przemyśle stolarskim (stolarka okienna i drzwiowa, podłogi itp.), meblowym, w budownictwie, a także służy do pozyskiwania celulozy (produkcja papieru). Poza drewnem wykorzystuje się korę, szyszki, igły oraz pąki sosny. Są one używane do produkcji tzw. żywicy balsamicznej, z której z kolei produkuje się m.in. terpentynę, kalafonię i olejki eteryczne. Produkty te są stosowane w branżach perfumeryjnej, kosmetycznej, farmaceutycznej i innych. Jak już wyżej wspomniano, poza znaczeniem w przemyśle, sosna zwyczajna jest jednym z bardzo popularnych drzew ozdobnych.

 

 

 Pokrój / Korzenie

 

Pokrój.

Wysokie i okazałe drzewo iglaste, przyjmujące na starość nieregularny, często bardzo malowniczy pokrój. Osiąganą wysokością ustępuje nieco jodłom, świerkom i modrzewiom.

 

Rozmiary.

Wysokość 30-35(40)m. Średnica pnia 1-1.5m.

  • Jak podaje strona Tall Trees, najwyższa obecnie w Europie sosna zwyczajna rośnie na terenie rezerwatu przydrożnego w

Puszczy Białowieskiej i mierzy 45.3m(TN+JPh+LG, 2011, laser). Nieco niższy okaz na terenie BPN ma 43.2m wysokości (TN, 2011, laser).

  • Najgrubsza w Polsce (a być może nawet w Europie!) sosna zwyczajna - tzw. Sosna Waligóra - rośnie w pobliżu Sulechowa w woj. lubuskim. Obwód jej pnia wynosi 5.68m (Φ 1.81m), a wysokość 27m..

 

 

System korzeniowy palowy, najgłębszy ze wszystkich krajowych drzew iglastych; dzięki niemu sosna zwyczajna słynie z wyjątkowo dużej stabilności (osiąganej nawet na tak trudnych terenach jak piaski i żwiry).
  • Korzeń główny sosny może sięgać nawet do 3m głębokości!

 

Pędy i pąki/liście

Pędy zróżnicowane na długopędy.Długopędy początkowo zielonawe i wyrastające pionowo w górę,po pewnym czasie stają się szare i odchylają się na boki.

Pąki- podługowate do jajowatych,brązowe, z licznymi cienkimi i często odstającymi łuskami, żywicujące.

Liście- szpilkowate,długie i wąskie. Często nieznacznie skręcone wokół osi bardzo drobno piłkowane. Jedne z najkrótszych igieł posiada kosodrzewina(3-8cm) do najdłuższych natomiast należą igły sosny żółtej,himalajskiej oraz nadmorskiej(12-25cm). U prawie wszystkich gatunków przekroj igieł jest trójkątny lub półkolisty, tylko jeden gatunek sosny posiada igły o okrągłym przekroju.

 

 

Bibliografia.


http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/sosna/sosna_zwyczajna/sosna_zwyczajna.php

http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/sosna/sosna.php#pokroj