• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sosna (Pinus sylvestris L.) - od siewki do krzesła.

Analiza etapów ontogenezy sosny. Przystosowanania anatomoczne i fizjologiczne do środowiska życia. Znaczenie gospodarcze sosny z uwzględnieniem przemysłu stolarskiego i meblarskiego.

O regionie

nasz regionKępno leży na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, nad Niesobem, w zachodniej części ziemi wieluńskiej, w województwie wielkopolskim i jest najdalej na południe położonym miastem w województwie. Leży 63 km od Kalisza, 76 km od Wrocławia, 88 km od Opola, 128 km od Łodzi, 145 km.
Ślady osadnictwa na obecnych terenach Kępna sięgają epoki brązu. Świadczą o tym liczne wykopaliska archeologiczne. Najwięcej starych przedmiotów odkryto na terenie prasłowiańskiego cmentarzyska na Górce Wiatrakowej (Osiedle 700-lecia). Innym dowodem dawnego osadnictwa jest pradawne grodzisko, tzw. Kopiec. Znaleziono tu fragmenty naczyń oraz pozostałości drewnianych domów. Znaleziska pochodzą z okresu średniowiecza.
Kępno jest ZAGŁĘBIEM MEBLARSKIM. Na terenie powiatu znajduje się około 250 zakładów produkujących meble. Nie są to byle jakie małe zakłady. Są to ogromne hale, które wytwarzają meble na eksport. Jak wiadomo SOSNA jest jednym z gatunków drzew z których najczęściej wytwarzane są meble. Dlatego łącząc to wszystko w jedną całość powstał nasz projekt.

O projekcie

Poprzez ten projekt pragniemy ukazać wszystkim, jak ważna jest sosna w naszym życiu codziennym. Ma ona tak istotne znaczenie m.in. dlatego, że posiada doskonałe właściwości lecznicze (wytwarza się z niej np. syropy). Przyczynia się także do rozwoju przemysłu meblarskiego i stolarskiego, tak bardzo ważnego w naszym regionie. Projekt otworzył przed nami szerokie możliwości w rozwoju naszej wiedzy biologicznej.