• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

 

Para - buch, koła - w ruch!

Realizacja projektu z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Głównym celem jest stworzenie interaktywnego parku technologicznego i muzeum kolei parowej.

O regionie

nasz regionPierwszą stolicą państwa polskiego było właśnie Gniezno, które prawa miejskie uzyskało w 1239 roku. Według legendy związanej z powstaniem naszego kraju, jego nazwa pochodzi od słowa "gniazdo". To prawdopodobnie tutaj Mieszko I przyjął chrzest (co spowodowało, że Polaków przestano nazywać poganami), a Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Dziś żyje tu około 70 tys. mieszkańców. Gniezno jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miastem, gdyż przebiegają przez nie takie szlaki turystyczne jak: Szlak Piastowski, Szlak Romański i Wielkopolska Droga św. Jakuba. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest oczywiście katedra, w której znajdują się drzwi gnieźnieńskie przedstawiające życie św.Wojciecha. W mieście znajduje się kilka parków miejskich i pięć jezior, a przez północno-wschodnią część miasta przepływa rzeka Wełna, która jest dopływem Warty.

O projekcie

Parowozownia! Tym chcemy się zająć. Stara, od dawna zapomniana parowozownia w Gnieźnie, może odzyskać swój blask dzięki naszej wspólnej pracy. Inspirację zaczerpnęliśmy z wiersza J.Tuwima "Lokomotywa", chcemy przybliżyć historię parowozowni i znaczenie, jakie miała w polskim kolejnictwie na początku swojego istnienia. W galerii, którą stworzymy, chcemy przedstawić zdjęcia i filmy obrazujące "ewolucję" parowozowni. Lecz nie będziemy zajmować się tylko historią, ale także stworzeniem interaktywnego parku maszyn kolejowych, takich jak zwrotnica czy obrotnica oraz wyjaśnieniem ich działania. Projekt zakłada wykorzystanie dużej ilości środków finansowych, lecz dzięki promocji w mediach, radiu i gazetach zachęcimy innych sponsorów do współpracy. Punktem kulminacyjnym naszego projektu ma być piknik otwierający nasze muzeum. Więc "para - buch, koła - w ruch" i do pracy. :)