• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Woda w organizmie człowieka

Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska, w którym żyjemy. Jest ona, oprócz powietrza, podstawowym elementem potrzebnym do życia. Jak ogromne znaczenie ma w naszym życiu niech świadczy fakt, że jej zawartość w organizmie wynosi od 70 do 90% i zmienia się z wiekiem; w trzymiesięcznym płodzie znajduje się około 90%, u noworodka około 80%, a u człowieka dorosłego 70% wody.

 

Funkcje wody w organizmie człowieka:

1. Rozpuszczanie pokarmu oraz jego transport

2. Wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek

3. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii

4. Udział w reakcjach biochemicznych

5. Regulacja temperatury

6. Zwilżanie błony śluzowej, stawów, gałki ocznej

 

 

Woda występuje we wszystkich tkankach naszego ustroju, chociaż jej rozmieszczenie w nim jest nierównomierne. Jest niezbędna w podtrzymywaniu wszystkich procesów biologicznych. Woda w organizmie jest przenośnikiem i regulatorem ciepła, pochłania jego nadwyżki i wydala je w czasie parowania przez skórę oraz drogami oddechowymi. Bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych, zwilża błony śluzowe, gałkę oczną i zapewnia ruchliwość stawów.

Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Bierze udział w procesie wchłaniania pożywienia z jelit i odżywianiu komórek. Podczas trawienia pokarmy doprowadzane są do stanu umożliwiającego ich rozpuszczenie w wodzie i rozłożone na drobne cząstki przenikają przez ścianki jelit do krwi i płynu śródkomórkowego, a stamtąd do komórek. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje temperaturę. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii.

 

 

Woda, tak potrzebna do życia, może jednocześnie stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet być przyczyną śmierci. Każdego roku więcej ludzi umiera na choroby związane z zanieczyszczoną wodą niż w wyniku przemocy, w tym wojen.

Choroby związane z wodą :

Choroba morska - zespół objawów będących następstwem podrażnienia nadmiernie wrażliwego narządu równowagi, wywołanych kołysaniem statku.

Objawy to:

- brak apetytu,

- uczucie niewygody,

- złe samopoczucie,

- zmęczenie,

- bóle głowy,

- wymioty.

 

WYBRANE CHOROBY
SPOWODOWANE ZANIECZYSZCZONĄ WODĄ

- choroba Alzheimera

- nadciśnienie

- astma

- nadczynność i niedoczynność tarczycy

- anemia

- zawał serca

- białaczka

- nowotwór nerek, wątroby, żołądka, piersi, płuc, pęcherza moczowego, jelita prostego i skóry

- choroby serca

- egzemy

- łysienie

- zaburzenia układu nerwowego, układu rozrodczego i układu krążenia

- sinica

- mocznica

- zaburzenia wzrostu

- nieżyty żołądka i jelit

- marskość wątroby

- fluoroza

 

Drukuj artykuł
Paweł Piątek, Aktualizacja: 27-06-2012 09:49:54