Koźlarz Symbolem Dziedzictwa Kulturowego Regionu Kozła.

Projekt "Koźlarz Symbolem Dziedzictwa Kulturowego Regionu Kozła" zakłada szerzenie świadomości kulturowej wśród mieszkańców Zbąszynia. Korzenie większości z nas wrosły właśnie w solidną podstawę Regionu Kozła. Nasze działania są więc silną i ekspresywną formą lokalnego patriotyzmu. Zebrani w silną grupę postanowiliśmy uwiecznić nasz folklor, kulturę pozostawioną po przodkach, bo ta wspaniała historia zasługuje na przekaz w nowoczesnej formie. Projekt, który okazał się swojego rodzaju wehikułem czasu, bardzo zbliżył nas do świata kolorów, tańca i brzmienia kozła. Mamy nadzieję, że nasza propozycja interaktywnego koźlarza przypadnie wszystkim do gustu.

O regionie

nasz regionZbąszyń to małe miasteczko położone w zachodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie nowotomyskim nad jeziorem Błędno i nad rzeką Obrą. Po raz pierwszy nazwa Zbąszyń pojawiła się w 1231 roku, a w 1311 otrzymało prawa miejskie. Dziś jest ośrodkiem turystycznym, wypoczynkowym i sportowym. Miasto należy również do Regionu Kozła, z którym bardzo ściśle powiązana jest nasza lokalna kultura. Na rynku w Zbąszyniu znajduje się Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, gdzie znajdują się instrumenty i stroje charakterystyczne dla tego regionu. Nie brakuje tutaj atrakcji, jakimi są zabytki, festiwale muzyczne i festyny tematyczne. Najpopularniejszym miejscem spędzania wolnego czasu jest plaża „Łazienki” położona nad pobliskim jeziorem. To tam najwięcej „się dzieje”. Nie można także zapomnieć o Zbąszyńskim Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, gdzie odbywa się większość imprez sportowych, m. in. co roku organizowane są międzynarodowe mistrzostwa w unihokeju. Poza tym już od kilku lat w Zbąszyniu przedstawiany jest Experyment, na którym współcześni artyści mogą zaprezentować swoją sztukę innym. W budowie jest także nowoczesna Filharmonia Folkloru Polskiego, a zaplanowane jest jeszcze kilka projektów, które już niedługo zostaną zrealizowane. Zbąszyń jest miastem, który tętni pełnią życia i rozwija się w bardzo szybkim tempie.

O projekcie

Naszym celem jest szerzenie kultury Regionu Kozła wśród pokoleń, ponieważ nie chcemy dopuścić, aby tak bogata tradycja zaniknęła. Chcemy zachęcić wszystkie grupy wiekowe do zapoznania się z nią. Dzieci poprzez zabawę – kolorowanki, bajki, występy. Wśród uczniów, ogłaszając konkurs oraz dorosłych przez przeprowadzenie ankiety na temat ich wiedzy o Regionie Kozła. W ten sposób zwrócimy uwagę na otaczającą kulturę i rozpowszechnimy ją. Rozwijając umiejętności plastyczno-techniczne stworzymy eksponat, który zostanie przekazany do Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon