• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

         

            Projekt Polichromie kościoła chodzieskiego i okolic powstał z potrzeby przypomnienia pokoleniu licealistów dawnego wnętrza kościoła św. Floriana w Chodzieży. Wnętrze, dzisiaj jasne, wcześniej, przytłumione patyną czasu, wzbogacone malowidłami naściennymi wznosiło element tajemniczości, budowało nastrój, budziło ciekawość minionym czasem.

            Pewność, że uda nam się bez większych trudności dostrzec o dokumentacji konserwatorskiej pozwoliła nam podjąć temat projektu. Rzeczywistość okazała się niestety inna. Poza mało czytelnymi fotografiami nawy głównej świątyni św. Floriana, nie zachowały się żadne dokumenty przybliżające tematykę i widok malowideł. Grupa postanowiła rozszerzyć poszukiwania ciekawych malowideł naściennych wokół Chodzieży i tak trafiliśmy do następujących kościołów: św. Jana Chrzciciela w Trzciance, w Tarnowie Pałuckim, w Wełnie, w Margoninie. W ramach projektu badań nad genezą polichromii odwiedziliśmy także kościół katedralny pod wezwaniem śś. Janów w Toruniu oraz gościliśmy w pałuckiej Farze dzięki sympatyzującej z naszym projektem absolwentce naszego liceum – Joannie Gryzińskiej.

             Podczas projektu założyłyśmy sobie, że nasza praca ma zaowocować nową formą pokazania społeczeństwu zapomnianej już polichromii. W tym celu przez cały okres trwania projektu tworzyłyśmy koszulki z replikami polichrommii z różnych stron świata, jak i z kościołów, które odwiedziłyśmy. Finalnym przedsięwzięciem miał być pokaz mody i ukazanie naszych koszulek.

                   Projekt był dla nas niewątpliwie ogromnym wyzwaniem. Pokonałyśmy niemało przeszkód by z sukcesem ukończyć nasze zadania, jednak uważamy, że dla nas była to wielka przygoda. Projekt okazał się dla nas dużym wyzwaniem, wiele treści miało dla nas charakter odkrywczy, a całość na pewno wykształciła w nas pewną wrażliwość na sztukę niedocenianą i zapomnianą.

 

               

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon