• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wpływ wody na klimat

Różnorodność klimatyczna Ziemi jest w znacznym stopniu uwarunkowana od bliskości wody. Różne stany skupienia odpowiedzialne są za jej obieg w przyrodzie, co skutkuje opadami atmosferycznymi, a na podstawie ich obserwacji można określić jaki klimat występuje w danym miejscu.

Inną zależnością łączącą wodę i klimat jest temperatura. Temperatura w pobliżu oceanów i mórz jest inna niż w reszcie kraju. Bliskość dużych zbiorników wodnych w danym miejscu powoduje występowanie dużej ilości opadów, poprzez parowanie oraz zimniejsze lata i cieplejsze zimy, niż w pozostałej części kraju. Również nad morzem występuje w rytmie dobowym wiatr, tzw. bryza, która podczas dnia wieje znad morza (bryza morska) przynosząc powietrze zimne i wilgotne, natomiast w nocy, z lądu (bryza lądowa) dając powietrze suche i ciepłe. Zjawisko bryzy spowodowane jest różnicami w nagrzewaniu się morza i lądu.

Z czynnikiem tym wiąże się bezpośrednio występowanie na ziemi klimatu morskiego oraz kontynentalnego (lądowego). W związku z tym odległość od morza ma wpływ na ilość opadów i rozkład temperatur w ciągu całego roku. Dobrym przykładem dla tego zjawiska jest kontynent europejski. W styczniu temperatury na tym kontynencie wyraźnie maleją z zachodu na wschód. Im dalej od oceanu tym zimniej, ponieważ nie dociera już ciepłe powietrze zgromadzone latem w oceanie. Od lipca natomiast temperatury zaczynają rosnąć. Sama różnica temperaturowa jest znacznie lepiej zauważalna w Europie Wschodniej niż w Europie Zachodniej. Również ilość opadów atmosferycznych jest zróżnicowana. Im dalej od oceanu tym suchsze powietrze i mniej opadów. Dlatego ich ilość maleje w Europie w kierunku wschodnim.

Oprócz temperatury i opadów, występowanie oceanów, warunkuje wpływ prądów morskich na klimat. W wodach oceanicznych występują dwa rodzaje tzw. prądów morskich. Są to ciepłe i zimne prądy morskie. Większość z tych prądów posiada swoje stałe trasy, którymi niezmiennie płynie przez cały rok. To właśnie dlatego mogą one stale kształtować klimat na obszarach obok których przepływają. Ciepłe prądy morskie powodują ogrzanie się powietrza nad nim i unoszenie go do góry. Takie powietrze jest ciepłe ale zarazem bardzo wilgotne. Jeśli jakiś obszar lądu jest stale poddawany działaniu tego powietrza, powoduje to występowanie równomiernych opadów deszczu oraz stałe nagrzewanie tego obszaru. Zimne prądy morskie sprawiają, że powietrze znajdujące się nad nimi jest chłodne i bardzo wilgotne. Takie powietrze zazwyczaj przynosi dość brzydką pogodę nad lądem. Powoduje występowanie częstych deszczy i mgieł. Powietrze to dopływając do lądu ogrzewa się tylko nieznacznie, dlatego powoduje ogólne obniżenie temperatury na lądach swojego oddziaływania.

 

 

Źródła:
http://www.czynniki.atrakcje.rybnik.pl/odleglosc-od-morza.html

http://www.chronmyklimat.pl/theme/UploadFiles/Image/_nowe_2010/listopad/wyzwania_rys2%281%29.jpg

Drukuj artykuł
Marta Kańczurzewska, Aktualizacja: 10-06-2013 14:06:00