~ ZaPaRoWaNi  ~

Pełną Parą

~ Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie ~

Jarosław Stańko, Aktualizacja: 21-05-2013 22:54:42

Czy rzecz pozornie bliska i bardzo powszechna, z którą obcujemy na każdym kroku swojego "zabieganego życia", może stać się źródłem inspiracji, generującym w pozytywny sposób adrenalinę u młodych ludzi? Nie ma takiej potrzeby aby szukać ciekawych pomysłów bardzo daleko,bo wiele z nich jest na "wyciągnięcie ręki". ZaPaRoWaNi chcą pokazać, że "Para" ma również wiele intrygujących wcieleń. Niejednokrotnie potrafi pokazać swoją niszczycielską naturę, wysadzając z impetem stalowe zbiorniki, a z drugiej strony,  nieść życie w otaczającym nas ekosystemie. Śledząc jej różnorodność, spoglądamy na związane z nią zjawiska okiem fizyka, chemika, dawnego inżyniera  konstruującego maszyny parowe czy też historyka, śledzącego rozwój komunikacji kolejowej i związanej z nią procesami gospodarczo-społecznymi. Wreszcie "Para" widziana okiem turysty-pasjonata zakochanego w starych parowozach, doprowadza do szybszego bicia serca u  wielu ludzi na całym świecie, czego świadkami  jesteśmy w "świętym miejscu parowozarzy"- czyli w Wolsztynie. Należy również pamiętać o tym, że ten stan skupienia wody jest natchnieniem wielu artystów-fotografików,  próbujących zatrzymać w kadrze ten niesamowity nastrój jaki stwarza "zaparowany świat".

ZaPaRoWaNi to po prostu grupa młodzieży, których wyobraźnia jest nieograniczona, bo pobudzana jest przez-"Parę".

Joanna Biskup, Aktualizacja: 12-06-2013 18:48:15

ZaPaRoWaNi Pełną Parą

Projekt realizowany w ramach projektu "e-Szkoła Moja Wielkopolska" przez uczniów klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie. Przewodnim tematem projektu jest "Para", czyli analiza różnych aspektów własności ciał lotnych i ich wykorzystania w życiu codziennym człowieka.

O regionie

nasz regionMiasto „Pełne Pary” – Wolsztyn - to idealne miejsce do czynnego wypoczynku oraz zwiedzania urzekającej zabytkowej architektury. Corocznie w pierwszy weekend maja w naszym mieście odbywają się - Dni Ziemi Wolsztyńskiej połączone z paradą zabytkowych parowozów, która gromadzi ponad 20000 miłośników tych starych maszyn z całego świata.
Wolsztyn położony jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego, nad jeziorami: Berzyńskim oraz Wolsztyńskim. Założony został przez cystersów z klasztoru w pobliskiej miejscowości. W czasie powstania wielkopolskiego oddziały polskie przejęły kontrolę nad miastem 5 stycznia 1919. Usytuowanie na Pojezierzu Poznańskim sprzyja uprawianiu w naszym mieście sportów wodnych takich jak kajakarstwo, windsurfing czy żeglarstwo. Nieopodal Jeziora Wolsztyńskiego, znajduje się dawny pałac, zbudowany w stylu klasycznym na początku XX wieku, w którym obecnie mieści się hotel oraz restauracja.

O projekcie

Projekt przewiduje analizę różnych wątków związanych z parą - jej różnorodnych odsłon. Zaplanowaliśmy realizację kilku najciekawszych naszym zdaniem, zagadnień:
1-Badanie fizycznych aspektów różnego rodzaju par.
2-Nawiązanie ścisłej współpracy z "Parowozownią" Wolsztyn, czyli przygotowanie multimedialnego przewodnika po muzeum oraz odnowienie wybranych eksponatów. Promocja parowozowni.
3-Zarejestrowanie multimedialne artystycznych aspektów pary.
4-Analizę wykorzystania pary w różnych dziedzinach życia codziennego.
5-Zaprojektowanie i wykonanie "pojazdu parowego".
6-Zapoznanie się z historią parowozów i transportu kolejowego. Przygotowanie materiałów dydaktycznych o historii kolejnictwa na naszym terenie.