• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

CHMiEL czyli Chmielowa Hodowla Miłych i Energicznych Licealistek

Grupa 12 dziewczyn zajmująca się projektem przyrodniczym, mającym na celu badanie właściwości chmielu i licznych zagadnień z nim związanych (zastosowanie, hodowla, ochrona środowiska)

O regionie

nasz regionWOLSZTYN- to ok. 14-tysięczne miasto położone w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie ziemi wolsztyńskiej pochodzą z okresu kultury wczesnołużyckiej. Świadczą o tym znalezione tam naczynia gliniane. Pierwsze dokumenty mówiące o tym terenie pochodzą dopiero z połowy XII wieku, a na przełomie XIII i XIV w. powstało miasto Wolsztyn, które założyli cystersi z pobliskiego klasztoru w Obrze. W Wolsztynie jest jedyna czynna parowozownia w Europie, dzięki której do naszego miasta, co roku, przyjeżdża wielu miłośników tych starych, zabytkowych pojazdów. Co roku na przełomie kwietnia i maja organizowana jest `Parada Parowozów`, która przyciąga nawet 20tyś. fanów. W wolnych chwilach, lub w niedzielne popołudnia w naszym mieście nie można się nudzić- każdy znajdzie coś dla siebie. W parku, przy jeziorze, można odpocząć na moście, lub ławce, oglądając łabędzie i kaczki; dla osób, które wolny czas spędzają bardziej aktywnie, jest wiele ścieżek rowerowych, czy kręgielnia. W centrum naszego miasta znajduję się rynek, który przyciąga dużo ludzi, można miło spędzić tam czas. Dla osób pragnących zdobywać wiedzę, proponuję wybrać się do Muzeum Regionalnego im. Marcina Rożka, gdzie mieszkał znany malarz, rzeźbiarz- w tym miejscu prezentowane są pamiątki po artyście i materiały dotyczące historii Wolsztyna i okolic- nie jest to jedyne takie miejsce; w dawnym budynku szpitala, znajduje się Izba pamięci Roberta Kocha- był to laureat do Nagrody Nobla. To nie jedyna atrakcja Wolsztyna – działa tu także Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.

O projekcie

Projekt dotyczy badania właściwości i możliwości szerokiego zastosowania chmielu (w lecznictwie, gastronomii, kosmetologii). Opiera się on naukach przyrodniczych oraz humanistycznych, co ściśle wiąże się z zainteresowaniami uczestników projektu.

Grupa projektowa postanowiła zająć zagadnieniem przyrodniczym, który można by było połączyć z kuchnią, pracą w ogrodzie i ochroną środowiska. Chmiel okazał się tematem dającym największe możliwości i jednocześnie najmniej znanym uczestnikom. Co więcej, zajmując się tym problemem można połączyć wszystkie najważniejsze obszary zainteresowań uczestników projektów.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon