• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

 Plakat projektu ogrodu

Drukuj artykuł
Olga Szczepaniak, Aktualizacja: 27-06-2012 20:02:06
Nowy moduł

Rośliny z naszego ogrodu

Nowy moduł

1- Sosna czarna

To drzewo pochodzi z Europy Południowej. Ma ciemnozielone długie (8-16 cm) igły zebrane po dwie. Kora na pniach i konarach jest ciemnoszara, prawie czarna. W młodym wieku korona jest szeroko stożkowa, z wzniesionymi do góry sztywnymi pędami. Później szeroka, gęsta i parasolowata lub spłaszczona. Tylko w młodym wieku sosna rośnie szybko. Dopiero po 30 latach osiąga wysokość 10 m. Ma ładne duże (10 cm) szyszki. Ma małe wymagania glebowe i jest łatwa w uprawie - może rosnąć nawet na wydmach. Jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenie powietrza, mrozy i silne wiatry. Najlepiej rośnie na podłożu wapiennym, ale może być ono również piaszczyste i suche.

Zastosowanie: Jest polecana do dużych ogrodów, do sadzenia pojedynczo na trawniku lub w luźnych grupach.

Nowy moduł

2- Świerk srebrny

Roślina wieloletnia, wysokie, szerokie drzewo o stożkowym pokroju i sztywnych, kłujących, jednobarwnych igłach. Roślina odporna na niskie temperatury, suszę i zanieczyszczenie środowiska.

Kolor igieł od niebieskawo zielonych do srebrzystych.
Wysokość dorosłej rośliny 20m, szerokość 8m. Sadzonka 20-30cm
Stanowisko -słońce, półcień. 
Gleba- każda ogrodowa
.


Zastosowanie- jako soliter i grupy roślin, na choinki, gałązki do kompozycji bukieciarskich.

Nowy moduł

3- Świerk

 

JODŁA KAUKASKA

Bardzo wysokie, zimozielone drzewo iglaste o wręcz modelowym dla tej grupy, regularnie stożkowatym pokroju określanym mianem "choinki". Świerk pospolity jest uznawany za drugie (po jodle) najwyższe rodzime drzewo europejskie - w sprzyjających warunkach może on osiągać nawet ponad 60m wysokości(!), choć normalnie rzadko przekracza 40m. 

 

Zastosowanie: przede wszystkim niezwykle ważne drzewo leśne, odgrywające wielką rolę w kształtowaniu ogólnego ekosystemu i klimatu. Posiada bardzo duże znaczenie w gospodarce leśnej, jest jednym z gatunków uprawianych na największą skalę w sztucznych nasadzeniach zarówno na terenach swojego naturalnego występowania, jak i w innych częściach świata (introdukcja).

Nowy moduł

4- Jodła koreańska

Jodła koreańska to drzewo iglaste, zimozielone, występujące w naturze w górach Korei Południowej. Doskonale nadaje się do małego ogrodu. Rośnie wolno, osiągając jedynie 3-4 metry wysokości. Posiada krótkie, ciemnozielone igły, które na spodzie mają kredowobiałe paski. Szyszki są nieduże (do 7 cm długości) i fioletowe - na gałązkach pojawiają się już po kilku latach od posadzenia drzewka. Jodła koreańska dobrze rośnie w miejscu słonecznym i półcienistym. Lubi podłoże żyzne i wilgotne.Ze względu na efektowny stożkowaty pokrój najlepiej sadzić ją jako pojedynczy okaz.

Zastosowanie- przydomowe ogrody, pośród zieleni miejskiej i osiedlowej. Można ją delikatnie przycinać (najlepiej wiosną),w szczególności wyrastające „dziko” pędy boczne. Bardzo dobrze prezentuje się w grupie roślin, soliter, a także jako tło do niższych nasadzeń.

Nowy moduł

5- Modrzew

Drzewo osiąga wysokość do 40 metrów. Pień prosty, korona luźna, stożkowata. Kora początkowo zielono-brązowa i gładka, później czerwonobrązowa lub szarobrązowa, głęboko spękana, złuszczająca się. Górne gałęzie rosną poziomo a dolne nieco zwisają. Igły długości 2-4 cm na długopędach ułożone skrętolegle a na krótkopędach rosną w wiązkach po 20-40 sztuk. Są krótko zaostrzone, miękkie i giętkie, trochę spłaszczone, świeżo-zielone. Jesienią lśniące, złotożółte. Na zimę igły spadają. Kwiaty męskie na kilkuletnich krótkopędach jasnożółte. Żeńskie na starszych uiglonych krótkopędach, purpurowo- czerwone później zielonawe. Dojrzałe szyszki wzniesione, owalne, długości do 5 cm, grubości do 3 cm, ciemno lub bladobrązowe, utrzymują się na drzewie.

Zastosowanie- sadzony w lasach, szczególnie na wiatrołomach, jako drzewo użytkowe. Roślina ozdobna:  sadzony przy domach i w parkach. Nadaje się także na żywopłoty.

Nowy moduł

6-Cis pospolity

cis fastigiataPlik:Eibe.jpg

Wysoki wolno rosnący krzew o pokroju kolumnowym, drobnych ciemno zielonych igłach. Roczne przyrosty ok. 10cm.

Kolor igieł ciemno zielony.
Wysokość dorosłej rośliny 5m, sadzonka 20-30cm

Stanowisko - słoneczne i cieniste.
Gleba- żyzna, wilgotna.


Zastosowanie: ogrody skalne, wrzosowiska, jako soliter, nieformowane żywopłoty.


 

Nowy moduł

7- Sumak octowiec

Krzew szybko rosnącym. Osiąga wysokość do 4-5m, ale wieku 4-5 lat może osiągnąć nawet 2,5 m. Liście ma dużej wielkości o pierzastej budowie. Występują sezonowo. Jesienią mają pomarańczowo- czerwone zabarwienie i prezentują się wtedy wyjątkowo ładnie. Gałęzie są grube i pokryte bardzo drobnymi włoskami o czerwonobrązowym kolorze. Kwiaty są zbite w kępy i zielonego koloru. Na przełomie sierpnia i września pojawiają się pierwsze owoce, mające bordową barwę i lekko gąbczasto-porowatą budowę.Lubi miejsca dobrze nasłonecznione oraz pulchne i przepuszczalne gleby. Sumak potrafi przetrwać suszę, a także nadmiar wilgoci. Nie przeszkadza mu zanieczyszczone powietrze.

Zastosowanie: sadzi się go w miejscach nie zagospodarowanych. Wypełnia się nim nieużytki. A, także hoduje się go, aby nadać egzotyczny klimat. Można go sadzić przy drogach oraz w ogródkach.

Nowy moduł 8- Trzcina pospolita
Photobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image Hosting

Roślina wieloletnia, trawa kępiasta, o sztywnym pokroju i wiechowatym dużym kłosie przewieszającym się . Najwyższa roślina zielna w Polsce. Rośnie w środowiskach wilgotnych, zalewanych ale i nad zbiornikami wodnymi na suchym lądzie

Kolor  liści szaro zielony, kłos brunatno srebrny
Wysokość dorosłej rośliny  od 1do 4m kłos 20-40cm

Kwitnienie VII- IX
Stanowisko - słoneczne
Gleba- wilgotna, nawet środowisko wodne zalewane.


Zastosowanie: nad oczka, do zbiorników wodnych, do suchych bukietów.

Nowy moduł

9- Tawuła japońska

Niski zwarty krzew o pokroju spłaszczonej kuli, drobnych ładnie przebarwiających się liściach. Kwiaty zebrane w baldachy, bardzo obfite.

Kolor  liści złotożółte, kwiaty różowe.
Wysokość dorosłej rośliny  50cm, sadzonka 15-20cm

Kwitnienie VI-VIII
Stanowisko - słońce.
Gleba- każda ogrodowa.


Zastosowanie: ogródki skalne, do grup bylinowych, na skarpy, na obwódki.

Nowy moduł

10- Forsycja

Roślina wieloletnia, miniaturowy, szeroko rozłożysty( 60cm) krzew o zielonych, kędzierzawych liściach i pachnących kwiatach.
Liście jesienią przebarwiają się na ciemno czerwono.
Kolor- listki zielone, kwiaty żółte.

Kwitnienie- IV-V
Wysokość dorosłej rośliny -30cm.
Stanowisko - słońce, półcień.
Gleba- każda ogrodowa.


Zastosowanie-na niskie żywopłoty cięte i niskie nieformowane szpalery, grupy roślin, skalniaki.

Nowy moduł

11 - Kalina

Kalina to szeroki, szybkorosnący krzew z asymetryczną, luźną koroną. Dorasta do 4 m wysokości. Liście jasnozielone, jesienią szkarłatnopurpurowe. Kwiaty białe, płone, w dużych kulistych kwiatostanach, V. Nie zawiązuje owoców. Stanowisko słoneczne i półcieniste. Preferuje gleby wilgotne, umiarkowanie kwaśne do całkowicie alkalicznych. Roślina bardzo popularna, szczególnie w ogrodach wiejskich.

Nowy moduł

12 - Perukowiec

Typ rośliny: Krzew liściasty zrzucający liście.Dorasta do 3-5 m, perukowce to najczęściej krzewy o zaokrąglonym kształcie ale mogą też mieć formę małgo drzewa.
Ozdoba rośliny: Najbardziej efektowne są puszyste owocostany perukowca, które pojawiają się latem i zdobią roślinę do późnej jesieni. Różowe, purpurowe, białoróżowe lub żółtawe owocostany mają średnicę do 20 cm a ich piórkowate włoski tworzą piórousze, ktore sprawiają że roślina wygląda jakby była otoczona miekkim dymem lub mgłą.Kwiaty perukowca są niepozorne, zielonkawożółte.
Pora kwitnienia: Maj, czerwiec.Gleba: Perukowce dobrze znoszą nawet gorsze waruki glebowe, mogą rosnąć nawet w glebie piaszczystej. Najlepiej odpowiada im jednak gleba piaszczysto-gliniasta, bogata w wapń. Dobrze znosi gleby suche i lekko zasolone.


Zastosowanie: Dobrze wygląda posadzony pojedyńczo lub w luźnych grupach w odpowiednio wyeksponowanych miejscach, na trawniku, przy ścianie domu lub w pobliżu altany czy tarasu. Nadaje się do nasadzeń w parkach lub na skwerach miejskich. Forma drzewiasta może być ozdobą małego ogrodu.

Nowy moduł

13- Winorośl

Winorośl jest rośliną, która najlepiej rośnie i plonuje w klimacie śródziemnomorskim. Żeby uzyskać zadowalające efekty uprawy w polskim klimacie, należy jej zapewnić odpowiednie warunki. Winna latorośl wymaga ciepłych i dobrze nasłonecznionych stanowisk, osłoniętych od silnych i zimnych wiatrów. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby stanowisko przeznaczone do uprawy nie znajdowało się w rejonie zastoiska mrozowego.

Zastosowanie- do spożycia i do ozdoby

Nowy moduł

14 - Zielnik:

*czosnek

*szczypiorek

*bazylia

*Czosnek - gatunki niskie dorastają 15–25 cm, silnie rosnące osiągają wysokość nawet 200 cm.Odziomkowe, płaskie lub rurkowate. Równowąskie, szarozielone.W formie cebuli pokrytej delikatnymi, suchymi łuskami. Cebula, a także inne części rośliny (mniej) mają charakterystyczny i uważany za jedną z cech rodzajowych zapach.

*Szczypiorek - odmiana wczesna o intensywnej barwie, sztywno uniesionych liściach o doskonałym smaku. Nadaje się zarówno do wczesnej uprawy polowej jak i do doniczek. Może być ścinany 5- 7 razy w ciągu jednego sezonu

*Bazylia - o przekroju czworokątnym i czerwonawym zabarwieniu, wysokości 30 – 60 cm, rozgałęziona. Ulistnienie nakrzyżległe. Liście jasnozielone, błyszczące, o długości do 5 cm. Jajowate lub romboidalne, o brzegu karbowanym, rzadziej ząbkowanym. Na spodniej stronie znajdują się gruczoły wytwarzające olejek eteryczny.

Zastosowanie: rośilny przyprawowe,lecznicze oraz ozdobne.Wykorzystywanie do przemysłu spożywczego.

 

Nowy moduł

15 -Trzmielina