• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

..........

KREWNI EURO

 

W sobotę 23 czerwca nasza grupa wybrała się do Strefy Kibica w Poznaniu. Wśród licznych atrakcji znajdował się tam punkt poboru krwi. Osoby przez nas zachęcone wraz z opiekunką zespołu - Anną Adamczyk - oddały krew i zarejestrowały się jako dawcy szpiku. Strachu wśród niektórych było wiele, ale dzięki licznemu wsparciu udało się oddać krew w miłej atmosferze. Dla uzupełnienia formalności przeprowadziłyśmy ankiety z osobami oddającymi krew. Naszym projektem zainteresowała się również Agencja Dobocom, która realizowała reportaż na temat projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska". Byliśmy jedną z trzech wybranych grup spośród wszystkich szkół regionu, tak więc możemy mieć powód do zadowolenia. Nasza praca została doceniona.

 

Drukuj artykuł
Anna Adamczyk, Aktualizacja: 30-06-2012 20:08:07

.........

    POMOC W AKCJI ORGANIZOWANEJ

PRZEZ KOŁO HONOROWYCH DAWCÓW KRWI

 

W sobotę 2.06.2012 w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Swarzędzu na os. Kościuszkowców13, odbyła się kolejna zbiórka krwi organizowana przez Klub HDK PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu, a którą nasza grupa projektowa pod nazwą "Świry i Wampiry" wspierała jako wolontariusze.

Tego dnia zgłosiło się 119 osób z czego 113 oddało krew.

W sumie zebrano 50.850 litrów krwi oraz 9 osób oddało próbkę na szpik kostny.

Już niebawem wielu z nas dołączy do grona krwiodawców:)

 

 

Ankiety przeprowadzone w tym dniu:

 

 

 

 

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 27-06-2012 21:31:27

.........

     WIZYTA W LABORATORIUM ANALIZ MEDYCZNYCH "JAROMED" W SWARZĘDZU

By zgłębić tajemnicę, co dzieje się po pobraniu krwi do badań udałyśmy się do Laboratorium Analiz Medycznych  „Jaromed” w Swarzędzu. Spotkanie odbyło się 10 maja 2012 roku w siedzibie  „Jaromedu”. Przywitały nas panie zajmujące się analizą krwi - Lilianna Frąckowiak i Bożena Stroiwąs.

Pani Lilianna była naszym przewodnikiem, przekazywała wszystkie potrzebne nam wiadomości, pokazała  tajniki swojej codziennej, bardzo interesującej pracy, dokładnie opisała nam drogę od oddania krwi przez pacjenta do odbioru wyników.

Dzięki tej wizycie miałyśmy okazję zobaczyć sprzęt, którym posługują  się analitycy medyczni.

Najczęściej wykonywanymi badaniami są  morfologia, a także OB, cholesterol, badanie poziomu cukru. Pani Lilianna dokładnie opisała nam jakie wyniki powieniem mieć zdrowy człowiek. Wynik OB nie powinien przekraczać 20, cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl, poziom cukru 70-105mg/dl . 

Panie przyjęły nas bardzo miło, z chęcią odpowiadały na nasze pytania przekazały nam wiele ciekawych informacji, nie każdą można znaleźć w internecie:)

 

Sprzęt do analizy krwi.

 
Podczas spotkania z panią Lilianną wszysko obserwowałyśmy z dokładnością.

  

Drukuj artykuł
Anna Makuch, Aktualizacja: 27-06-2012 11:33:04

.........

              AKCJA "ŚWIRÓW I WAMPIRÓW" PODCZAS SZKOLNEGO FESTYNU

Dnia 14 kwiatnia odbyło się święto naszej szkoły, podczas którego promowaliśmy akcję zbiórki krwi. Ubrani w czerwone koszulki z koszyczkami pełnymi cukierków zachęcałyśmy uczniów naszej szkoły do oddania krwi.
Każda z osób dowiedziała się o organizowanej akcji, dzięki czemu wiele z nich udało się oddać krew. 

 

Podczas święta szkoły rozdawaliśmy ulotki

i słodką zachętę ;)

 

 

Drukuj artykuł
Anna Adamczyk, Aktualizacja: 30-06-2012 20:15:27

.........

     WIZYTA W REGIONALNYM CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA

- Do badań możemy przystąpić po spożyciu posiłku, jednak niezbyt tłustego.

- Nie powinno się żuć gumy, gdyż może być zagrożeniem w przypadku omdlenia.

Etapy oddania krwi.

a) pobrana zostaje próbka krwi

- krew ta zostaje poddana morfologii (tj. podstawowe badanie diagnostyczne krwi)

- pacjent z wynikami udaje się na dalsze badania

b) lekarz zadaje pytania, które potwierdzą możliwość pacjenta do oddania swojej krwi

- czy pacjent chorował (żółtaczka, AIDS, HIV, kiła)

- czy miał kontakty seksualne

- czy przyjmuje narkotyki

c) po badaniach i prawidłowych wynikach morfologii można oddać krew

- krew zostaje pobrana z drugiej ręki niż próbka

- trwa to ok 8-10min (450ml)

d) dawca po oddaniu krwi może udać się do domu zaopatrzony w soczek i pudełko czekolad ;)

 

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącym się przy ulicy Marcelińskiej w Poznaniu krew można oddawać od poniedziałku do soboty. Niestety najwięcej osób przychodzi w piątki w godzinach porannych, co powoduje nadmiar oddanej krwi tego akurat dnia tygodnia, a czasami jej niedobór w pozostałych dniach. Najwięcej przychodzi osób młodych, ale dawcą może być każdy między 18 a 65 rokiem życia. Średnio dziennie do RCKiK przy ulicy Marcelińskiej w Poznaniu przychodzi ok 100 osób. Osoby niepełnoletnie mogą również oddać krew, ale TYLKO w obecności rodzica lub opiekuna. Większość dawców oddaje krew regularnie - mężczyźni max. 6 razy w roku, kobiety max. 4 razy w roku. Krew można też oddać komuś z rodziny.

    SEPARATORY - istnieje również możliwość oddania samego osocza, które jest potrzebne np. przy operacjach, zaburzeniach odpornościowych, przy osytrym krwawieniu, braku białka w organizmie. Osocze można oddać 12 razy w ciągu roku, a najlepszą grupą krwi na ten zabieg jest AB, lecz może to być tylko pacjent z grupą dodatnią (Rh+).

→ sam zabieg trwa ok 45-50min; pobrana zostaje krew, po czym jest ona odwirowywana w specjalnym aparacie, który oddziela krwinki od osocza. Krwinki zostają na powrót wprowadzone do organizmu człowieka (w ten sam sposób w jaki zostały pobrane), a osocze trafia do woreczka o pojemności 700ml. Pacjenci odpowiadają, że czują się lepiej niż po oddaniu krwi. 

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 27-06-2012 08:47:55

.........

  SPOTKANIE Z PREZESEM SWARZĘDZKIEGO KOŁA HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PANEM EUGENIUSZEM JACKIEM

 • Dzień dobry. Na początku chciałybyśmy serdecznie Panu podziękować, że  zgodził się pan z nami spotkać i udzielić  odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jesteśmy licealistkami i obecnie  realizujemy projekt Unii Europejskiej, podczas którego chciałybyśmy zwrócić szczególną uwagę na zaopatrzenie w najcenniejszy dar jaki może dać człowiek-człowiekowi, a mianowicie krew. Spotkałyśmy się z Panem ze względu na to, że nie jest Pan tylko prezesem, ale również zasłużonym krwiodawcą.

   
 • Naszym pierwszym pytaniem jest  sprawa związana z ilością formalności podczas oddawania krwi.

Gdy przychodzi się pierwszy raz, ludzie myślą, że jest dużo formalności, ponieważ dostają kwestionariusz, z dużą ilością pytań, które trzeba wypełnić. Więcej formalności nie ma. Pytania dotyczą np. przebytych chorób, wieku, czy pierwszy raz oddajesz krew. Takie Formularze zostają często zmieniane. Umieszczane są  w nich dokładane punkty z uwagi na różne przypadki, jeśli wybuchnie jakaś epidemia w danym państwie. Pytanie przykładowe - czy przebywało się na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej.

 • Jakie kryteria musi spełniać osoba chcąca oddać krew?

Bardzo ważna rzecz - musi mieć ukończone 18 lat. W przedziale wiekowym  od 18 do 65 lat można oddawać krew. Natomiast szpik od 18 do 45 roku życia, więc dużo krócej. Kolejnym wymogiem jest odpowiednia waga. Nie można oddawać krwi mając wagę poniżej 50 kg .

 • Dlaczego można oddawać krew po ukończeniu 18 roku życia?

Ze względu na zdrowie i  wymogi.  Kiedy człowiek jest pełnoletni to odpowiada za swój czyn.

 • Czy prawdą jest, że po zrobieniu sobie tatuażu trzeba odczekać pewien okres aby oddawać krew?

 Tak, około roku, podobnie jest z piercingiem.

 • Czy po pobraniu krwi konieczne jest zjedzenie czegoś konkretnego?

Przede wszystkim nie można oddawać krwi na czczo. Należy zjeść śniadanie, wypić kawę lub herbatę.Tak samo jest po oddaniu krwi.

 • Ile można najwięcej oddać krwi?

Najwięcej krwi jednorazowo można oddać 450 ml. Natomiast są jeszcze  pobory krwi na tzw. Osocze, -gdzie pobiera się ok. 800ml.

 • Jaka grupa  krwi jest najbardziej potrzebna?

Trudno powiedzieć, wszystkie grupy są potrzebne, ale najważniejsza jest z czynnikiem ujemnym , ok. 33% ludzi na świecie ją ma..

 • Jak można wstąpić do Klubu HDK?

Wypełnia się deklarację, płaci się składkę 20 zł na rok.

 • Są jakieś warunki żeby się utrzymać w klubie?

Trzeba oddawać krew. Regulamin sam mówi trzeba oddać co najmniej raz na rok krew.

 • Po jakim czasie dostaje się tytuł honorowego dawcy krwi?

Panie po oddaniu 5 litrów, panowie po oddaniu 6 litrów - 1 odznaczenie III stopnia,
II stopnia 10- 12 litrów – wiadomo te niższe są dla pań i I stopnia 25-28 litrów.
Zasłużony dawca krwi : - załączniki (zdjęcia)
Są też podstawowe wyróżnienia, przywileje( zgodnie z ustawą), np. Po oddaniu krwi otrzymuje się jeden dzień wolny od pracy bądź szkoły oraz przysługuje bezpłatny przejazd komunikacja miejską.

 • Ile razy w roku można oddać krew?

Panowie 6 razy w roku, a panie 4. Przy czym panie mniej więcej 4 razy w ciągu 12miesięcy.

 • Gdzie najlepiej oddawać krew?

Najlepiej w swoim miejscu zamieszkania. Wtedy zostaje ona w miejscowym banku krwi.

 

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 27-06-2012 12:11:47

...........

OD TEGO SIĘ ZACZĘŁO ...

Postanowiłyśmy przyjrzeć się krwi z bliska. W tym celu udałyśmy się do nauczycielki biologii z naszej szkoły. Pani profesor Lucyna Musielak pokazała nam wyniki badań krwi różnych osób, nauczyła odczytywać poziom hemoglobiny, prawidłowe OB, stężenie erytrocytów. Później przystąpiłyśmy do oglądania ludzkiej krwi przez "szkiełko", tzn. mikroskop.  Z początku miałyśmy problemy z prawidłowym ustawieniem ostrości, jednak po zaciętej walce z technologią w końcu zobaczyłyśmy płytki krwi.

 

 

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 27-06-2012 09:42:01
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon