• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Debata

Naszym głównym celem podczas projektu było wykonywanie wywiadów, lecz nam się to niepowiodło, w związku z czym postawiliśmy na Debatę Oksfordzką, podczas której rozważaliśmy czy rozwój transportu niesie negatywne sutki dla środowiska.

Do debaty przygotowywaliśmy się bardzo długo, robiliśmy wszystko aby wyszła ona bardzo dobrze i tak to się stało. Cieżka praca popłaca.

W podsumowaniu naszego projektu jest krótki film, w którym uczestnicy debaty wypowiadają się na temat wrażeń, których doświadczyli podczas przygotowywania się do niej oraz w jej trakcie.

W podsumowaniu będzie również link do pełnej debaty, do której zachęcamy do obejrzenia, ponieważ debata była bardzo ciekawa.

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 10-06-2013 00:24:17

Wyjazd do Poznania, różnymi środkami transportu.

Dnia 18 kwietnia br. Z placu niezłomnych w Swarzędzu wyruszyliśmy na wycieczkę. Naszym celem było sprawdzenie, który środek transportu najbardziej nam odpowiada.

 

Pierwszy środek transportu jakim mieliśmy okazję jechać był autobus komunikacji swarzędzkiej. Pokonanie trasy 11 km do Ronda Śródka zajęło nam 25 minut. Koszt biletu ulgowego to 2,50 zł. Podróż była całkiem przyjemna.

Po przybyciu do Poznania, podjęliśmy próbę wypożyczenia rowerów. Było to jednak zbyt skomplikowane. Okazało się, że niezbędna do wypożyczenia roweru jest wcześniejsza rejestracja. Należy w niej podać dane  i uiścić opłatę inicjalną. Koszt PRM to :

 

 

Czas wypożyczenia

Opłata

od 1 do 20 minut(y)

0 zł

od 21 do 60 minut(y)

2 zł

   

każda kolejna godzina

4 zł

   

 

    

 

Dlatego dalszą podróż przebyliśmy tramwajem. W „bimbie” było dość tłoczno. Pomimo tego jest szybkim środkiem transportu. Koszt biletu ulgowego 15 minutowego to 1,40 zł. Trasę 3,5 km przebyliśmy w ciągu 13 minut.

Wysiedliśmy na ulicy Półwiejskiej i postanowiliśmy zrobić małą przerwę na kawę i drugie śniadanie. 

  

By spalić kalorię w dalszą podróż udaliśmy się pieszo.  Od Starego Browaru przez Park Marcinkowskiego doszliśmy do Dworca Głównego.

Zwiedzanie Dworca zaczęliśmy od jego najstarszej części czyli tzw. Dworca Letniego z 1902 roku.  Podczas spaceru w kierunku „starego” dworca , napotkaliśmy autobus hybrydowy. 

    

Na tym dworcu nie podobało nam się. Udaliśmy się w dalszą część wycieczki. 

Po drodze krótka pauza 

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 17-06-2013 13:10:08

XX-lecie szkoły

W czasie trawania naszego projektu, w szkole odbywało się XX- lecie szkoły, podczas którego pomogliśmy szkole wykonać mapkę na której znajdowało się skąd przyjeżdzali uczniowie do naszej szkoły. Poniżej pare zdjęć przedstawiających etapy pracy.

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 10-06-2013 00:31:45

Wycieczka na szkolenie.

Dnia 6 marca 2013 roku grupa projektowa wraz z grupą debatancka wybrała się na szkolenie do Wyższej Szkoły Bankowej. Szkolenie było przeprowadzone przez międzynarodową organizację Toastmasters International, której celem jest szerzenie umiejętności komunikacji, przemawiania i przewodzenia. Dowiedzieliśmy się również jak powinien wyglądać mówca by być przekonywującym. Wszystkim bardzo się podobało, jak i również staraliśmy się wykorzystać wiedzę ze szkolenia w naszej debacie.

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 09-06-2013 18:06:46

Wywiad, ale nie do końca wywiad...

 Jak wiemy tematem naszego projektu był transport. Chcieliśmy, więc do maksimum rozszerzyć tą wiedze. Ku naszemu rozczarowaniu nie udało nam się uzyskać dodatkowych informacji.
Niestety żadna z organizacji nie potraktowała naszej grupy poważnie. Były próby kontaktowania się, ale na próbach się skończyło. Usiłowaliśmy wielokrotnie uzyskać odpowiedzi na nasze pytania, bo bardzo zależało nam na dodatkowych informacjach zawartych w temacie. Celem podsumowującym nasz projekt była Debata oksfordzka, na której właśnie odpowiedzi do zadanych pytań okazałyby się niezbędne. Ponad dwa miesiące prosiliśmy o odpowiedź. Na próżno. Zatem nawet po takich próbach możemy stwierdzić, że nie mamy, co liczyć na innych tylko i wyłącznie zostaliśmy zdani na siebie, źródła internetowe oraz profesorów naszego licem, za co serdecznie dziękujemy. Przedstawiamy e mali, który niejednokrotnie został wysyłany tych instytucji.

 

Jesteśmy uczniami II, Lo w Swarzędzu. Jako grupa bierzemy udział w projekcie:
http://www.eszkola-wielkopolska.pl/.
Temat naszego projektu brzmi: 
„ Komunikacja - przyjaciel czy wróg? ‘‘ Mamy dla Państwa kilka pytań związanych z tym właśnie tematem. Wzięliśmy pod uwagę fakt, że Państwa organizacja zajmuję się właśnie szeroko określanym pojęciem ekologii. Mamy nadzieje na szybką pomoc ze względu na to, że czas niestety ucieka a chcielibyśmy dalej działać w tym kierunku i rozwijać pomysły do maksimum. 

Z poważaniem Uczniowie II Lo 
Oraz opiekun grupy Hanna Kempka.

Temat: Komunikacja- przyjaciel czy wróg?

1. Proszę nas poinformować, czym zajmuje się Państwa organizacja? 
2. Czy i w jaki sposób zmienia się podejście ludzi (współczesnej młodzieży) do ekologii?
3. Z jakimi poważnymi problemami związanymi z ochroną środowiska naturalnego mamy do czynienia w naszej okolicy (region wielkopolski)? 
4. W okolicy Swarzędza znajduje się dolina Cybiny, która jest objęta programem 2000 czy uważa pan, że rozwój komunikacji powoduje niszczenie środowiska w okolicy naszego miasta? (Budowa drogi s5 Iwno Kostrzyn) 
6. Jak spaliny wpływają na cały ekosystem? 
7. Do jakich akcji ratujących środowisko Państwa Instytucja przyłączyła się lub była organizatorem? 
(krótki opis takich akcji)
8. Współpracują Państwo z firmą bądź instytucją zajmującą się produkcją środków transportu lub instytucje budujące drogi i autostrady?
9. Utrzymanie dróg zimą (solenie) czy istnieją Ekologiczne metody utrzymania przejezdności dróg w tym okresie (koszty), (dlaczego to nie jest stosowane)?
10. Jakie zagrożenia dla zwierząt niesie za sobą stały rozwój dróg i autostrad?
11. Co robi się w kierunku ochrony zwierząt w związku z budową infrastruktury?
12. Jakie zagrożenia dla terenów zielonych niesie za sobą stały rozwój dróg i autostrad?
13. Ekologia – problem czy bardziej pozytywny wpływ na rozwój rolnictwa i dlaczego? 
14. Widoczny problem zaśmiecania miast i miasteczek wyrzucanie śmieci do lasów rowów terenów przydrożnych. Czy można zapobiec? Sposoby walki z zaśmiecaniem
15. Poznań miastem przyjaznym dla mieszkańców, jeżeli chodzi o stosunek powierzchni terenów zielonych należących do miasta a terenów zabudowanych?
16. Ogólnie natężenie hałasu w poznaniu 
17. Wpływ, lotniska a szczególnie hałasu i oddziaływanie na środowisko i jego mieszkańców 
18. Negatywny wpływ kolei 
19. Komunikacja miejska czy jej rozwój ma wpływ na ochronę środowiska? W jakim kierunku powinien iść rozwój by mieć wpływ na ochronę środowiska

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 08-06-2013 18:06:30

Wycieczka do Volkswagena

Dnia 16 stycznia 2013 roku wybraliśmy się na pierwszą naszą projektową wycieczkę. Jej celem była fabryka samochodów Volkswagen w Antoninku. Gdy cała nasza 12 zebrała się przy głównym wejściu, punktualnie o 12 rozpoczęło się zwiedzanie.

            W planie było zobaczenie działu spawania i działu montażu.  Przed wejściem na halę produkcyjną każdy otrzymał okulary ochronne. Pan przewodnik pouczył nas, że mamy się trzymać razem i uważać na jeżdżące wózki widłowe. Powiedział też, że na fabryce to właśnie one mają pierwszeństwo. Po wejściu naszym oczom ukazały się roboty, które usprawniają produkcję. Zadziwiająca była ich dokładność. Dowiedzieliśmy się, że proces spawania zaczyna się od połączenia części składowych podłogi. Przemieszczaliśmy się od stanowiska do stanowiska obserwując jak coraz to nowe elementy są do niej przyłączane. Z zainteresowaniem słuchaliśmy co w danym momencie produkcji się dzieje. Później przechodząc do następnej hali widzieliśmy tor na  którym testowane są samochody. Tor składał się z różnych nawierzchni dzięki czemu wiadomo jak dany samochód zachowa się np. w lesie czy na bruku. Następnie przyszedł czas na zobaczenie działu montażu. Tam gotowy szkielet (którego produkcję widzieliśmy wcześniej) zyskiwał wszystkie układy sterujące a także silnik. Tutaj również przyjrzeliśmy się dokładnie każdemu etapowi.

            Po dwóch godzinach opuściliśmy fabrykę z poczuciem, że to nie był stracony czas i że dużo się dowiedzieliśmy. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze wycieczki będą tak udane.

W fabryce nie mogliśmy robić zdjęć.

 

źródło zdjęcia:  http://www.volkswagen-poznan.pl/o_nas   

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 05-06-2013 13:30:46

Pierwsze spotkanie

 Pierwsze spotkanie naszej projektowej gurpy odbyło się dnia 06.12.2012 roku. Po krótkim wstępie informacyjnym, grupa zapoznała się aczkolwiek większość juz znała się z klas, boiska czy wspólnych spacerów. Nadszedł czas na tak zwaną "papierkowa robotę". Wypełnialiśmy karty zgłoszeniowe, co prawda było z nimi trochę zamieszania, ale jak przystało na licealistów daliśmy sobię z nimi radę. 

 Pierwsza styczność z platformą eszkola-wielkopolska.edu.pl też nie była taka łatwa, duzo programów do zapoznania itd. Pierwsze spotkanie to był chaos. Burze mózgów na temat projektu, przecież każdy ma inne zainteresowania, każdy pochodzi z innej klasy o zupełnie innym profilu.   W końcu padł temat "Transport". Wszyscy pierwszy raz byliśmy zgodni, że to własnie jest to. Potem było już z górki, określenie celu i sposoby realizacji naszego tematu.  

   Mamy w grupie ludzi, którzy są skryci w sobie oraz nie lubią brać udziału w większych dyskusjach, a nimi są:  Zuzanna oraz Jacek.   
 

Mamy również osoby, które zdominowały nasza grupę i zawsze miały coś do powiedzenia, dlatego nadrabiali za tych skrytych : ), są nimi: Justyna R. Donata oraz Daria.

Drukuj artykuł
Jacek Matecki, Aktualizacja: 04-06-2013 14:55:07