• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nasz projekt

DERBY SWARZĘDZA

 

                                                                  Dariusz Nowak i Mariusz Paluszczak

Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 31-05-2014 11:31:51

Mecz Unia Swarzędz-Lider Swarzędz

 

 

 

 

Unia:

Nowak - Jędraszyk Nowicki Martyński Lipiński - Boruń Soboń Ledzion Skrodziuk Skórczyński – Vetter

Lider:

Maćkowiak - Korcz Cieślak Jakołcewicz Kimmel - Maćkowiak Siemiński Jakubek Drobnik - Kochański Jantosz
 

Bramki:3:0, 17'Skrodziuk, 52'Skórczyński, 74'Vetter

 

                                                                                                                                                      Krystian Cieślak

Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:18:45

Wizyta na treningu

Obserwowaliśmy i analizowaliśmy trening piłkarski Unii Swarzędz.

 

 

                                                                                           Krystian Skórczyński, Jakub Skrodziuk

                                                     i KamilJędraszyk

Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:25:54

Zaproszenie na mecz

Przygotowaliśmy zaproszenie na mecz, które rozdaliśmy kibicom.

 

                                                                             Kamil Kulikowski i Kacper Walkowiak

Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:23:25

VIII Turniej o Puchar Starosty Poznańskiego w Piłce Nożnej Halowej

Uczestnicy naszego projektu wzięli udział w turnieju piłkarskim i zajęli drugie miejsce, a Dariusz Nowak oraz Krystian Skórzyński zdobyli nagrody indywidualne.

 

 

Skład zespołu:

Dariusz Nowak, Kamil Jędraszyk, Krystian Skórzyński, Paweł Kochańki, Dawid Kimmel, Adam Mizerny, Dawid Koszulski, Amadeusz Jabłoński, Kamil Kulikowski, Jakub Skrodziuk

 

Klasyfikacja końcowa:

1.ZS Grodzisk Wielkopolski

2.ZS nr 2 Swarzędz

3.ZS nr 1 Swarzędz

4. LO Puszczykowo

5.ZS Turek

 

Gratulujemy!!!

                                                                                 Paweł Kochański i Dawid Kimmel
Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:29:12

Swarzędzkie obiekty sportowe

Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji
- pływalnia
- kręgielnia
- boiska sportowe
- lodowisko
- hala sportowa

   

 

 

 

 

 

Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji to kompleks obejmujący 3 pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, halę sportową, krytą pływalnię i sztuczne lodowisko.
 

Swarzędz posiada wiele obiektów sportowych, a każdego roku powstają nowe.

                                                                               Mariusz Maćkowiak
Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:30:45

Wyjazd na mecz!

Nasza grupa wybrała się na mecz Lech Poznań-Podbeskidzie Bielsko-Biała.  

 

 

                          

 

 

 

 

                                                                                        Krystian Skórczyński

Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:32:42

Wywiady z trenerami swarzędzkich klubów

CZESŁAW JAKOŁCEWICZ -trener Lidera Swarzędz

 

 

1.Jak długo pracuje Pan z młodzieżą i czy czerpie pan z tego satysfakcję ?

- Pracuje juz ponad 10 lat z młodzieżą starszą, młodszą , juniorami, trampkarzami i seniorami. Lubię to robić, jestem trenerem I klasy, trenerem z licencja  UEFA PRO. Po to się kształciłem, po to wyjeżdżałem na staże, żeby rozwijać naszą młodzież. Na pewno jest to dla mnie ogromna satysfakcja.

2.Jaki jest główny cel, który stara się Pan realizować w pracy z drużyną ?

-Najważniejsze w pracy z młodzieżą jest wzajemne zaufanie. Wiadomo ze praca z młodzieżą nie należy do  najłatwiejszych. Jest to duże wyzwanie. Są różne charaktery zawodników, szczególnie w takim wieku. Głównym celem według mnie jest doskonalenie, kształtowanie pewnych nawyków , na pewno nie motoryki. W tym wieku należy poświęcić więcej czasu na technikę, na różnego rodzaju gry. Ważne żeby zawodnik miał jak najczęstszy kontakt z piłka. Nie za dużo taktyki, nie biegania. Tutaj trzeba się poświęcić w pracy nad koordynacją, nad techniką i to jest podstawa w pracy z najmłodszymi.

 

3. Praca nad którymi cechami motorycznymi jest dla trenera priorytetem w tej kategorii wiekowej ?

-Na pewno w tej kategorii wiekowej podstawą jest koordynacja,  na pewno nie motoryka: szybkość, wytrzymałość. To przychodzi później. Kiedy zawodnik zbliża się do wieku seniorskiego kształtujemy ją przez gry, przez zabawy z piłkami, różne ćwiczenia z piłkami. Najważniejszy jest kontakt z piłką czyli technika, koordynacja ruchowa, ale tez z piłką. Różnego rodzaju slalomy, ćwiczenia taktyczne, doskonalenie podań, przyjęć  i strzałów.  Zawodnik kończąc wiek juniora musi opanować te elementy, bo zazwyczaj później trenerzy więcej uwagi zwracają na motorykę, pracę nad wytrzymałością, szybkością i skocznością.

 

4. Czy uważa Pan, że trening piłkarski ma wpływ na zdrowie i rozwój człowieka?

-Oczywiście, trening piłkarski ma wpływ na wiele rzeczy w życiu codziennym. Kształtuje zawodnika i wychowuje. Gra w piłkę, w ogóle uprawianie sportu, to może być podstawa na dalsze życie, szczególnie dla młodych zawodników. Jeżeli nauczysz się współpracować z partnerami, uczestniczysz w obozach, jeździsz na mecze, jesteś w grupie uczysz się współpracować, uczysz się kompromisu.

 5. Co spowodowało, że wybrał Pan zawód trenera ?

-Tak jak wszyscy biegałem po podwórkach, oglądałem mecze w telewizji. Kiedy  dorastałem to polska piłka była mocna. To były lata 60, 70-te. W Europie liczyły się Górnik Zabrze, Legia, a reprezentacja uczestniczyła w Mistrzostwach Świata.  Chciałem grac w piłkę i moje plany, marzenia się ziściły. Osiągnąłem w piłce to co chciałem, no może nie do końca, ale jestem zadowolony.  Zaplanowałem sobie, ze będę grał w ekstraklasie, w reprezentacji, pojadę grać do Anglii, a potem do Hiszpanii i to się udało.

 

JAKUB KACZMAREK- trener Unii Swarzędz

 

1.Jak długo pracuje Pan z młodzieżą i czy czerpie pan z tego satysfakcję ?

- Pracę z młodzieżą rozpocząłem, będąc na III roku studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Było to… dokładnie 7 lat temu. Czas szybko biegnie…

Oczywiście, że czerpię ze swojej pracy olbrzymią satysfakcję! Mam to szczęście, że udało mi się połączyć pracę z pasją.

 

2.Jaki jest główny cel, który stara się Pan realizować w pracy z drużyną ?

- Głównym nadrzędnym celem jest podnoszenie umiejętności każdego z zawodników, a tym samym nieustanny rozwój całego zespołu.  Pamiętać należy o tym, że piłka młodzieżowa to czas na ukształtowanie zawodnika gotowego do rywalizacji na poziomie seniorskim.  Poprzez wiele celów pośrednich, które wyznaczam sobie na poszczególne etapy procesu szkolenia staram się wyposażać każdego z zawodników w jak największy zasób umiejętności, które powodują, że z dnia na dzień, krok po kroku, każdy  zawodnik staje się coraz lepszy.

Wszystkie aspekty treningu piłkarskiego staram się realizować kompleksowo, ze szczególnym naciskiem na szeroko rozumianą świadomość, w myśl motta zespołu – „piłka zaczyna się od głowy, dalej jest serce, a dopiero na końcu są nogi i ręce”.

 

3. Praca nad którymi cechami motorycznymi jest dla trenera priorytetem w tej kategorii wiekowej ?

- Pomiędzy wszystkimi cechami motorycznymi istnieje bardzo duża współzależność, wszystkie są zatem dla mnie bardzo istotne. Współczesna piłka nożna wymaga kompleksowego przygotowania zawodnika. Czasy kiedy dzielono piłkarzy przykładowo na szybkich i wytrzymałych są już dawno za nami…


4. Czy uważa Pan, że trening piłkarski ma wpływ na zdrowie i rozwój człowieka ?

- Niewątpliwie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój człowieka. O tym, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ludzki organizm nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Jeśli mówimy o treningu, czyli o procesie zaplanowanym i długotrwałym wpływ na organizm jest ogromny. Uważam, że uprawianie sportu w olbrzymim stopniu kształtuje osobowość człowieka.

 
5. Co spowodowało, że wybrał Pan zawód trenera ?

- Z piłką nożną związany byłem od najmłodszych lat. Już wtedy stała się ona moją pasją. Początkowo poznawałem tą piękną dyscyplinę  sportu z punktu widzenia zawodnika, a z czasem dane mi było zacząć poznawać ją z zupełnie innej strony. Zawód trenera pozwala mi łączyć jak wspomniałem wcześniej swoje zamiłowanie z pracą. Jest to niezwykle komfortowa sytuacja, by czerpać radość z tego co się robi.    

                                                                                  Krystian Cieślak i Dariusz Nowak
Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:34:03

Historia Unii i Lidera Swarzędz

UNIA SWARZĘDZ

 

W Swarzędzu w roku 1921 roku powstał Klub Sportowy "UNIA". Podwaliny pod jego istnienie położyło Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej.  Zebranie organizacyjne "UNII" odbyło się 15 sierpnia 1921 roku. W zebraniu udział wzięło około 50 entuzjastów sportu. W skład zarządu weszli: Marian Zaporowski - nauczyciel, Florian Schleichert  - kupiec, Wincenty Konieczny - mistrz stolarski. Kojarzone dziś z "UNIĄ" barwy niebiesko - białe obowiązują dopiero od lat pięćdziesiątych. W okresie międzywojennym zawodnicy występowali w barwach fioletowo - białych.

Na początku lat dwudziestych dyscypliną sportową, cieszącą się w Swarzędzu największą popularnością była piłka nożna. Pierwszą sekcją nowo powstałego klubu musiała być zatem sekcja piłki nożnej. Rolę boiska spełniał początkowo plac pokryty trawą nad jeziorem swarzędzkim. Następnie grunty przy szosie kobylnickiej i grunty za torami kolejowymi przydzielone przez miasto. Obecny stadion istnieje od 1937 roku.

W 1923 r "UNIA" przystąpiła do Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Obok sekcji piłki nożnej od 1929 roku "UNIA" posiadała sekcję tenisa stołowego i tenisa ziemnego.

W 1928 roku utworzone zostało Stowarzyszenie Sportowe Swarzędz, rozwijające jedną z najstarszych dyscyplin sportowych - zapasy. W 1932 roku "UNIA" nawiązała bliską współpracę ze Stowarzyszeniem.

Wśród sekcji nie zabrakło też lekkiej atletyki. W okresie międzywojennym utworzono ponadto sekcje: strzelecką, gier sportowych (siatkówka, koszykówka) oraz pływacką.  W latach okupacji 1939-1945 władze niemieckie zlikwidowały zakazały uprawiania sportu. Majątek, dorobek kilkunastu lat istnienia "UNII" został skonfiskowany. Planowana i przygotowana eksterminacja ludności Swarzędza zdziesiątkowała szeregi działaczy i sportowców "UNII". Klub przestał oficjalnie istnieć. W czasie II wojny światowej "UNIA" poniosła duże straty. W obozach i więzieniach zamordowano 25 sportowców, wielu zginęło na frontach. Zdewastowane zostały urządzenia sportowe: boisko, kort tenisowy, sprzęt sportowy. Zginął bez śladu sztandar klubowy. Nie udało się jednak zniszczyć sportowego ducha. 

21 stycznia 1945 roku wyzwolono Swarzędz. Już 10 czerwca 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie "UNII". Powołano nowe władze i reaktywowano działalność sekcji: piłki nożnej i zapaśniczej. W 1951 roku po włączenia klubu do zrzeszenia sportowego "UNIA" poszerzono działalność o kilka mniejszych sekcji: tenisa stołowego, gier sportowych, pływacką i turystyczną. Obecnie w klubie działają tylko trzy: piłki nożnej, zapasów, a od 1988 roku - koszykówki.

 

LIDER SWARZĘDZ

 

 Klub został założony przy Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu i tam ma swoją siedzibę. Powstał w czerwcu 2006 roku z inicjatywy nauczycieli Gimnazjum nr 2 oraz rodziców dzieci piłkarzy rocznika 1996/97 grających dotychczas w piłkę w zespole Unii Swarzędz. W sierpniu 2006 klub został zarejestrowany w Starostwie Powiatowym w Poznaniu.
Obecnie w klubie funkcjonują 3 sekcje: piłki nożnej, koszykówki i piłki ręcznej. Piłkarze startują w rozgrywkach organizowanych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.  Drużyna seniorów piłkarzy ręcznych występuje obecnie w II lidze. Koszykarki w sezonie 2013/14  występują w I Centralnej Lidze Koszykówki Kobiet rozgrywanej pod egidą Polskiego Związku Koszykówki.

                                                                                                  Dariusz Nowak i Marcin Paluszczak

Drukuj artykuł
Błażej Jaworski, Aktualizacja: 30-05-2014 19:36:00