• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Z czego produkuje się papierosy?

Nasz projekt dotyczy papierosów. Chcemy młodym ludziom ukazać szkodliwy wpływ palenia papierosów na nasze zdrowie i uchronić ich przed inicjacją tytoniową. Poznajmy sprawcę !

Tytoń

  

   Tytoń (Nicotiana L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Nazwa rodzaju pochodzi z tur. "tütün", w staropolszczyźnie i gwarowo "tytuń". Gatunkiem typowym jest Nicotiana tabacum.  Należy do niego 67 gatunków pochądzących z obydwu Ameryk oraz z Australii. Obecnie uprawiane są też w wielu innych rejonach świata. Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny lub krzewy.

Systematyka

Jeden z 8 rodzajów w podrodzinie podrodzina Nicotianoideae w rodzinie psiankowatych (Solanaceae), wchodzącej wraz z siostrzaną rodziną powojowatych (Convolvulaceae) w skład rzędu psiankowców (Solanales).


Gatunki flory PolskiInne gatunki

ZastosowanieTytoń uprawia się głównie na obszarach pomiędzy 40. równoleżnikami. Plantacje tytoniu można znaleźć w ponad 30 krajach, w tym Argentynie, Brazylii, Chinach, Grecji, Włoszech, Malawi, Mozambiku, Tanzanii, Hiszpanii, Turcji i USA.

Uprawa tytoniu

W pierwszym etapie procesu uprawy tytoniu wysiewa się ziarna tytoniu na specjalnie przygotowanym podłożu, tzw. rozsadniku. Równocześnie plantatorzy starannie przygotowują glebę na swoich polach. Po dwóch miesiącach z nasion wyrastają rośliny o wysokości 15-20 centymetrów, które można przesadzić na pole. Rośliny rosną na polu przez kolejne dwa–trzy miesiące. W czasie wzrostu rośliny są poddawane kultywacji, która zapewnia maksymalny zbiór i jakość. Gleba jest regularnie nawożona, a rośliny chronione przed szkodnikami i chorobami.
Następnym etapem procesu jest zbiór. Zbieranie jest przeprowadzane liść po liściu oraz całymi roślinami. Zbieranie odbywa się w momencie, gdy liście są dojrzałe i gotowe na następny etap – suszenie.
Suszenie odgrywa istotną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości liści. Metoda suszenia różni się w zależności od rodzaju tytoniu – suszenie powietrzem, suszenie metodą ogniowo-rurową i suszenie na słońcu.
Po wysuszeniu liści rolnicy sortują je według jakości i rozmiaru. Następnie liście pakowane są w bele, które są gotowe do transportu. Bele tytoniu są transportowane do punktu skupu, gdzie są klasyfikowane i nabywane przez kupców.
Następnie tytoń jest przetwarzany. Tytoń jest suszony, pakowany do kartonów i transportowany do centrów produkcyjnych na całym świecie.
Drukuj artykuł
Aktualizacja: 29-06-2012 00:09:24

Papieros

Papieros
Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu (lub rzadziej marihuany, crackuczy innych substancji działających narkotycznie).
Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Istnieją również papierosy nie zawierające tytoniu, lecz zioła (majeranek, mięta). Takie papierosy bardzo rzadko kupowane są przez palaczy.
Drukuj artykuł
Aktualizacja: 29-06-2012 00:09:37

Co zawiera dym tytoniowy?

Drukuj artykuł
Mikołaj Szklarski, Aktualizacja: 29-06-2012 00:02:00

Nikotyna

Cząsteczka nikotyny – poznaj wroga :)

Krótki komentarz do wzorów. Kolor ciemnoniebieski oznacza atomy azotu – N (tu są dwa), jasnoniebieskito atomy węgla – C, natomiast kolorem białym oznaczono atomy wodoru – H.

Dla nieco bardziej dociekliwych – pierścień po lewej (sześcioczłonowy) to pirydyna, natomiast ten po prawej – pirolidyna.

600px-nicotine.jpg (600×408)

Drukuj artykuł
Klaudia Wytyk, Aktualizacja: 29-06-2012 00:46:09

Dlaczego papierosy i palenie papierosów szkodzą?

Palenie zabija. Powoli, ale konsekwentnie. Sięgając po papieros należy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób a zerwanie z nałogiem, choć nie jest łatwe, to przynosi wymierne korzyści. Tytoń stanowi zarówno w Polsce, jak też w USA, główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności, a palenie tytoniu jest jednym z najbardziej upowszechnionych antyzdrowotnych elementów stylu życia człowieka.

Wśród około 4 tysięcy pierwiastków i związków chemicznych występujących w palącym się papierosie wiele charakteryzuje się silnym działaniem toksycznym, mutagennym, teratogennym (uszkadzającym płód) i rakotwórczym.

Skąd się bierze ten nałóg?
Papierosy, cygara, żucie tytoniu i wszystkie inne produkty zawierające nikotynę są silnie uzależniające. Większość nastoletnich palaczek wpada w nałóg zaczynając od jednego papierosa „dla towarzystwa" i palenia „tylko na imprezach”. Około połowa wszystkich uzależnionych rozpoczyna w wieku 13 lat.

Palenie papierosów jest uznane za jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym społeczeństwie. Można jej jednak zapobiegać.

Papierosy powodują silne uzależnienie, fizyczne i psychologiczne, przez co są niezwykle trudnym do przełamania nałogiem.

Wieloletni palacze są narażeni na znacznie poważniejsze skutki niezdrowego nawyku. Palenie powoduje większe ryzyko wystąpienia takich chorób jak:

• rak płuc

• choroby serca

• wysokie ciśnienie
• wrzody trawienne
• rak gardła, jamy ustnej, przełyku, trzustki, nerek, pęcherza oraz szyjki macicy
•Rozedma płuc
• nałogowe palenie skutkuje także gorszą kondycją fizyczną i powoduje szybsze powstawanie zmarszczek
• nieświeży oddech oraz żółte zęby

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 29-06-2012 00:10:02

Co tracimy paląc papierosy?

Paląc wkraczamy w wyższe rejony rozkoszy. Stajemy się lepsi, silniejsi, bardziej atrakcyjni,  pewni siebie, mądrzy, skoncentrowani, młodsi, i tak dalej. Wystarczy popatrzeć na reklamy papierosów. Palenie nie daje kompletnie nic - nie jest przyjemne. Nie zwiększa atrakcyjności i nie pomaga w koncentracji, ale ja pogarsza. Palenie papierosów wpływa na zdrowie, samopoczucie i wygląd.
Uzależnienie od nikotyny jest jak smycz, która nie pozwala uwolnić się od papierosa. Producenci korzystając z tego, że uzależniony musi palić zarabiają fortuny.
Papierosy to wyraźna strata finansowa. Posługując się obecnymi cenami z Polski (1 paczka średniej klasy papierosów to ok.10-12zł) podsumujmy straty wynikające z palenia papierosów:


1 dzień: 10 zł –  książka
2 dni: 20zł – bilet do kina,
1 tydzień: 70zł –  wyjście ze znajomymi,
1 miesiąc: 300–  dobre kosmetyki,
4 miesiące: 1220zł – markowe buty i ubrania,
6 miesięcy: 1800zł –  konsola playstation, komputer,
1 rok: 3600zł – laptop, dobry rower, narty czy snowboard,
10 lat: 36000zł – samochód


Każdy papieros – zabiera czas, około 10 minut. Niektórzy mogą tłumaczyć – to przerwa w pracy. Ale tak naprawdę: przymus. Jest to czas stracony na kupowanie papierosów i samo palenie. Dziennie – wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie – prawie 1.160 godzin. W ciągu 10 lat – to aż 12.000 godzin !!!

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 29-06-2012 00:10:17

Dlaczego nie warto palić?

Drukuj artykuł
Aktualizacja: 29-06-2012 00:10:50

Palenie papierosów wśród młodzieży - wyniki ankiety

WYNIKI ANKIETY


Celem naszej ankiety było poznanie opinii na temat nikotynizmu wśród uczniów. Badaniami zostało objętych 124 uczniów. Wśród ankietowanych było 67 kobiet i 57 mężczyzn. Ankiety były anonimowe, co podnosi wiarygodność wyników.
Z przeprowadzonego przez nas bania wynika że 45 osób ze 124 ankietowanych jest stałymi palaczami, co stanowi 36,3%. 49% uczniów zaczęło palić w wieku 16 lat. Wśród palących uczniów 82% pali dziennie. Do sięgnięcia po pierwszego papierosa skłania młodzież - towarzystwo rówieśników. Tak odpowiedziało 98% ankietowanych. 49% wskazało, że kupuje papierosy za kieszonkowe. 41 % twierdzi że pali dla szpanu a 36 % w odpowiedzi wskazała na stres. 92% ankietowanych uważa że dym z papierosa szkodzi. 46 % uważa że niepalący boją się odrzucenia przez palących. Wgrupie osób palących są takie osoby, które zaczęły palić w szkole średniej - 38%.   ankietowani twierdzą że wśród palacych jest więcej chłopców. 70 % ankietowanych na pytanie czy w szkole są informowani.o szkodliwości palenia odp. ze tak. 58% przyznało że rodzice rozmawiają z nimi o szkodliwości palenia. Badanie wskazuje na to, że młodzież chce rozmawiać w szkole o nikotyniźmie. Pragną głównie dowiedzieć się jaki wpływ na ich stan zdrowia ma palenie papierosów. Ankieta świadczy o tym, że problem nikotynizmu jest problemem, który należy traktować bardzo poważnie. Opracowane wyniki wyraźnie pokazują, że młodzież jest mocno zagrożona ze strony swoich rówieśników, ale jednocześnie pocieszające jest to, że pragną mówić o zagrożeniach jakie wiążą się z nałogowym paleniem papierosów.
Drukuj artykuł
Klaudia Wytyk, Aktualizacja: 29-06-2012 00:45:48

Dzień bez papierosa

Drukuj artykuł
Mikołaj Szklarski, Aktualizacja: 29-06-2012 00:02:32

Sonda uliczna

Drukuj artykuł
Piotr Biernat, Aktualizacja: 29-06-2012 00:04:18

Euro 2012 - kibicujemy bez papierosów!!!

EURO 2012 bez papierosów

Na stadionach, na których rozgrywane będą mecze UEFA EURO 2012 obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia, sprzedawania i promocji tytoniu - poinformowała UEFA.

Zakaz ten obowiązywać będzie wewnątrz i na zewnątrz wszystkich stadionów EURO 2012. UEFA ustanowiła zakaz palenia przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), Światową Federacją Serca (WHF), Europejską Siecią Zdrowych Stadionów, lokalnymi komitetami organizacyjnymi w Polsce i na Ukrainie oraz lokalnymi grupami wspierającymi zdrowy tryb życia.

Decyzja UEFA, by wprowadzić zakaz palenia tytoniu na trzeciej największej imprezie sportowej świata jest mocnym sygnałem dla kibiców, że piłka nożna idzie w parze ze zdrowiem. - Wolne od tytoniu EURO 2012 szanuje zdrowie naszych widzów i wszystkich osób zaangażowanych w turniej - powiedział prezydent UEFA Michel Platini. - Podtrzymujemy najwyższe standardy zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu na naszym kluczowym turnieju, a tytoń do nich nie należy.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywają się w Polse i na Ukrainie. Turniej zainaugurował mecz otwarcia w Warszawie - 8 czerwca, a zakończy finał w Kijowie (1 lipca).

Logo Euro 2012

Drukuj artykuł
Piotr Biernat, Aktualizacja: 29-06-2012 00:04:36

Podsumowanie projektu

Projekt "Papierosy" dobiegł końca. 

Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nim dzieci i młodzież. Najważniejszym celem w programach antynikotynowych powinno być podniesienie poziomu świadomości młodzieży, która uległa presji rówieśników. Rozwiązanie problemów związanych z paleniem papierosów może przynieść tylko stała przebudowa wzorców postępowania ludzi, systematyczna zmiana obyczajów i wzorców kulturowych. Do podstawowych metod wychowania przeciw tytoniowego należy dawanie właściwego przykładu, który działa na wszystkie strony psychiki wychowanka w celu skłonienia go do naśladownictwa do upodobnienia się do osoby niepalącej.
My, jako grupa projektowa nie tylko zgłębiliśmy naszą wiedzę na temat szkodliwości palenia, ale również nauczyliśmy się pracować w zespole (co nie było łatwe), wykorzystywać nowe narzędzia i pracować na platformie. Mamy nadzieję, że projekt z
motywuje do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób. Uczestnictwo w projekcie było dla nas nowym i ciekawym doświadczeniem. Teraz pozostaje już tylko czekać na wyniki. Głosujcie !!!

 

Drukuj artykuł
Anzhelika Suprun, Aktualizacja: 29-06-2012 01:17:07