• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drukuj artykuł
Aktualizacja: 05-03-2012 09:46:32

W poszukiwaniu ciszy

Projekt "W poszukiwaniu ciszy" ma na celu stworzyć mapę miejsc i hałasu w naszym regionie, by odszukać miejsca spokojne i ciche, w których można się zrelaksować.

O regionie

nasz regionPoczątki Gostynia, bo stąd właśnie pochodzimy są dość ciekawe. Gród nad Kanią został założony 1 kwietnia 1278r., na mocy aktu wydanego przez Przemysła II. Budowę rozpoczęto na mokradłach, które były naturalną formą obronną. Początkowo miastem rządził potężny ród Przedpełkowiców, następnie Wezenborgowie i Borkowie Gostyńscy. Rodzina Wezenborgów zapisała się w historii miasta, jako fundatorzy gotyckiego Kościoła Farnego pod wezwaniem św. Małgorzaty. Nie tylko ten kościół wyróżnia się spośród innych. Koło urzędu miejskiego znajduje się poprotestancki kościół pod wezwaniem św. Ducha, zaś na Świętej Górze stoi bazylika o. filipinów.
Okoliczny przemysł w czasach średniowiecza opierał się głównie na browarnictwie i młynarstwie. Obecnie funkcjonują tu takie fabryki jak: mleczarnia, cukrownia, Handmet, Kawon, Netbox, Filtron i huta szkła. Oczywiście miasto to nie tylko budynki, ale też ludzie. Żyje nas tu ok. 20 tys.
Foto: http://www.gostyn.pl/pliki/image/zdjecia/gora2.jpg

O projekcie

Celem naszego projektu jest zapoznanie się z natężeniem dźwięku w różnych miejscach i sytuacjach oraz wyszukaniu odpowiedniego progu ciszy, który pozwoli nam poprawnie funkcjonować bez zagrażania naszemu zdrowiu. Zbadaliśmy natężenie dźwięku w różnych miejscach miasta trzema różnymi programami tj. Sound Meter, Noise Meter, Decybel Meter. Wyliczyliśmy również średnią z tych pomiarów, z którą można zapoznać się na wykresie (http://eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum-gostyn/w_poszukiwaniu_ciszy/prezentacja-rezultatow-projektu/).