• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

  W poniższych modułach:

   

  1. Okładka naszego zbioru - projekt Sonia Padurska.

  2. Podziękowania.

  3. Wiersz o Poznaniu - autorka Weronika Klupś.

  4. Historia - zadania.

  5. Miejsca - zadania.

  6. Osobliwości - zadania.

  7. Odpowiedzi do zadań.

  8. Bibliografia. 

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 29-06-2012 21:51:14

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 13-06-2012 22:25:37

   

   

  Dziękujemy panu Jerzemu Sobczakowi za spotkanie, podczas którego opowiedział nam o historii                                i ciekawostkach dotyczących Poznania.

  Pan Jerzy Sobczak jest autorem ok. 20 książek dotyczących Poznania  i Wielkopolski.

   

  Grafiki występujące w książce są autorstwa pana Jerzego Sobczaka.

   

   

  Opis: C:\Users\user1\Downloads\lekcja+z+sobczakiem (3).jpg

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 12-06-2012 00:27:59

  Wiersz o Poznaniu

  Mój Poznań”

   

  Poznań to miasto, które szanuje

  Tu urodziłam się i wychowuję.

  Tutaj kolegów swoich poznałam

  Gdy pierwsze kroki w szkole stawiałam.

  U nas atrakcji jest bardzo wiele

  Możesz zobaczyć tu Cytadelę,

  A jeśli chcesz nacieszyć się wzrokiem

  To do Palmiarni rusz szybkim krokiem.

  Koniecznie musisz odwiedzić Maltę,

  To co zobaczysz jest tego warte.

  Zapraszam Was wszystkich, tu miejsca

  są znane. Poznań to miasto moje kochane.

   

  Weronika Klupś

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 17-06-2012 23:32:12

   

  Historia - zadania

   

   

   

  Zadanie 1

  Pierwszy znany zapis o Poznaniu znajduje się w kronice Thietmara w formie episcopus Posnaniensis.

  Rok pierwszej wzmianki o Poznaniu poznasz znajdując liczbę:

  Jest to liczba trzycyfrowa podzielna przez 10, w której cyfra setek jest trzykrotnością liczby 3, a cyfra dziesiątek jest liczbą pierwszą o 2 mniejszą od liczby setek.

   

   

  Zadanie 2

  Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski: Jak Czarnecki do Poznania

  W której zwrotce hymnu pojawia się nazwa Poznania dowiesz się dzieląc na pół NWD (60, 42).

   

   

  Zadanie 3

  Ok. 8900 roku przed naszą erą na terenach zajmowanych dziś przez Poznań pojawili się pierwsi osadnicy. Zapisz, w którym tysiącleciu przed naszą erą  Polanie założyli swój gród na Ostrowie Tumskim, w rozlewisku Warty i Cybiny.

   

   

  Zadanie 4

  18 sierpnia 1444 roku Władysław Warneńczyk wystawia dokument, dzięki któremu nieopodal katedry poznańskiej, na maleńkiej wysepce w rozwidleniu Cybiny, powstało najmniejsze na świecie miasto. Była to osada składająca się z kilku chałup stojących wzdłuż jednej ulicy – której mieszkańcy zostali w ten sposób wynagrodzeni za lojalną i patriotyczną postawę w przeszłości. Nazwę miasta otrzymasz redukując wyrazy podobne w wielomianach. Litery, które pozostaną po redukcji przeczytaj pionowo.

  2x + 3o – 5x – 2o + 3x

  m + 3s – (– m +2s)

  (100t – 5tw) – (– 5tw + 99t)

  r – 2s2 + r + 2s2r

  mk – 2ó + 3mk + 3ó – 4mk

  w2 + w – 2w2 + w2

  (k – 3e) – (k + 4e) +8e

  12d + (5k – 4f) – (12d + 4k – 4f)

   

   

   

  Zadanie 5

   

              Polskie godło ma swoje początki w Poznaniu. Orzeł występował na monetach i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach od dwunastego wieku. Jako oficjalne godło państwa polskiego zaczął być używany przez Przemysława II w roku, który otrzymasz rozwiązując sudoku.

   

   

   

  SUDOKU

   

   

   

   

   

  ZASADY GRY W SUDOKU:

  1. Każda cyfra może się pojawić tylko raz w każdym wierszu.

  2. Każda cyfra może się pojawić tylko raz w każdej kolumnie.

         3. Każda cyfra może się pojawić tylko raz w każdym obszarze 3x3.

   

   

   

  Zadanie 6

  Opis: C:\Users\user1\Downloads\Zamek+Przem+(przed+1939) (1).jpgKrólewski zamek w Poznaniu, najpotężniejsza świecka  budowla w Polsce, powstał w latach 1274 – 1288 za rządów Przemysła II. Ówczesnym zwyczajem dominującym akcentem w sylwetce zamku była wieża, poza tym szczyt wzgórza otoczono murem obronnym.  Imponujący zamek został wzniesiony na szczycie stromego zbocza w zachodniej części miasta. Był najwyżej położoną i najsilniejszą fortyfikacją wewnątrz Poznania trudną do zdobycia. W 1295 roku Przemysł II jako pierwszy polski władca obiera sobie stałą rezydencją królewską – zostają nią zamek w Poznaniu. W poznańskim zamku przebywało wielu znamienitych gości. Mieszkali tu m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, który ze szczególną lubością odwiedzał poznańską rezydencję.

  Ile razy Władysław Jagiełło odwiedził zamek królewski dowiesz się  rozwiązując równanie.

   

  7x – 21 = 51 + 5x

   

   

  Zadanie 7

   

  Opis: C:\Users\user1\Pictures\bamberka.jpgW 1719 roku w okolice Poznania przybyły pierwsze rodziny rolników niemieckich z okolic Bambergu w Bawarii, a z czasem Bambrami zaczęto nazywać wszystkich osadników tej narodowości, którzy w XVIII wieku zamieszkali w Poznaniu i okolicach.

   

  Liczbę rodzin, które  osiedliły się tam do połowy XVIII otrzymasz, gdy obliczysz różnicę między liczbą 26 a liczbą otrzymaną z przestawienia jej cyfr. Zrób to samo z wynikiem, i jeszcze raz, i jeszcze raz. Wynik pomnóż razy 10 (zawsze odejmuj liczbę mniejszą od większej).

   

   

   

   

   

   

   

  Zadanie 8

   

  Międzywojenny Poznań był głównym w kraju ośrodkiem badań niemcoznawczych. Tutaj też dokonano udanej próby złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Urządzenie to było w powszechnym użyciu niemieckich sił zbrojnych , a niemieccy specjaliści uznali szyfr „Enigmy” za niemożliwy do złamania. Marian Rejewski  asystent Uniwersytetu Poznańskiego złamał najtrudniejszy szyfr na świecie. 

  W którym roku  udało się złamać szyfr, jeśli wiemy, że suma cyfr tej liczby jest równa 15. Cyfra dziesiątek w tej liczbie jest trzykrotnie mniejsza od cyfry setek, a cyfra jedności jest o jeden mniejsza od cyfry dziesiątek.     

   

   

  Zadanie 9

  Opis: C:\Users\user1\Downloads\Gaspar+da+Gama (1).jpg

   

        Gaspar da Gama – Żyd z Poznania, opuszcza w 1456 roku rodzinne miasto, by stać się najwybitniejszym polskim podróżnikiem w czasach wielkich odkryć. Jak brzmiał jego prawdziwe nazwisko – to, którym posługiwał się w Poznaniu, nie wiadomo do dziś. W Indiach, do których trafił jako młodzieniec występował jako Mahmet. Do historii przeszedł jako Gaspar da Gama. Gaspar – bo takie właśnie imię otrzymał na chrzcie –  jego ojcem chrzestnym był sam Vasco da Gama, słynny na cała Europę odkrywca drogi morskiej do Indii. W 1500 roku Gaspar da Gama odkrywa Amerykę Południową i dociera do wybrzeży Brazylii. Koniec życia wielkiego podróżnika rodem z Poznania jest tajemniczy. Według jednych poległ w 1510 roku w Indiach przy zdobywaniu Kalikatu, inni przychylają się do wersji,  że wrócił jeszcze w tym samym roku do Portugalii, gdzie wkrótce zmarł.

        Ile mil przepłynął statek Vasco da Gamy jeśli płynął 3 godziny z średnią prędkością 17m/s?

  1 mila = 1609 metrów

   

   

   

  Zadanie 10

   

               

   

                  Herb Poznania przedstawia bramę miejską z trzema basztami. Nad najwyższą środkową znajduje się gotycka tarcza herbowa z orłem piastowskim. Na mniejszych bocznych wieżach znajdują się postacie świętych: Święty Piotr  (z kluczem) po lewej i Święty Paweł (z mieczem) po prawej. W bramie znajdują się złote skrzyżowane klucze, nad którymi widnieje złoty krzyż równoramienny. Nad herbem widać złotą koronę. 

          Pierwszy zachowany wizerunek herbu pochodzi z roku, który otrzymasz rozwiązując układ równań. Zapisz liczby będące rozwiązaniem układu równań w postaci xy.

   

   

   

   

  Zadanie 11

   

  Opis: C:\Users\user1\Pictures\pręgierz.jpg

   

   

  Pręgierz znajduje się na Starym Rynku w Poznaniu. Jest to ośmioboczna kolumna, na głowicy której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem, który symbolizuje tzw. „prawo miecza”, czyli prawo do ferwowania wyroku śmierci.  Budowę pręgierza  finansowano z grzywien nakładanych na służące noszące przesadnie eleganckie stroje. Pręgierz służył do wykonywania kary chłosty oraz piętnowania, obcinania uszu, palców czy ręki.

  Pręgierz został wzniesiony w roku , który otrzymasz rozwiązując równanie:

  8(x – 500) = 5(x +121)

   

   

   

   

   

   

   

  Zadanie 12   

   

  W kwietniu 1922 został prezydentem Poznania. Za jego kadencji miasto przekształciło się z byłego garnizonu niemieckiego w prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Wykorzystując istniejące warunki wybudowano m.in. elektrownię, most Bolesława Chrobrego i Ogród Botaniczny, nowe trasy tramwajowe, pierwszą w Polsce linię trolejbusową oraz pierwszą w Polsce i w Europie Wschodniej spalarnię odpadów. Rozwiązując zadanie dowiesz się kto był pierwszym prezydentem Poznania.

  Sprawdź które z poniższych przekształceń zostało poprawnie wykonane. Litery znajdujące się przy prawidłowo wykonanych przekształceniach przeczytaj pionowo. 

   

   

   

   

   

  Zadanie 13

   

         Powstanie wielkopolskie – zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swoją niepodległość. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu pianisty, dyplomaty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Padarewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań w dziejach Polski. Powstanie zakończyło się 16 lutego w roku, który jest czterocyfrową liczbą palindromiczną – czyli czyta się ją tak samo od przodu i od tyłu. Suma cyfr tej liczby jest równa 20, a druga cyfra jest o 8 większa od pierwszej.

   

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 19-06-2012 09:49:48

  Miejsca - zadania

   

  Zadanie 1

   

  Opis: Opis: C:\Users\user1\Pictures\katedra.jpg

   

   

   

  Budowa katedry poznańskiej p.w. św. Piotra rozpoczęła się w 968 roku. Jest ona miejscem spoczynku władców z dynastii Piastów. Jednego z władców spoczywających w Katedrze poznasz rozwiązując krzyżówkę.

   

   

   

   

   

   

   

   

  1.      Wyrażenie, w którym obok liczb i znaków działań występują litery.

  2.      Od punktu A do punktu B.

  3.      Dwa kąty o wspólnym ramieniu i sumie 1800.

  4.      Czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych.

  5.      Bryła obrotowa powstała przez obrót trójkąta prostokątnego.

  6.      Część okręgu ograniczona dwoma punktami.

  7.      Część twierdzenia do udowodnienia.

  8.      Składa się z założenia i tezy.

  9.      Odcinek łączący dwa punkty okręgu.

  10.  Punkt wspólny dwóch półprostych tworzących kąt.

  11.  Znaki do zapisywania liczb.

  12.  Przyrząd do mierzenia kątów.

  13.  Czworokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.

  14.  Suma dwóch liczb przeciwnych.

  15.  Kąt, który ma 900.

   

   

   

   

  Zadanie 2

  Wypełnij piramidki liczbami tak, aby każda liczba w drugim, trzecim i czwartym rzędzie (licząc od dołu) była sumą dwóch liczb leżących bezpośrednio pod nią. Gdy rozwiążesz zadanie, dowiesz się jakie wymiary ma katedra poznańska p.w. św.  Piotra i św. Pawła.

   

   

   

  Zadanie 3

   

  Opis: C:\Users\user1\Downloads\okrąglak (2).jpg

              Dom Towarowy „Okrąglak” zbudowano w latach 1949 – 1954 według projektu Marka Leykama. Jest to dziewięciopiętrowy budynek w kształcie walca, z położoną centralnie klatką schodową o średnicy około 5 metrów i trzema biegami schodów. Obecnie budynek ma 45 m wysokości. Okrąglak został wpisany w 2003 roku na listę zabytków.2005 otrzymał nagrodę Złotego Quadro w konkursie na najlepszy poznański budynek półwiecza 1955-2005.

  Po obliczeniu zadania, otrzymasz wynik, który jest powierzchnią „Okrąglaka”, wyrażoną w m2.

  143 + 6 . 8 + 17 . 6 – 4 + 86:2 + 1963 + 0,5 8 + 102  + 302 =

   

  Oblicz obwód klatki schodowej Okrąglaka.

   

   

   

   

   

  Zadanie 4

  Ogród Botaniczny w Poznaniu – placówka naukowa  i edukacyjna Uniwersytetu Adama Mickiewicza, pełniąca jednocześnie funkcje publicznego ogrodu. Upraszczając wyrażenie

   

  (3a + 3010 + 3b) + (-3a - 1010) - (3b + 25) =

  otrzymasz rok wpisania Ogrodu Botanicznego w Poznaniu do Rejestru Zabytków.

   

  Zadanie 5

  Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 roku jako muzeum wielkopolskie, od 1950 roku nosi obecna nazwę. Wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów w 2005r.

  Muzeum Narodowe w Poznaniu powstało z połączenia kilku historycznych kolekcji. Najstarsza z nich Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznański powstało w 1875 roku przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

  Obliczając wartość wyrażenia

  10002 – 2 . 345215,5 =

   

  dowiesz się, ile eksponatów posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu

   

  Zadanie 6

   

  Dworzec Letni to obiekt historyczny, prywatny luksusowy dworzec kolejowy wzniesiony specjalnie dla cesarza Wilhelma II.                 W historii Wielkopolski Dworzec Letni jest miejscem symbolicznym. Na nim 26 grudnia 1918 roku tłumy Wielkopolan witały pianistę Ignacego Jana Padarewskiego. Wzniecenie patriotycznych nastrojów spowodowało, że dzień później wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które jako jedyne w dziejach Polski zakończyło się sukcesem, a Wielkopolskę włączono do II Rzeczypospolitej.         W okresie II Rzeczypospolitej dworzec nadal służył celom reprezentacyjnym. Korzystali z niego między innymi naczelnik państwa Józef Piłsudski i prezydent Polski Stanisław Wojciechowski.

  Wykonaj obliczenia. Skreśl litery odpowiadające podanym wynikom. Pozostałe litery czytane kolejno utworzą pierwotną nazwę dworca Letniego w Poznaniu.

   

  0,5(0,8 + 1,2) =


  1 – 0,2 . 0,3 =

  5 . 0,2 + 3 . 0,4 =

  3,6/1,2 – 0,5 =

  2,5 – 0,5 . (2,6 - 0,2) =

   

   

  Zadanie 7

   

              Poznań położony jest w dolinie rzeki Warty, a także w dolinach mniejszych cieków – Bogdanki, Cybiny i Głównej. Rozciągłość granic administracyjnych Poznania na osi północ – południe wynosi ok. 23 km, a na osi wschód – zachód ok. 24 km. Poznań stanowi centralną część aglomeracji poznańskiej. Miasto graniczy z 11 gminami powiatu poznańskiego, w tym dwoma miastami – Luboniem i Swarzędzem.

  Obliczając wartość liczbową wyrażenia dowiesz się jaka jest powierzchnia miasta Poznania wyrażona w km2.

   

  102 + (230 – 170) + (3 – 2) + (1,7 – 0,7) + 100 =

   

  Odpowiedź: Według danych z 1 stycznia 2010 roku powierzchnia miasta Poznania wynosi  ………………..  km2.

   

  Zadanie 8

   

  Lodowisko Bogdanka – pierwsze w historii Poznania sztuczne lodowisko i jak dotąd największe, aktualnie o powierzchni  1200m2. Nazwa lodowiska pochodzi od rzeki Bogdanki, przepływającej niedaleko.

  Oblicz, ile litrów wody potrzeba do napełnienia lodowiska, zakładając, że grubość lodu wynosi 5 cm.

   

  Zadanie 9

   

  Poznańskie koziołki to najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania. Bartel Wolff oddał do użytku pierwszą i jedyną na świecie parę bodących się koziołków, napędzanych mechanizmem zegara ratuszowego w roku, który jest czterocyfrową liczbą  palindromiczną  - czyli czyta się ją tak samo od przodu i od tyłu. Suma cyfr tej liczby jest równa 12, natomiast druga cyfra jest o cztery większa od pierwszej. Znajdź tę liczbę.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zadanie 10

              W okolicach Poznania znajdują się Wielkopolski Park Narodowy o powierzchni 9600 ha i trzy parki krajobrazowe: Puszcza Zielonka – 11439 ha, Promno – 2077 ha oraz Rogaliński Park Krajobrazowy – 126 km2.

              Podaj wszystkie wielkości powierzchni w km2 i uszereguj je rosnąco.

   

  Zadanie 11

   

   

  Stary Rynek w Poznaniu - przez wiele lat stanowił centrum komunikacyjne miasta i do 1945 roku mieściła się tu siedziba władz miasta. Funkcję handlową pełni od swego powstania do dziś. Jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce. Został zbudowany na planie kwadratu. Obliczając równanie dowiesz się, ile wynosi długość jego boku, a następnie oblicz jego pole.

  7x – 359 = 4(16 + x)     

   

   

   

   

  Zadanie 12

  Najwyżej położonym punktem na terenie miasta Poznania jest Góra Moraska, która znajduje się w jego północnej części.

  Podaj, jaką wysokość  w metrach n. p. m osiąga ten punkt, jeśli cyfra jedności jest o jeden mniejsza od cyfry dziesiątek, a cyfra dziesiątek jest o cztery większa od cyfry setek. Suma cyfr szukanej liczby równa się 10.

   

  Zadanie 13

  Słoniarnia w Poznaniu – specjalistyczny budynek zlokalizowany w obrębie Nowego ZOO w Poznaniu, przeznaczony do utrzymania stada słoni afrykańskich w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Jest to największa i najnowocześniejsza słoniarnia w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

  Wiedząc, że w poznańskim ZOO jest 5 słoni oraz, że dzienne zapotrzebowanie pokarmowe wynosi około 200 kg, a zapotrzebowanie na wodę sięga 190 litrów oblicz:

   

  a)       Ile kg jedzenia rocznie zjadają słonie w Poznaniu i ile litrów wody potrzeba aby zaspokoić pragnienie słoni w roku przestępnym?  

   

  b)      Przyjmijmy, że słonie żyjące na wolności podczas suszy zjadają o 5% mniej roślin i wypijają o 7% mniej wody. Ile kg roślinności zje jeden słoń podczas suszy, a ile litrów wody wypije podczas jednego dnia?

   

   

  Zadanie 14

              Collegium Altum w Poznaniu  –  wieżowiec  należący do Uniwersytetu Ekonomicznego, znajdujący się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 w Poznaniu.

              Ile metrów ma wysokość wieżowca z masztem poznasz zaokrąglając do części setnych liczbę 103,347.

   

  Zadanie 15

   

   

   

  Opis: C:\Users\user1\Downloads\krzyże.jpg

   

   

   

  Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) – Pomnik składa się z dwóch stalowych krzyży (symbole śmierci i zmartwychwstania) połączonych razem ze sobą, oraz monumentu z głową orła. Na lewym krzyżu widnieje data 1956, nawiązująca do Poznańskiego Czerwca 56, zaś na prawym umieszczone są daty 1968, 1970, 1976, 1980 i 1981. Po prawej stronie pomnika znajdują się główne hasła protestujących robotników: "O Boga, Za wolność, prawo i chleb.", oraz podpis "Czerwiec 1956".

  Ile metrów ma Pomnik Ofiar Czerwca 1956 dowiesz się, gdy obliczysz sprytnie wartość wyrażenia (wskazówka: wyłącz wspólny czynnik przed nawias).

   

  21 . 15 –  42 . 7=

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zadanie 16

  Port Lotniczy Poznań – Ławica im. Henryka Wieniawskiego - międzynarodowy port lotniczy, jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, położone 7 km na zachód od centrum Poznaniapomiędzy trasami na Berlin i Buk. Długość pasa startowego wynosi 2504m.

  Korzystając z tabeli oblicz :

  a)      O ile wzrosła liczba pasażerów od 2001 roku do 2011 roku?

  b)      Ile wynosi średnia arytmetyczna liczby  pasażerów w latach 2001 – 2011.

   


  Zadanie 17

   

   

              Zamek Cesarski, stojący przy ulicy Świętego Marcina, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Poznaniu i najmłodszym zamkiem w Europie. Wzniesiony jako rezydencja cesarza Wilhelma II, miał być świadectwem potęgi Prus i nawiązywać do czasów Karola Wielkiego.

  Zamek Cesarski w Poznaniu jest unikatem na skalę światową. Znajduje się w nim bowiem jedyny zachowany gabinet Hitlera.

  W momencie zakończenia budowy zamek opisywały pewne liczby, aby je poznać rozwiąż :

  a) liczba pomieszczeń x

   

  3x + 2(x – 8 . 3 - 1) = 2(2x + 30) + 4 . 100 + 3 . 25

   

  b) wysokość wieży jest równa liczbie 3 razy mniejszej od 25 % liczby uzyskanej z iloczynu liczb 45 i 20; wartość wyrażona jest w metrach.

   

  c) powierzchnia gmachu głównego;

   

  502 + 7,10 + 2,3 . 1002 - 3,8 . 102

   

  d) waga tronu cesarskiego (podwójnego) była równa jednej piątej  z jednej drugiej liczby 35.

   

  e) w roku oddania do użytku zamku, architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia; aby poznać ten rok rozwiąż poniższe zadanie.

              Pewien uczeń gimnazjum o imieniu Arek zwiedzał wnętrza zamku. Arek bardzo lubił liczyć, w pewnym momencie zatrzymał się w ogromnej sali zamkowej przy jednej ze ścian  i tak go zastanowiło ile cegieł może być wmurowanych w tą ścianę. Szybko sprawdził w internecie wymiary przedwojennej cegły i uzyskał informację, że cegła ma wysokość 13 cm, szerokość 27 cm a grubość  6 cm. Zmierzył następnie ścianę i uzyskał takie dane: wysokość pomieszczenia to 5,20 m a szerokość to 13,5 m i grubość ściany 6 cm.

              Zauważył jednak, że na środku ściany jest dziura na drzwi o wysokości 2,34 m i szerokości 1,35 m. Zrobił sobie również szybko szkic ściany pokazujący układ cegieł. Ile cegieł jest w ścianie (zakładamy że jest tylko jedna warstwa cegieł).

   

   

   

  Zadanie 18

  Opis: C:\Users\user1\Downloads\biblioteka.jpg

  Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu zbudowana została zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Ten wspaniały gmach, z wzorowanym podobno na paryskim Luwrze frontem, uroczyście oddano do użytku 5 maja w roku, który otrzymasz rozwiązując zadanie. Biblioteka Raczyńskich była pierwszym na ziemiach polskich budynkiem zbudowanym wyłącznie na cele biblioteczne.

   

  Gdy do liczby 3dodasz 1100 otrzymasz rok oddania do użytku Biblioteki Raczyńskich. 

   

   

  Zadanie 19

   

  Jeżyce to dzielnica Poznania. Główną częścią Jeżyc jest Rynek Jeżycki. W 1253 roku miasto Poznań na mocy przywileju lokacyjnego wydanego przez Przemysława I i Bolesława Kaliskiego otrzymało wiele posiadłości, między innymi Issyce. Nazwa pochodziła najprawdopodobniej od imienia własnego Jerzy, mimo iż w ciągu wieków pisana była różnie: Giżyce, Iżyce, później Jeżyce i taka nazwa pozostała do naszych czasów.

  Szerokość geograficzna Jeżyc to 5202444’’ N.

  Rozwiązując sudoku, na kolorowych polach, otrzymasz długość geograficzną Jeżyc.

   

  Pola żółte - …..o

  Pola zielone - …..

  Pola niebieskie - …..’’ E

   

  Zasady sudoku:

  1. Każda cyfra może się pojawić tylko raz w każdym wierszu.

  2. Każda cyfra może się pojawić tylko raz w każdej kolumnie.

  3. Każda cyfra może się pojawić tylko raz w każdym obszarze 3x3.

   

  Zadanie 20

   

  Pierwszą kawiarnię w Poznaniu otworzył Jan Geisler we własnym domu przy ul. Wronickiej. Przez następne lata to cudzoziemcy – Francuzi i Szwajcarzy – otwierali lokale, w których poznaniacy spotykali się, aby porozmawiać nad filiżanką kawy o sprawach istotnych i zupełnie nieważnych. Dość szybko wielką renomę zdobyła cukiernia i burtownia win Antoniego Pfitznera, mieszcząca się w kamienicy przy Starym Rynku 6.

  Aby poznać rok założenia pierwszej kawiarni w Poznaniu rozwiąż równania:

   

  a)  1,2 + 2,1x = 0,3 .  6x + 1,5

   

  b)  10 + 2x = 0,5(-7 + 5x) + 10

   

  c)  7 + 2(x + 6) – 6 = 29

   

  d)  3(0,8x + 6) = 3(4,8 + 6)

   

   

  Zadanie 21

   

  Palmiarnia Poznańska jest jedną z największych palmiarni w Polsce. Powstała na terenie Ogrodu Botanicznego (dziś Parku Wilsona). W 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych.

   Rok, w którym powstała słynna Palmiarnia Poznańska otrzymasz, gdy dodasz liczbę wszystkich gatunków roślin i ryb, wynik pomnożysz razy 2, następnie odejmiesz 600. Dwie ostatnie cyfry podziel przez 4  i odejmij 99. 

   

  Zadanie 22

   

  Fort V Waldersee I – znajduje się w Poznaniu na Naramowicach. Jest on jednym z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zbudowany został w latach 1879 – 1883, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 11 innymi fortami. Po 1888 roku fort był modernizowany. Rozebrano wtedy kaponierę czołową. Wzmocniono również mury  i stropy.

  Gdy rozwiązaniem równania nie jest liczba 4, to skreśl literę, która zapisana jest przy tym równaniu. Pozostałe litery czytane pionowo utworzą imię i nazwisko architekta fortu V.

   

   

   

   

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 19-06-2012 10:06:02

  Osobliwości - zadania

   

  Zadanie 1

   

  Oficjalne narodziny klubu sportowego Lech Poznań wiążą się z datą, którą otrzymasz rozwiązując zadanie.

  Dzień:

  Miesiąc :

   

  Rok:

  W roku 2012 mija 90 rocznica powstania klubu sportowego Lech Poznań.

   

   

  Zadanie 2

   

  Lech Poznań jest najwyżej notowanym polskim klubem w rankingu UEFA. Uproszczając wyrażenie: 

   

  otrzymasz miejsce, które KKS Lech zajmuje w rankingu UEFA (stan z maja 2012 roku).

   

  Zadanie 3

   

  W 2012 roku odbędą się 14 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej organizowane w Polsce i na Ukrainie. Pierwszym stadionem gotowym na tę prestiżową imrezę był stadion w Poznaniu, który pomieści 41 609 widzów. Mistrzostwa te odbywają się co 4 lata. W którym roku odbędą się 25 Mistrzostwa Europy? 

   

  Zadanie 4

   

             6 sierpnia 2011r. na Stadionie Miejskim w Poznaniu odbyły się zawody z cyklu Red Bull X Fighters. Stadionowa murawa została zamieniona na specjalny tor. Każdego dnia w przygotowaniach uczestniczyło około 300 osób. Do przygotowania toru potrzebnych było blisko 12 tysięcy ton specjalnej mieszanki gliny i piasku.

              Ile pełnych piaskownic o wymiarach 120cm x 120cm x 50cm można by było wypełnić materiałami do budowy toru? Przyjmijmy, że 1m3 = 2170 kg.

   

  Zadanie 5

   

  Powierzchnia Stadionu Miejskiego w Poznaniu wynosi 250 000 m2, a powierzchnia Poznania wynosi 262 km2. Ile stadionów można by było wybudować na całej powierzchni Poznania, gdyby nie było zabudowań?

   

  Zadanie 6

   

  Rogal świętomarcińskirogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu oraz większości powiatów województwa wielkopolskiego z okazji dnia św. Marcina –  11 listopada. Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w dniu św. Marcina średnio 250 ton tego wyrobu, natomiast w skali rocznej sprzedaż wynosi 500 ton, co stanowi 2 500 000 sztuk rogali.

  Od końca października do końca listopada w Poznaniu powstaje 500 ton rogali Marcińskich. Ile to kilogramów?

   

  Zadanie 7

  Małgorzata Musierowicz urodzona 9 stycznia 1945 roku w Poznaniu – autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Rozwiąż krzyżówkę, a poznasz nazwę cyklu, w którym mieści się 18 książek, którego twórczynią jest Musierowicz.

   

  1. Może być pojedynczą liczbą, literą lub iloczynem liczb i liter.

  2. Matematyk z Miletu.

  3. Wynik odejmowania.

  4. Mogą być proste, ostre lub rozwarte.

  5. Wspólny wyłączany przed nawias.

  6. Dodawanie i odejmowanie wyrazów podobnych.

  7. Używamy jej do kreślenia prostych i odcinków.

  8. Odcinek łączący wierzchołek trójkąta ze środkiem przeciwległego boku.

  9.2n

   

   

   

  Zadanie 8

   

   

  W Poznaniu odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Adama Mickiewicza, który znajduje się w ogrodzie przy kościele Św. Marcina.  Oblicz wartość wyrażenia, a dowiesz się w którym roku odsłonięto pomnik.

   

  20+ (756 – 87) + (256 – 84) + 200 + (368 – 74) + 124 =

   

   

   

  Zadanie 9

   

  Model Mercedesa z 1912 roku nosił nazwę Mercedes 10/20 HP Posen. Samochód równie piękny, co tajemniczy. Wiadomo, że powstał w 1912 roku, prawdopodobnie na specjalne zamówienie. Jest jedynym takim egzemplarzem na świecie i najstarszym Mercedesem w Polsce. Jego maksymalna prędkość  jaką może osiągnąć to 65 km/h.

  Ile czasu potrzebujemy na podróż tym  autem na trasie 310 km z Poznania do Warszawy, jeśli założymy że jedziemy cały czas z maksymalną prędkością oraz, że w trakcie podróży zrobimy 2 krótkie przerwy po 15 minut?

   

  Zadanie 10

   

  Najwyższa kwota za przedmiot antykwaryczny zlicytowana w Polsce na Allegro to kwota uzyskana za sprzedaż modelu Mercedesa z 1912 roku, który  nosił nazwę Mercedes 10/20 HP Posen.

  Załóżmy, że za ten samochód zapłacono tylko monetami pięciozłotowymi. Monety te były dostarczone do sprzedawcy w 91 workach. Waga 1 worka to 40 kg, a waga jednej monety to ok. 6,5 grama. Ile kosztowało to auto?

   

  Zadanie 11

  Halowe Mistrzostwa świata w Hokeju na Trawie odbyły się w Poznaniu w 2011 roku. Miejscem rozgrywek była hala Międzynarodowych Targów Poznańskich. Były to pierwsze halowe mistrzostwa świata w hokeju na trawie rozegrane w Polsce. Reprezentacja Polski zdobyła wtedy 2 miejsce (przegrała w finale z Niemcami 2:3).

  Oblicz ile punktów zdobyła reprezentacja Polski, wiedząc, że rozegrała 5 meczy (wygrała 4,  przegrała 1, nie zremisowała ani jednego).

  Wygrana = 3pkt.                               

  Przegrana = 0pkt. 

                                                                                                                                                                           

  Remis = 1pkt.            

   

  Zadanie 12

   

  Na terenie Poznania znajduje się 4082 ha lasów, z czego 2640 ha jest pod zarządem miasta, a 1156 ha to lasy państwowe. Łąki i pastwiska zajmują obszar 645 ha, a parki i zieleńce mają powierzchnię 552 ha. Z tego względu Poznań nazywany jest miastem zieleni, ponieważ tereny zielone zajmują łącznie ponad 70 km².


  Oblicz, jaki procent lasów w Poznaniu stanowią lasy państwowe.
   

  Zadanie 13

   

  Kto był chociaż raz w Poznaniu pewnie wie, jakie to bogate miasto zarówno pod względem dawnej architektury, jak równie współczesnych terenów gospodarczo kulturalnych wartych obejrzenia. Jednak nie każdy wie, iż właśnie w Poznaniu zabłysła pierwsza latarnia gazowa. Rozwiązując zadanie dowiesz się w którym roku powstała ta latarnia.

  Zaokrąglij liczby do dziesiątek a następnie dodaj je do siebie i dodaj 6.

   

   1214,537

   68,753

   26,18

   374,043

   73,633

   58,196

   44,271

   

   

  Zadanie 14

   

  Od października 2011 roku na poznańskiej Ławicy został otwarty symulator lotów Cirrus. Jest to jedyny taki symulator w Europie. Obiekt należy do Centrum szkolenia pilotów Aero Poznań. Jest to niewielkich rozmiarów skrzynia, w której odtworzono rzeczywistą kabinę i kokpit samolotu Cirrus SR20 i  SR22.

  Warunkiem otrzymania licencji pilota jest wylatanie 200 godzin. Po ilu tygodniach piloci mogą otrzymać licencję, jeżeli przyjmiemy założenie, że latają przez 4 dni w tygodniu, po 5 godzin dziennie.

   

  Zadanie 15

  W 1930 na ulice Poznania wyjechały trolejbusy na trasie Śródka  – ul. Wiejska. Uruchomiona linia była pierwszą w Polsce. W latach 1939 –1944 powstały dwie kolejny linie. Pod koniec lat 40. funkcjonowały już cztery linie: „T”, „W”, „U” i „Z”.  W 1970 roku zlikwidowano ostatnią działająca linię trolejbusową znajdującą się na terenie naszego miasta.

  Przyjmując, że długość trasy Śródka – ul. Wiejska to 3 km, oblicz z jaką średnią prędkością jeździł trolejbus, pokonując tą trasę w ciągu 47 minut.

   

  Zadanie 16

  Pierwszy autobus w Poznaniu pojawił się w 1925r. Wtedy autobusy oznaczone były literami A, B itd., dopiero w 1954 linie zaczęto oznaczać liczbami (51 wzwyż). W 1944 roku w Poznaniu pojawiły się pierwsze autobusy gazowe firmy Bussing.

  W autobusie na pierwszym przystanku wsiadło 20 osób, na następnym wysiadły 2 osoby, a wsiadło 1,5 razy więcej osób niż na pierwszym przystanku. Przez 3 przystanki nikt nie wsiadł i nikt nie wysiadał. Na kolejnym wsiadły 4 osoby i wysiadło 8 osób.

  a.)    Ile osób łącznie jechało autobusem?

  b.)    Ile osób zajechało na ostatni przystanek?

   

   

  Zadanie 17

              Maria Skłodowska – Curie otrzymała tytuł doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku, który otrzymasz obliczając wartość iloczynu 27 i liczby 15, a do wyniku dodasz 2.

   

  Zadanie 18

  Opis: Opis: C:\Users\user1\Pictures\festiwal.JPGMiędzynarodowy Festiwal Rzeźby lodowej w Poznaniu – jedyny w Polsce festiwal profesjonalnych rzeźbiarzy w lodzie. Odbywa się od 2006 roku na starym rynku w Poznaniu w grudniu każdego roku. W 2006 roku gościem specjalnym festiwalu był mistrz świata w rzeźbie lodowej Patrick Roger de Campagolle. Dla uczestników zespołów przygotowuje się lodowe bryły. Rozstawia się na specjalnych chłodzonych postumentach. Zawodnicy mają za zadanie wyciąć z nich dowolne kształty, za pomocą pilnika, piły mechanicznej, a nawet żelazka czy dłuta.

  Oblicz, ile pełnych wanien 185cm x 85cm x 60cm można by było wypełnić wszystkimi lodowymi (roztopionymi) bryłami o wymiarach 1m x 0,5m x 0,25m? Przyjmijmy, że jedna bryła przypada na jednego zawodnika, a w 2011 roku w festiwalu brały udział 24 osoby.

   

   

   

  Zadanie 19

              Oblicz, ile osób średnio zamieszkuje na jednym km2 w mieście Poznań, jeżeli na powierzchni 262 km2 mieszka 562 000 osób.

   

   

   

  Zadanie 20

              Obszar Polski to 312 685 km2. Powierzchnia Poznania wynosi 262 km2. Jakim procent powierzchni Polski stanowi powierzchnia Poznania?

   

  Zadanie 21

              Poznań wśród dużych miast Polski zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby studentów przypadających na 1000 mieszkańców. Ilu to studentów dowiesz się rozwiązując poniższe zadanie.

              Przewodnik wycieczki prowadził grupę studentów 1 roku liczącą  5 studentów i 16 studentek i spotkał wędrowca, który go zapytał:

              Jaki ułamek z całej liczby studentów i studentek 1 roku z Uniwersytetu Ekonomicznego prowadzisz teraz w góry?

  Przewodnik odpowiedział:

  Prowadzę jedną piątą od jednej piątej części wszystkich studentów 1 roku i jedną drugą od jednej trzeciej części wszystkich studentek 1 roku .

              Ile jest wszystkich studentów i studentek razem na 1 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym? 

   

  Zadanie 22

  Poznań podlega pod przeważające wpływy mas powietrza polarnomorskiego nadchodzącego znad Oceanu Atlantyckiego.                  W rejonie Poznania najczęściej występują wiatry zachodnie o prędkościach od 2 do 10 m/s.

  Narysuj wykres prędkości od czasu dla wiatru, który:

  a)      przez 8 sekund wiał z prędkością 7 m/s,

  b)      kolejne 3 sekundy wiał z prędkością 2 m/s,

  c)      przez następne 5 sekund przestał wiać.

   

  Zadanie 23

   

  Najmniejsza średnia temperatura powietrza w Poznaniu wynosi – 1,0oC dla stycznia. Najwyższa średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi 18,2o C dla lipca.

  Przyjmując, że średnia miesięczna temperatura w marcu to 4,1oC,  a w maju średnia miesięczna temperatura jest mniejsza o 6,3oC od średniej miesięcznej temperatury lipca, oblicz, jaka jest średnia temperatura w maju oraz, o ile wzrosła temperatura między marcem  a majem.

   

  Zadanie 24

  W tabeli poniżej przedstawiono liczbę populacji w Poznaniu.

  Wypełnij puste miejsca w tabeli na podstawie rozwiązanych punktów.

  a.) Ile kobiet, ile mężczyzn mieszka w Poznaniu?

  b.) O ile kobiet jest więcej niż mężczyzn?

  c.) O ile punktów procentowych mężczyzn jest mniej od kobiet? (nie wpisywać do tabelki).

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 27-06-2012 22:34:47

  Odpowiedzi do zadań

   

   

   

  Historia

   

  Odpowiedź 1

  970

   

  Odpowiedź 2

  3 zwrotka

   

  Odpowiedź 3

  9 tysiąclecie p. n. e

   

  Odpowiedź 4

  OSTRÓWEK

   

  Odpowiedź 5

  1295 r.

   

  Odpowiedź 6

  36

   

  Odpowiedź 7

  90

  Odpowiedź 8

  1932 r.

   

  Odpowiedź 9

  Ok. 114 mili

   

  Odpowiedź 10

  1344 r.

   

  Odpowiedź 11

  1535 r.

   

  Odpowiedź 12

  CYRYL RATAJSKI

   

  Odpowiedź 13

  1919 r.

   

   

  Miejsca

  Odpowiedź 1

  BOLESŁAW CHROBRY

   

  Odpowiedź 2

  DŁUGOŚĆ 72 m.

  SZEROKOŚĆ 36 m.

   

  Odpowiedź 3

  5900 m2

  L = 15,7 m

   

  Odpowiedź 4

  1975 r.

   

  Odpowiedź 5

  309 569

   

  Odpowiedź 6

  CESARSKI

   

  Odpowiedź 7

  262 m2

   

  Odpowiedź 8

  60 000 l

   

  Odpowiedź 9

  1551 r.

   

  Odpowiedź 10

  1143,9 km2, 960 km2, 126 km2

   

  Odpowiedź 11

  141 m

  P = 19 881 m2

   

  Odpowiedź 12

  154 m n. p .m

   

  Odpowiedź 13

  a)   347 700 l

       366 000 kg

  b)   190 kg

       176,7 l

   

  Odpowiedź 14

  103,35 m

   

  Odpowiedź 15

  21 m

   

  Odpowiedź 16

  a)      o 1235529

  b)      763481,18

   

  Odpowiedź 17

  a)      585

  b)      75 m

  c)      25 127,10 m²

  d)      3,5 tony

  e)      1910 r.

   

  Odpowiedź 18

  1829 r.

   

  Odpowiedź 19

  1605416’’

   

  Odpowiedź 20

  1786 r.

   

  Odpowiedź 21

  1911 r.

   

  Odpowiedź 22

  Hans von Biehler

   

   

   

   

  Osobliwości

   

  Odpowiedź 1

  19.03.1922 r.

   

  Odpowiedź 2

  89

   

  Odpowiedź 3

  2056 r.

   

  Odpowiedź 4

  7680

   

  Odpowiedź 5

  1048

   

  Odpowiedź 6

  500 000

   

  Odpowiedź 7

  JEŻYCIADA

   

  Odpowiedź 8

  1859 r.

   

  Odpowiedź 9

  5,3 h,  5h 18min

   

  Odpowiedź 10

  2 800 000 zł.

   

  Odpowiedź 11

  12          

                

  Odpowiedź 12

  ok. 28,32 %

   

  Odpowiedź 13

  1856 r.

   

  Odpowiedź 14

  10

   

  Odpowiedź 15

  3,83 km/h

   

  Odpowiedź 16

  a)      54

  b)      44

   

  Odpowiedź 17

  1922 r.

   

  Odpowiedź 18

  3 wanny

   

  Odpowiedź 19

  2145

   

  Odpowiedź 20

  0,084 %

   

  Odpowiedź 21

  221

   

  Odpowiedź 23

  11,9 0C maj

  7,8 0C

   

  Odpowiedź 24

  a)      Kobiety 294734,31

          Mężczyźni 256892,69

  b)      37841,62

  c)      6,86

   

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 19-06-2012 09:38:41

  Bibliografia

   

  „Podręcznik Poznańczyka”, Marcin J. Januszkiewicz, Adam Pleskaczyński , ART MEDIA STUDIO, Poznań 2012

  „Karuzelą nad Poznaniem”, Daina Kolbuszewska , Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004

  www.2016poznan.pl

  www.wikipedia.pl

  www.felisposnania.pl

  www.wikipedia.org

  www.gazeta.pl

  Drukuj artykuł
  Magdalena Woźniak, Aktualizacja: 19-06-2012 09:37:58