• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zabawki Kosmonautów w świetle Słońca

Zabawki Kosmonautów w świetle Słońca - opracowania grupy projektowej 

Informacje Wiktorii:

Od wielu lat ludzie przeciętni, jak i uczeni eksperymentują z energią słoneczną. Nie są oni pewni jednak, kiedy dokładnie zauważono, że odbite przez lustro światło słoneczne i nakierowane na kawałek drewna, podpala je. Już około 200 lat temu naukowcy za pomocą podobnego procesu stworzyli piece o tak dużej temperaturze, by topić metale. Współcześni naukowcy zajmujący się energią słoneczną i architekci, interesują się Słońcem, ponieważ rosną koszty innych nośników energii, a Energia Słoneczna jest bezpłatna i nie zatruwa ona środowiska. Jednakże współczesne metody pozyskiwania energii są jeszcze niedoskonałe. Ale dalsze badania umożliwiają odkrycie nowych produktów przetwarzających i magazynujących energii, z których z czasem będzie mógł korzystać już każdy.(W.P)

Informacje Daniela:                                                                                                                                                                                                            

 Pojazdy do badania przestrzeni kosmicznej zbudowane są z wielu elementów, które do prawidłowego działania potrzebują dużej ilości prądu. Można go dostarczyć przy pomocy energii słonecznej, która jest pobierana przez panele słoneczne. Takie rozwiązanie stanowi duże ułatwienie i daje możliwość dokładniejszego sterowania pojazdem, bowiem jest on lżejszy, gdyż nie ma obciążenia w postaci baterii. Prąd wytworzony przez panele słoneczne jest gromadzony w akumulatorach po czym jest on wykorzystywany do zasilania pojazdu.

Jednym z zastosowań ogniw słonecznych, jest ich wykorzystanie w satelitach komunikacyjnych, krążących na orbitach. Umożliwiają one przekazywanie sygnału na obszarze całej kuli ziemskiej. Można zatem stwierdzić, że ogniwa słoneczne wytwarzają całkowitą energię potrzebną do zasilania elementów statku kosmicznego.(D.K)

 

Informacje Bartosza:

Ogniwo Słoneczne jest zbudowane z płaskiego prostopadłościanu z plastikowym obramowaniem. Element ten przetwarza energię świetlną w elektryczną. Ogniwo słoneczne i otaczające je soczewki nazywane są słonecznym modułem komórkowym. Pod koniec XIX w. naukowcy zauważyli ,że niektóre metale są zdolne zmieniać światło słoneczne na energię, lecz dopiero w 1954 r. w Labolatoriach Bella wykryto krzemowe ogniwo słoneczne, które zostało ulepszone na różne sposoby. Są one tańsze, choć nadal bardzo kosztowne. Ich plusem jest też to, że są bardzo wydajne. (B.R)

 

Informacje Adriana:

Ogniwo słoneczne należy trzymać z dala od źródła ciepła ponieważ soczewki mogłyby zacząć się topić. Ogniwo nie należy zbyt mocno ściskać bo mogło by się stłuc .Aby wytworzyć energie należy skierować ogniwo na światło, pamiętaj im większe natężenie światła tym większa przetworzona energia.

 

Informacje Darii:

Energie słoneczną można wykorzystać na różne sposoby, np. do ogrzewania lub chłodzenia budynków, wytwarzania elektryczności, napędzania silników, filtrowania wody morskiej, a także do pozyskiwania soli i innych minerałów z wody morskiej. Na dachach, kiedy są są napędzane wiatrem produkują energie elektryczną. Tą energie można również nazwać ogniwem i baterią słoneczną.(D.Ż.)

 

Informacje Patryka:

Energia słoneczna jest wykorzystywana do zasilania systemów grzewczych w domach . Ludzie do własnych potrzeb grzewczych stworzyli własne mini-elektrownie które są zasilane wiatrem. Nawet statki kosmiczne które zostały wyposażone w baterie słoneczne. Ale cały czas energia słoneczna nie zaspokaja zapotrzebowania energii na świecie.

 

Informacje Mateusza:

Produkcję krzemowych fotoogniw rozpoczyna się od topienia krzemu, prawie w czystej postaci. Następnie dodaje się do niego (w postaci wtrąceń) bardzo niewielką ilość innego pierwiastka tak, aby wytworzyć półprzewodnik, który charakteryzuje się ładunkiem elektrycznym dodatnim lub ujemnym. Do uzyskania ładunku ujemnego wykorzystuje się najczęściej fosfor lub arsen; uzyskany w taki sposób krzem jest nazywany krzemem typu N. Natomiast, aby uzyskać ładunek dodatni używa się zazwyczaj boru; w ten sposób uzyskany krzem jest nazywany krzemem typu P. Kiedy krzem zaczyna się topić zostaje schładzany do postaci dużych kryształów. Następnie kryształy te ścinane są do postaci bardzo cienkich płatów (dysków) najczęściej przy pomocy pił diamentowych. Te cienkie płaty naładowanego krzemu podlegają dalszemu technologicznemu procesowi. Obydwie strony tego oto krzemowego dysku (obecnie już ogniwa słonecznego) znoszą się wzajemnie tworząc ogniwo obojętne. (GM)

 

Informacje Michała:

Promienie słoneczne ogrzewają wodę.

Przebieg doświadczenia ;

1.Nalewamy taką samą ilość wody do jednakowych dwóch mis.

2.Wystawiamy dwie misy na działanie promieni słonecznych.

3.Nie przesuwając mis, mierzymy temperaturę w obydwu misach.

4.Przykrywamy misę przezroczystym naczyniem (np. talerz)

5.Po godzinie powtarzamy pomiar temperatury w miskach.

Cel Doświadczenia:

Efekt Cieplarniany

 

Informacje Gosi:

Energia słoneczna może oznaczać: oświetlenie pokoju przez padające światło słoneczne, wzrost temperatury w takim pokoju, poparzeniem w wyniku długiego opalania się na słońcu.(G.L.)

 

Informacje Jana:

Nazwa fotowoltaika wywodzi się od dwóch słów: Photo – światło voltaic – elektryczność czyli po połączeniu tych wyrazów powstaje elektryczność pochodząca ze światła. Ogniwo słoneczne zostało wynalezione przez francuskiego uczonego o nazwisku Becquerel w XIX w. W 1883 r. skonstruował on pierwsze ogniwo które było wykonane z półprzewodnikowego selenu pokrytego cienką warstwą złota. Sprawność urządzenia wynosiła zaledwie 1% lecz dzięki temu możliwe było dalsze wykorzystywanie energii słonecznej. Współcześnie ogniwo jest zbudowane na bazie różnych postaci krzemu. Jest to materiał bardzo łatwo dostępnym na ziemi przez co jest tanim budulcem do tego rodzaju urządzeń. Posiada ono jeszcze najzwyklejszą soczewkę szklaną, która przepuszcza promienie słoneczne do środka urządzenia w którym znajdują się płytki krzemu podłączone między sobą przewodami. Pojedyncze komórki nie posiadają dostatecznie dużej mocy więc łączy się je w moduły złożone nawet po kilkadziesiąt płytek krzemowych. Gdy promienie słoneczne padają na powierzchnie ogniwa mogą zostać odbite, lub przeniknąć przez krzem bądź pochłonięte przez krzem. Płytki krzemowe posiadają barierę potencjału (złącze p-n), światło padające na komórki krzemowe wybija elektrony z miejsc gdzie jest ich największe skupisko czyli strona n (n- negative) po czym tworzą się dziury czyli miejsca o ładunku dodatnim. Ładunki powstałe w tej reakcji są rozdzielone przez barierę potencjału i zaczynają przemieszczać się względem siebie wytwarzając energię.

 

 Informacja Dawida                                                             

Słońce jest źródłem energii, którą wykorzystuje każdy organizm żyjący na Ziemi. Jeśli wszystkie paliwa naturalne, które aktualnie wykorzystujemy do życia, będziemy stale zużywać w takim tempie jak dziś, wkrótce się wyczerpią. Dlatego słońce jest najbezpieczniejszym źródłem energii. Z promieniowania słonecznego zaledwie 50% dociera do powierzchni Ziemi, 20% jest pochłaniane przez atmosferę, a 30% odbijane przez nią.

Od zawsze ludzie wykorzystywali energię słoneczną. Kiedyś promienie słoneczne skupione w szklanej kuli wypełnionej wodą służyły Grekom do rozniecania ognia. Chińczycy natomiast wykorzystywali zakrzywione zwierciadła do skupiania promieni słonecznych. Dzisiaj promienie słoneczne skupiane w kuchenkach wykorzystuje się do podgrzewania jedzenia. Energia słońca służy do ogrzewania domów. Jednak tylko część z nich jest budowana w taki sposób by wykorzystać jak najwięcej energii cieplnej. Żeby osiągnąć ten cel m.in. wstawia się duże okna od strony najbardziej nasłonecznionej. Innym zastosowaniem energii słonecznej w domach jest podgrzewanie wody. Odbywa się to przez płaskie panele umieszczane na dachu, które absorbują ciepło. Wówczas pompuje się do nich zimną wodę, która jest ogrzewana. Innym urządzeniem, które wykorzystuję energię słoneczną jest bateria słoneczna. Zamienia ona światło na prąd elektryczny. Baterie znalazły zastosowanie w przestrzeni kosmicznej gdzie promieniowanie słoneczne jest największe, a także w zegarkach i kalkulatorach. W innych regionach są one wykorzystywane na co dzień. Dzięki ładowaniu akumulatorów możliwe jest też wykorzystywanie energii nocą. Ilość energii jaką dostarcza bateria zależy od stopnia nasłonecznienia, a nie od temperatury. Światło jest formą energii, bez której życie na Ziemi nie mogło by istnieć. Pobudza zmysł wzroku, wpływa na nasze samopoczucie, a co więcej ma istotne zastosowanie we współczesnej technologii np. w laserach, w których spełnia wiele funkcji.

 


 

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon