• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz

       Jest autorką powieści dla dzieci i młodzieży. Jednym z najpopularniejszych cykli powieści, jakie wydała, jest Jeżycjada, która liczy jak na razie dziewiętnaście książek (dwudziesta jest w przygotowaniu). Jest to cykl powieściowy, którego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Właśnie na Jeżycach przede wszystkim toczy się zycie bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz.

       Autorka zadebiutował w połowie lat 70. XX w. powieścią Małomówny i rodzina, a jej utwory zostały przetłumaczone na wiele języków (japoński, czeski, szwedzki, niemiecki, węgierski i słoweński).

        Małgorzata Musierowicz urodziła się 9 stycznia 1945r. w Poznaniu. Jej panieńskie nazwisko to Barańczak, a jej brat to Stanisław Barańczak (słynny polski poeta, krytyk literacki oraz tłumacz poezji). Mąż pisarki to Bolesław Musierowicz, który jest architektem. Mają oni czworo dzieci.  

Małgorzata Musierowicz mieszkała kiedyś w Poznaniu, lecz obecnie mieszka w pobliżu stolicy Wielkopolski.M

Moje refleksje na temat, czyli próba recenzji...

Kalamburka

        Jedną z powieści Jeżycjady jest Kalamburka, która skupia się głównie na życiu, pomijanej wcześniej bohaterki, Mili Borejko. Książka jest napisana w nietypowy sposób, albowiem zaczyna się w dniu Sylwestra 2000r i cofa się w czasie. Kalamburka to tak naprawdę opis życia Mili Borejko, od jej narodzin, poprzez ślub z Ignacym, aż do Sylwestra 2000r, tyle że w dokładnie odwrotnej kolejności. Dzięki temu w tle można „zobaczyć” kolejnego bohatera  - Poznań.  W książce czytelnik poznaje Poznań sprzed kilku, kilkunastu i kilkudziesięciu lat, dzięki czemu możemy dostrzec jak nasze miasto się zmieniało.  

      W Kalamburce pojawiają się  echa wydarzeń historycznych, takich jak Czerwiec 1956r. Wybuchł  wtedy pierwszy strajk generalny w PRL-u, który został krwawo stłumiony, przez władze, ale dla Mili był to także czas pierwszych randek oraz przyjaźni. W książce Czerwiec 56’ jest przedstawiony od innej strony, od strony codzienności zwykłych ludzi. 

        Książka nie jest książką tylko dla dzieci. Po przeczytaniu jej można zastanowić się nad swoim życiem. Miłośnicy Musierowicz bardzo chwalą ten utwór właśnie za jego nietypowy charakter.

 

Julia Minta 2d

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon