• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aktualności

   Do tej pory nasza praca miała mrówczy, badawczy charakter.  Spotykaliśmy się regularnie, by przedstawić prezentacje na temat wybranych przez nas literatów.  Pokazywaliśmy fakty z ich życia i fotografie.                            Co najważniejsze prezentowaliśmy nasze interpretacje wybranych tekstów,  co znalazło swoje odbicie na tej stronnie. W poszczególnych zakładkach, poświęconych danemu twórcy, można zapoznać się z efektami naszej pracy i naszych dyskusji interpretacyjnych. Teraz czas na działania happeninowe....

 

Drukuj artykuł
Natalia Kuźmińska, Aktualizacja: 28-05-2013 22:04:08
Aktualności

      Nasz happening!!!!

      Udało się, jesteśmy już po akcji happeningowej. Nasze przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem "Czyta elita" . Autorką tego jakże mądrego sloganu była Emilia Waśniowska, jedna z poetek, której twórczością się zajęliśmy. Efekty naszej akcji, która była pomyślana była jako część festynu osiedlowego, poświęconego w tym roku książce i czytelnictwu, na osiedlu Kosmonautów w Poznaniu można zobaczyć w postaci krótkiego filmiku. Zapraszamy do zakładki: Prezentacja rezultatów projektu !

Spotkanie z Gościem

Spotkanie z panem profesorem Grzegorzem Ratajczykiem - przyjacielem poety Wincentego Różańskiego                     

       O poetach wiadomo zazwyczaj tyle, że piszą. Niektórzy jednak próbują poznać ich od strony prywatnej. Gdy mają okazję spotkać się z poetą, którym się interesują, jest to dla nich wielkie szczęście. Niestety, nie ze wszystkimi twórcami można się spotkać. Są różne przyczyny, ale ta, która nas akurat dotyczy, to fakt, że interesująca nas postać niestety nie żyje. Całe szczęście poeci to przecież ludzie z krwi i kości, więc mają przyjaciół, którzy znają ich jak nikt inny. Nasza grupa projektowa miała zaszczyt spotkać się z bardzo dobrym przyjacielem Wincentego Różańskiego, panem profesorem  Grzegorzem Ratajczykiem. Tu szczęście jest również wielkie dlatego, gdyż nie co dzień spotyka i rozmawia się z takimi ludźmi.

     Pan profesor Ratajczyk odwiedził nas w siedzibie naszej szkoły na os. Kosmonautów. Spotkanie odbyło się dnia 22.05.13r. o godzinie 16:00. Pan Ratajczyk jest profesorem na Akadami Sztuk Pięknych, a jego pasją i zawodem jest malowanie. Za czasów, gdy znał Wincentego Różańskiego, miał, jak to malarz, swoją pracownię, w której odwiedzał go owy poeta. Gdy się spotykali rozmawiali, jak to powiedział pan Ratajczyk, po prostu "o pierdołach i codzienności", ale często rodziły się z tego dysputy niezwykle ważkie.

     Dla nas ważne było to, że dzięki temu spotkaniu odkryliśmy poetę - człowieka, a nie postać z kart encyklopedii. Dowiedzieliśmy się, że pan Wincenty uwielbiał palić papierosy i czytać gazetę. Był człowiekiem, który bardzo łatwo się ekscytował, więc czytając tę gazetę, nie raz wybuchał i dawał upust emocjom. Czasem, gdy tak rozmawiali, to przyjaciel malarz malował, a czasem to, o czym opowiadał malarz, stawało się tematem obrazów  poety. Pan Ratajczyk namalował kilka portretów Różańskiego.

      Pan profesor śmiał się także z tego, jak to jego przyjaciel pisał do niego listy, których profesor nie umiał przeczytać. Mogliśmy zobaczyć wiele z nich, i rzeczywiście mieliśmy problem z ich odszyfrowaniem. Przy okazji oglądania listów, mogliśmy też zobaczyć brudnopisy wierszy, których także nie zdołaliśmy odczytać w całości. Nasz gość powiedział nam, jak przez lata znajomości Wincenty Różański stał się częścią rodziny. Widać było, że pan Ratajczyk był bardzo związany ze swoim przyjacielem, i brakuje mu go. Patrząc na pana profesora można było też zobaczyć, że opowiadanie o Witku, jak go nazywali znajomi, było dla niego ważne i potrzebne. Pan Ratajczyk ma ciągle kontakt z żoną poety, więc poinformował ją o naszym projekcie. Podobno żona Różańskiego bardzo się ucieszyła, co dodało nam skrzydeł do dalszej pracy.

 Julia Minta  2d

    W tym momencie chcielibyśmy uroczyście podziękować TACIE Julki, panu Dariuszowi, który pomógł nam zaaranżować spotkanie z przyjacielem poety.  Dziękujemy pięknie w imieniu grupy i opiekuna :)

Drukuj artykuł
Natalia Kuźmińska, Aktualizacja: 11-06-2013 19:57:40
Wizyta w łejerskiej podstawówce, której patronuje Emilia Waśniowska

Spotkanie z panią Grażyną Daniel - dyrektorką szkoły Łejery a przede wszystkim osobą, która miała szczęście znać Emilię Waśniowską.

      Dnia 24.05  2013 r. wybraliśmy się do szkoły podstawowej Łejery,  ponieważ pani dyrektor tej szkoły znała osobiście panią Emilię Waśniowską. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkoły, w której znajduje się półka z sowami pani Emilii. Chcieliśmy poznać poetkę taką, jaka zapamiętali ją jej najbliżsi. Spotkanie pozwoliło nam odkryć prawdziwe oblicze Emilii Waśniowskiej. Słuchaliśmy wspomnień i anegdotek z życia poetki. Do obejrzenia rezultatów tego spotkania, zapraszamy do zakładki: Galeria 

     Szkoła zaszokowała nas swoim wnętrzem. Mimo remontu jednego z jej skrzydeł, wyczuwało się rodzinną atmosferę. Było to spowodowane wszechobecnymi domowymi meblami i wykładzinami, ławeczkami, kanapą. Mieliśmy również okazję zobaczyć budowę teatru szkolnego, którrej koniec zbliża się wielkimi krokami. 

       W tym miejscu chcemy bardzo podziękować pani dyrektor Grażynie Daniel, która zgodziła się z nami spotkać i snuć opowieść o poetce-człowieku, odpowiadała na nasze pytania i pokazała szkołę. Dziękujemy w imieniu grupy i jej opiekuna :)

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon