„Uczony jest w swojej pracowni
nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające
jak czarodziejska baśń.”

Maria Skłodowska-Curie

Lidia Henschke, Aktualizacja: 03-05-2013 11:35:01

Chemiczna epidemia, czary mary i alchemia

W czasie naszej „Chemicznej epidemii...” chcemy pokazać, że nauka może być świetną zabawą i obalić pogląd, że nauki ścisłe i przyrodnicze są trudne, nieciekawe i niepotrzebne. Mamy nadzieję, że uda nam się oczarować Was chemią jak i również zainspirować do dalszej nauki, do zgłębiania wiedzy, do rozumienia świata

O regionie

nasz regionPoznań - miasto położone w środkowo-zachodniej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskim. Jest to miasto nietuzinkowe, pełne urokliwych miejsc, zaskakujące swoją atmosferą, jednocześnie dynamiczne i otwarte. Ma swój specyficzny charakter, tak jak jego mieszkańcy. Poznaniacy zawsze traktowali naukę i wiedzę z szacunkiem. W 1518 roku powstała pierwsza w naszym mieście wyższa uczelnia – Akademia Lubrańskiego, prawie 50 lat później w 1573 roku Jezuici założyli drugą w mieście uczelnię wyższą, która na krótki czas otrzymała nawet status uniwersytetu. Prawie 300 lat później w 1919 roku zainaugurował działalność Uniwersytet Poznański i Politechnika. Obecnie w Poznaniu mieści się ponad dwadzieścia pięć szkół wyższych, na których uczy się ponad 140 tysięcy studentów. Mieszczą się tu również: Ośrodek Nauki PAN, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, liczne towarzystwa, stowarzyszenia i związki sprzyjają rozwojowi wiedzy.

O projekcie

Organizatorzy projektu postawili nam wysoko poprzeczkę; praca na platformie, programy tekstowe i graficzne, obsługa sprzętu audiowizualnego i jeszcze ciekawy temat.
Temat to już nasza działka. My też postanowiliśmy postawić sobie wysoko poprzeczkę. Przeprowadziliśmy sondę wśród kolegów i dowiedzieliśmy się, że przedmiotem, który sprawia najwięcej kłopotów jest chemia. Ankieta natomiast pokazała, że świadomość wśród dorosłych o wszechobecności chemii jest znikoma. I to jest to - nasz temat i nasze działania.
Projekt podzieliliśmy na trzy części:
-Chemiczna epidemia-czyli zarażenie jak największej liczbę osób miłością do nauki, chęcią poznawania i wyjaśniania tego co ich otacza.
-Czary mary-pokazanie najmłodszym jaką piękną, kolorową i ciekawą nauką jest chemia i inne nauki przyrodnicze, pragniemy również rozbudzić w nich ciekawość świata.
-Alchemia-ukazanie fragmentu historii nauk przyrodniczych i powiązanie ich z naszym miastem, które również stawia na naukę.

Zabieramy się do pracy!
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon