• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zabytki kasycystyczne Powiatu Kolskiego

Skupiliśmy się wyłącznie na zabytkach w stylu klasycystycznym.

O regionie

nasz regionNazwa Koła wywodzi się prawdopodobnie od położenia w zakolu rzeki Warty, która w tym miejscu zmienia kierunek od północnego na zachodni i tworząc szeroki łuk oblewa dwiema odnogami przestrzeń, gdzie usadowiła się znana już sprzed lokacji wieś królewska. Miłośnicy starych tradycji przypisują jednak powstanie tej nazwy raczej czynikom historycznym niż geograficznym, utrzymując, że jest etymologiczną pozostałością starszyzny rodowej tzw. Króla.

Powiat kolski – powiat w Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, z siedzibą w Kole; przywrócony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999.
Powiat kolski powstał w 1867 w wyniku wydzielenia z wschodniej części powiatu konińskiego w guberni kaliskiej Królestwa Polskiego.
Przez powiat kolski przebiega autostrada A2 i droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 3 (Warszawa–Kunowice) i linia kolejowa nr 131 (magistrala węglowa Chorzów–Tczew).

O projekcie

Poprzez projekt "Klasycystyczne zabytki Ziemi Kolskiej" chcemy zwrócić uwagę na to jak ważną dziedziną życia jest kultura. A przecież kultura jest tą dziedziną, dzięki której Polska może stać się w oczach świata Polską ważną i interesującą. Nie możemy zapominać o znaczeniu kultury, o jej roli uszlachetniającej i dydaktycznej. Sztuka żyje i rozwija się w takim społeczeństwie, w którym jest znana i ceniona.
W naszym projekcie zajmujemy się opracowywaniem materiałów dotyczących zabytków w stylu klasycystycznym.