• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

W 60 minut dokoła zegara

Czas - skalarna wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu? A filozoficzne ujęcie czasu? Wieczność = nieskończoność? Zegary wykorzystywane w astronomii, życiu codziennym, sporcie, nawigacji, żeglarstwie, urządzeniach samoczynnych....Czasem zajmowali się wielcy uczeni:Heidegger, pitagorejczyk Paron, św.Augustyn, Kant, Newton, Einstein...A teraz my chcemy zdobyć wiedzę na ten fascynujący temat. Zapraszamy do wspólnej wędrówki po osi czasu i dokoła tarczy zegara.

O regionie

nasz regionKalisz uznawany jest za jedno z najstarszych, o ile nie najstarsze, miasto w Polsce. Wiadomo, że był to ważny ośrodek na handlu z imperium rzymskim na bursztynowym szlaku łączącym Rzym z wybrzeżami Morza Bałtyckiego.Jest drugim pod względem wielkości miastem Wielkopolski, leży w malowniczej dolinie rzeki Prosny i może poszczycić się najstarszą w Polsce metryką pisaną. Ze względu na długą i bogatą przeszłość i znaczącą rolę także w dzisiejszym życiu regionu i kraju ma swój unikatowy charakter i niepowtarzalny klimat. Miasto może poszczycić się również wieloma zabytkami takimi jak: pochodzący z XV stulecia ratusz, trzynastowieczna gotycka katedra pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry, fragmenty czternastowiecznych murów obronnych, najstarszy most kamienny, wybudowany na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym..

O projekcie

Projekt "W 60 minut dokoła zegara" ma poszerzyć wiedzę uczestników projektu, a także innych uczniów, na temat historii czasu i zegara, różnych sposobów mierzenia czasu, najbardziej znanych zegarów na świecie. Planujemy samodzielnie wykonać zegar piaskowy (klepsydrę), planszę obrazującą czas w różnych strefach czasowych i zegary ścienne. Wierzymy również, że rozwiniemy swoje zainteresowania, poszerzymy wiedzę i zdobędziemy nowe doświadczenia.