• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Na spacer z Europą

  Na spacer z Europą

  Projekt będzie dotyczył Europy oraz jej związku z Kaliszem. Zaprezentuje ciekawe miejsca, instytucje, osobowości związane z Europą i Unią Europejską, które funkcjonują w naszym regionie.

  O regionie

  nasz regionKalisz jest najstarszym miastem w Polsce, ma ponad 1850 lat. Zawdzięczamy to Klaudiuszowi Ptolemeuszowi, greckiemu uczonemu, który w II w.n.e. napisał o starożytnej ,,Calisii'' i zaznaczył ją na ówczesnej mapie świata. W ten sposób wystawił naszemu miastu najstarszą pisaną metrykę spośród wszystkich polskich miast. Na początku naszej ery przez teren dzisiejszego Kalisza przebiegał słynny szlak bursztynowy, którym kupcy znad Adriatyku podróżowali przez Europę nad Morze Bałtyckie, by zdobyć bursztyn. Przodkowie kaliszan otrzymywali w zamian rozmaite przedmioty: biżuterię, naczynia ze szkła, a także monety ze srebra i brązu. Dzięki intensywnej działalności Celtów Kalisz stał się ważnym i dobrze rozwiniętym ośrodkiem handlu. Gród odegrał ważną rolę w czasach budowania polskiej państwowości, był jednym z przodujących ośrodków władzy książęcej i religijnej w Wielkopolsce. Średniowieczna panorama miasta pokazuje miasto opasane pierścieniem murów z dominującymi sylwetkami gotyckich kościołów i wysoką ratuszową wieżą. Współczesny Kalisz szczyci się swoją historią oraz wielokulturowymi tradycjami, jest drugim pod względem wielkości miastem Wielkopolski, zajmuje powierzchnię 70km2, liczy ok. 104 tys. mieszkańców. Zapraszamy do zwiedzania naszego miasta.

  O projekcie

  Europa jest niewielkim kontynentem, ale jej znaczenie w historii ludzkości jest dużo większe niż miejsce wyznaczone wielkością. W Europie doszło do najszybszego rozwoju cywilizacyjnego w dziejach. Wielu najbardziej znanych w świecie naukowców, wynalazców, artystów, kompozytorów i mistrzów sportu to Europejczycy. Inspiracją do realizacji projektu było zainteresowanie grupy tematyką europejską oraz chęć zgłębienia wiedzy w tym temacie. Pracując nad projektem postaramy się odpowiedzieć na pytania jaki związek ma Europa z naszym regionem oraz co łączy ją z Kaliszem. Będziemy prezentować różne oraz ciekawe miejsca, instytucje, organizacje, lokale związane z Europą. Projekt ,,Na spacer z Europą'' ma charakter interdyscyplinarny, łączy bowiem kilka dziedzin nauk.
  Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
  projekt www Gammanet | cms WebKameleon