• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kolej na kolej.

Kalisz z koleją związany jest od ponad wieku. Były koleje wąskotorowe, są klasyczne, a może w przyszłości będzie kolej szybkich prędkości. Urok parowozów, piękno nowoczesnych lokomotyw i niezbyt przychylne opinie o dzisiejszej kolei- tym będziemy się zajmować podczas realizacji projektu.

O regionie

nasz regionKalisz- młode duchem najstarsze miasto w Polsce. Utożsamiane z Calisią zaznaczoną na mapie przez Klaudiusza Ptolemeusza. W ponad XVIII-wiecznej historii przezywało wiele wzlotów i upadków. Jest miastem wielu kultur, a pamiątki minionych dziejów można tu spotkać na każdym kroku. Kaliski Park Miejski, Pomnik Książki, Zawodzie, Rogatka z cmentarzami katolickim, prawosławnym i ewangelickim, rynek pamiętający czasy średniowiecza, mury obronne z Basztą Dorotką są dowodem świetności miasta.Nazywany też Wenecją północy, gdyż na rzece Prośnie i licznych kanałach zbudowano ponad 30 kładek i mostów, wśród nich jeden z najpiękniejszych Most Kamienny. Kalisz położony jest centralnej Polsce, stąd przez miasto przebiega wiele szlaków handlowych, w tym szlak bursztynowy. Ponad 100 lat temu przez Kalisz przejechał pierwszy pociąg. Dziś dalej się rozwija, Jest tu wiele inwestycji mających na celu wzrost prestiżu miasta i poprawę warunków życia mieszkańców. Zapraszamy do odwiedzenia naszego miasta.

O projekcie

Projekt "Kolej na kolej" ma na celu poznanie historii kolei w Południowej Wielkopolsce, od kolei wąskotorowej poprzez dzień dzisiejszy aż po propozycje na przyszłość.Do Kalisza prowadziła Kaliska Kolej Dojazdowa łącząca Kalisz z Turkiem, ponad 100 lat temu powstała Kolej Warszawsko- Kaliska. Dziś miasto nie może niestety poszczycić się licznymi połączeniami kolejowymi. Dzięki projektowi uczniowie zapoznają się ze zmianami techniki zachodzącymi na kolei- od parowozów, poprzez lokomotywy spalinowe i elektryczne do kolei szybkich prędkości, Poznają specyfikę pracy na kolei. Dowiedzą się jak dziś funkcjonuje kolej, jak można dojechać z Kalisza do różnych miejsc w Polsce, jak zakupić bilety.Ponadto w perspektywie w sąsiedztwie miasta ma powstać kolej szybkich prędkości co przyczyni się do rozwoju Kalisza. Ponadto poszukamy kolei w sztukach plastycznych,literaturze, fotografii czy filmie.Poszukamy ludzi pasjonujących się kolejnictwem i tam pracujących.