• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Gdy do Żychlina przybywasz, widokówkę zdobywasz ... gdy już ją masz, Żychlin dobrze znasz.

Witamy serdecznie na stronie grupy projektowej składającej się z 6 dziewczyn i 4 chłopaków z Gimnazjum w Żychlinie. Na naszej stronie będą mogli Państwo zobaczyć efekty naszej pracy, której celem jest opracowanie widokówek z Żychlina. Chcemy podkreślić, że jesteśmy pierwsi, którzy zauważyli, że Żychlin nie ma swojej widokówki i postanowiliśmy podjąć się tego nowatorskiego zadania. Będziemy wnikliwie zajmować się zagadnieniami dotyczącym walorów przyrodniczych i turystycznych naszej miejscowości.

O regionie

nasz regionŻychlin to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Stare Miasto. Nasza miejscowość jest atrakcyjna pod względem historycznym jak również pod względem walorów przyrodniczych. W Żychlinie znajduje się parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Jest to jedyna parafia ewangelicko-reformowana, która przetrwała od czasów polskiej Reformacji do dnia dzisiejszego. W bezpośrednim sąsiedztwie zespołu kościelnego znajduje się położony w parku dawny dwór Bronikowskich i zabudowania folwarczne. Na początku września 1829r. na weselu córki właściciela we dworze gościł Fryderyk Chopin. W parku o powierzchni 2,5 ha można znaleźć pomnikowe okazy drzew: platan klonolistny o obwodzie 300 cm, 3 jesiony wyniosłe o obwodzie 300-400 cm i 2 lipy drobnolistne o obwodzie 400 i 500 cm. W Żychlinie znajdziemy również ciekawą edukacyjną ścieżkę przyrodniczo-kulturową. Nieopodal zabudowań parafialnych rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny biegnący przez pobliski kompleks leśny Złotej Góry (187 m n.p.m.) – najwyższego wzniesienia w okolicy, gdzie utworzono rezerwat przyrody obejmujący obszar lasu o powierzchni 124 ha. W promieniu ok. 25 km od Żychlina obok obiektów zabytkowych (kościoły, pałace, ruiny zamków, zespoły klasztorne) znajduje się kilka jezior z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną (przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego), Nadwarciański Park Krajobrazowy i kilka rezerwatów przyrody.

O projekcie

Nasz projekt dotyczy miejscowości, w której mieszkamy i uczymy się czyli Żychlina.
Żychlin jest miejscowością na tyle atrakcyjną, że powinien posiadać własną widokówkę. Dlatego postanowiliśmy podjąć się zadania, którego do tej pory nikt się nie podjął, a mianowicie opracowania widokówki. Na początku miała to być jedna widokówka, ale później doszliśmy do wniosku, że opracujemy dwie widokówki – jedną przedstawiającą walory turystyczne Żychlina, a drugą przedstawiającą walory przyrodnicze. Celem naszego projektu jest ukazanie w jedyny, niepowtarzalny i oryginalny sposób atrakcyjności naszej miejscowości pod względem walorów przyrodniczych oraz turystycznych.