Poznań w naszych rękach

Nasz projekt zatytułowaliśmy "Poznań w naszych rękach". Uczestniczy w nim jedenaście dziewcząt i jeden chłopiec. Wszyscy jesteśmy uczniami klasy 1 a Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu. Ten temat wybraliśmy spośród wielu proponowanych, bo nas najbardziej zainteresował. Chcielibyśmy w końcu kwietnia lub w maju pojechać na wycieczkę do Poznania. O tym czy będzie jedno- czy dwudniowa zdecydujemy, kiedy będziemy wiedzieć, ile mamy pieniędzy. Oryginalność naszego pomysłu polega na tym, że chcemy na tę wycieczkę sami zarobić i na tym, że wielu z nas, dzięki udziałowi w projekcie, pierwszy raz w życiu pojedzie pociągiem, a w Poznaniu będzie się, również pierwszy raz, poruszać środkami komunikacji miejskiej. Nasza opiekunka zapowiedziała, że musimy się do tego bardzo dobrze przygotować, bo jeśli wsiądziemy do nieodpowiedniego tramwaju, to ona nie będzie nam w tym przeszkadzać. Podczas pobytu w Poznaniu zamierzamy zwiedzić najciekawsze miejsca. Które to będą, zdecydujemy sami i sami opracujemy o nich wiadomości. Zapraszamy Was do śledzenia relacji z przygotowań i z wycieczki na stronie internetowej projektu.

O projekcie

Projekt "Poznań w naszych rękach" realizuje grupa 12 osób z klasy 1a Gimnazjum w Siedlcu. Głównym celem projektu jest poznanie stolicy regionu. Najpierw uczestnicy projektu zdobędą wiedzę o Poznaniu, korzystając głównie ze stron internetowych i spotykając się z absolwentami szkoły tam studiującymi. Później wybiorą się na dwudniową wycieczkę do Poznania, którą szczegółowo zaplanują, ustalą harmonogram i przygotują kosztorys. Zaczną od rozkładu jazdy PKP, cen biletów, możliwości uzyskania ulg za przejazd, koniecznych dokumentów, itp. W samym mieście będą poruszać się komunikacją miejską, wykorzystując wiedzę zaczerpniętą ze strony http://poznan.jakdojade.pl/, samodzielnie zdecydują jakie kupić bilety, do którego tramwaju wsiądą, by dojechać do celu. Ponieważ na wyjazd potrzebne są pieniądze, w pierwszej fazie projektu uczestnicy poświęcą się "zarabianiu", tzn. zrealizują takie działania, które pozwolą na zdobycie potrzebnej sumy. Są to np.: organizacja dyskoteki i występy artystyczne.

O regionie

Gmina Siedlec jest położona w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Znajduje się około 70 km od Poznania i około 50 km od Zielonej Góry. Liczy 12,5 tys. mieszkańców. Nazwa Siedlec pochodzi od wyrazu siodło - miejsce zasiedlone. Pod względem geograficznym Siedlec leży na pograniczu Pojezierza Lubuskiego i Pradoliny Warciańsko – Odrzańskiej. Krajobraz terenu jest pochodzenia polodowcowego, nizinny tylko lekko pofałdowany. Gmina leży w dorzeczu rzeki Obry. Co roku jest tu organizowane Święto Świni. Przyjeżdżają na nie różne gwiazdy estrady. Obok Urzędu Gminy w Siedlcu stoi rzeźba świni. Miejscowe przedsiębiorstwa to m. in.: Dębowa Polska, Zakłady Mięsne “Sobkowiak”, Przetwórstwo Ryb - Warzyw Piątek, Limax - uprawa. truskawek i malin oraz produkcja podłoża do grzybów. Co roku w lutym obchodzimy w gminie Święto Powstania Wielkopolskiego, bo tutaj toczyły się walki powstańcze i wielu naszych przodków było powstańcami.

nasz region

Siedlec z lotu ptaka.