Na tropie mleka od siedleckiej krowy

Spośród wielu pomysłów uczniowie wybrali temat "Na tropie mleka od siedleckiej krowy". Pozwala on na realizację różnorodnych działań prowadzących do wykonania projektu. Dzięki projektowi poszerzona zostanie wiedza o mleku i zwiększy się popularność mleka wśród młodzieży. Uczniowie dowiedzą się jaka jest produkcja mleka w gminie Siedlec i jaką rolę pełni gmina pod względem produkcji mleka w Wielkopolsce.

Logo projektu

O projekcie

Projekt, w który zaangażowała się młodzież z klasy 1b gimnazjum nosi nazwę "Na tropie mleka od siedleckiej krowy".

Inspiracją dla uczniów była akcja pod nazwą "Mleko w szkole", prowadzona w naszej placówce od kilku lat. Uczniowie zainteresowali się, dlaczego właśnie ten napój jest popularyzowany wśród młodzieży. Co prawda wiedzą, że mleko pochodzi od krowy, ale chociaż mieszkają na wsi, zwierząt tych nie widują. Zadali sobie pytanie, czy w naszej gminie są krowy i na jaką skalę produkowane jest mleko oraz czy produkcja mleczna w naszej gminie odgrywa znaczącą rolę w Wielkopolsce. Realizując projekt, uczniowie poznają zdrowotne walory mleka i jego przetworów. Dowiadują się, gdzie żyją krowy, co jedzą, itp. Finalnym produktem będzie gazetka okolicznościowa, w której uczniowie odpowiedzą na wszystkie pytania, które ich zaintrygowały. Tworząc gazetkę, nauczą się form dziennikarskich, składu komputerowego publikacji i dokumentowania swojej pracy w postaci zdjęć i filmów.

W ramach projektu uczniowie odwiedzą gospodarstwo domowe, w którym wyrabia się produkty mleczne tradycyjnymi metodami, spotkają się z pielęgniarką, z okazji Dnia Matki zaproszą swe mamy na degustację potraw regionalnych przyrządzonych z wykorzystaniem mleka, złożą wizytę w dużym gospodarstwie mlecznym, zobaczą, jak się odbywa udój krów i transport mleka, a także poznają proces produkcji i przetwarzania mleka w mleczarni.

O regionie

nasz regionGmina Siedlec leży przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego i jest jedną z trzech gmin w powiecie wolsztyńskim
Administracyjnym i gospodarczym centrum gminy jest Siedlec. Siedlec leży w odległości: 10 km od Wolsztyna, 80 km od Poznania - siedziby województwa, ośrodka rozwoju regionalnego, centrum akademickiego i naukowego, 55 km od Zielonej Góry i 190 km od Berlina. Dużym atutem gminy jest stosunkowo mała odległość od dwóch przejść granicznych Słubic (100 km) i Gubina (110 km).
Powierzchnia ogólna gminy wynosi 20 506 ha. Gmina Siedlec pod względem wielkości powierzchni jest gminą dużą, zajmuje 24 miejsce w województwie wielkopolskim. Obszar gminy stanowi 0,7 % obszaru województwa wielkopolskiego.
W gminie znajduje się 26 miejscowości. Sieć osadnicza kształtowała się tutaj w okresie kilkuset lat na bazie naturalnych warunków przyrodniczych. Główne tereny zasiedlone znajdują się wokół miejscowości Belęcin, Chobienice, Kopanica, Siedlec i Tuchorza. (źródło: www.siedlec.pl)