• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Wycieczka do Planetarium

       3 grudnia 2013 r. wybraliśmy się w towarzystwie Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i koła astronomicznego „Kasjopeja” na autokarową wycieczkę do planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy. Naszym celem było poszukiwanie inspiracji i pomysłu na temat projektu, który mamy zamiar realizować. Kierownik Planetarium pani Elżbieta Owczarek zapoznała nas z jego historią i podejmowanymi działaniami, a pan Radosław Mikołajczak pięknie zaprezentował nam i omówił wierny obraz gwieździstego nieba widzianego nad Potarzycą oraz przedstawił historię najciekawszych gwiazdozbiorów. Pełni wrażeń wyniesionych z seansu postanowiliśmy, że nasz projekt będzie dotyczył właśnie astronomii.   Sprawnie przeprowadzona organizacja wycieczki przez panią Joannę Stache pozwoliła na bezproblemową jej realizację. Dziękujemy!

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 12-05-2014 23:22:33

W poszukiwaniu tematu

           12 grudnia 2013r.  uczestniczyliśmy  w  zajęciach  kółka  astronomicznego  „Kasjopeja”  działającym  przy RO PTMA w celu  poszukiwania tematu projektu. Przeprowadziliśmy rozmowę z dr. Ireneuszem Włodarczykiem na temat tego czym moglibyśmy się zająć. Potem Pan Ireneusz przedstawił i omówił aktualne ciekawostki astronomiczne, w tym pokazał fotografie rozpadu komety ISON oraz swoje fotografie nieba. Nauczyliśmy się posługiwać mapą nieba (wyszukiwaliśmy gwiazdy i gwiazdozbiory). Przeglądaliśmy czasopisma astronomiczne „Urania - Postępy Astronomii”. Niestety z powodu zachmurzenia obserwacje astronomiczne nieba nie odbyły się. Czego bardzo żałowaliśmy.

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 11-05-2014 19:20:41

Pierwsze logowanie na platformę

            16 grudnia 2013r.  Pierwszy raz zalogowaliśmy się na platformę, na której będziemy pracować. Nawet nie jest to takie skomplikowane. Wypełniliśmy ankiety PFES-u.  Dowiedzieliśmy się, czym jest „e-Szkoła''. Uczyliśmy się pracy w EPU i Kameleonie. Odwiedziliśmy i przeanalizowaliśmy kilka stron projektów realizowanych w poprzednich edycjach i doszliśmy do wniosku, że pracy jest dużo - ale damy radę!

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 09-05-2014 21:02:21

Wideokonferencja w Pleszewie

            17  grudnia  2013r.  pojechaliśmy   do  LO  im.  Stanisława  Staszica  w   Pleszewie  na   wideokonferencję w ramach realizacji   projektu   „eSzkoła  Moja  Wielkopolska.  Wykład  on-line  odbył się na temat  „Światło pracuje, czyli o zjawiskach z przedrostkiem foto”, który poprowadzili dr Błażej Gierczyk oraz dr Maciej Zalas pracownicy Wydziału Chemii na UAM w Poznaniu. Wykład był interesujący ale poruszane zagadnienia były zbyt trudne dla gimnazjalistów.

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 09-05-2014 20:09:55

Wybór tematu

          13 stycznia 2014r.   Po długiej burzy mózgów i korzystania z „szarych papierów” oraz wyczerpującej dyskusji doszliśmy wreszcie do temat naszego projektu. Rozpatrywaliśmy dwie propozycje. Czy zająć się fotografowaniem Gwiazd i ich katalogowaniem, czy najbliższą nam Gwiazdą – Słońcem. Analizując argumenty za i przeciw dla każdej propozycji dokonaliśmy wyboru i sprecyzowaliśmy temat do realizacji – „Słońce naszym życiem”. Najtrudniejsza decyzja chyba za nami. Pełni zapału ruszamy w stronę Słońca!

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 09-05-2014 22:30:31

Wykład na UAM

          31 stycznia 2014r. pojechaliśmy na wycieczkę do Poznania. W ramach wycieczki odwiedziliśmy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  Wydział  Nauk  Społecznych gdzie uczestniczyliśmy  w wykładzie prowadzonym przez dr. Macieja   Błaszaka na temat  „Czy  z  natury  jesteśmy   dobrzy?”.   Podczas  wykładu  prowadzący  zapoznał nas z głównymi ośrodkami pracującymi w naszym mózgu. Pokazał jak możemy pomóc, innym i sobie samym, by na  co dzień  stać  się  lepszymi  i bardziej  prospołecznymi.  Wskazał  nam  jak oczami  ekonomii  analizować i odróżniać dobro od zła. Wykład był bardzo interesujący, choć niektórzy narzekali na jego długość. Po wykładzie poszliśmy na studencki obiad, potem do kina, a w drodze powrotnej wstąpiliśmy do galerii Malta.

 

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 12-05-2014 20:11:08

Plan pracy nad projektem

       Styczeń 2014r.  Na kolejnych spotkaniach zajęliśmy się wytyczeniem  głównego celu naszego projektu - rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania się podstawami wiedzy astronomicznej oraz poznanie odpowiedzi na pytanie - Czym tak naprawdę jest dla nas Słońce?. Określiliśmy również cele szczegółowe i plan pracy. I znów „burza mózgów” i praca na szarych papierach. Dokonaliśmy odpowiedzi na pytania kluczowe: Co zrobimy?, Kto nam pomoże?, Z kim zrobimy wywiad?, Kogo zaprosimy do współpracy?, Dokąd zorganizujemy wycieczki?, Jakie możemy napotkać zagrożenia podczas realizacji projektu?... Poznaliśmy narzędzia pracy oraz przydzieliliśmy zadania uwzględniając nasze zainteresowania i umiejętności. Na lidera grupy projektowej wybraliśmy Michała, bo okazuje się, że na jego pomysły i racjonalne podejście do sprawy zawsze możemy liczyć. Jest OK!

 

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 09-05-2014 22:13:59

Opracowania teoretyczne

      Luty 2014r.  Nadszedł czas na teorię. Kilka zajęć przeznaczyliśmy na wyszukiwanie, opracowanie i gromadzenie zagadnień teoretycznych dotyczących realizowanej tematyki projektu. Pracowaliśmy w małych grupkach, a efektami pracy dzieliliśmy się na forum całego zespołu. Podczas opracowań korzystaliśmy z literatury fachowej, między innymi z różnych wydań dwumiesięcznika astronomicznego „Urania”, jak i zasobów internetowych. Efekty naszej pracy umieściliśmy w zakładce  - „Opracowania teoretyczne”. Życzymy interesującej lektury.

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 09:35:06

Uwaga! Ogłaszamy Konkurs Plastyczny

         20 marca 2014r. rozwiesiliśmy w naszej szkole ogłoszenia o konkursie plastycznym pod hasłem " Motyw Słońca w sztuce". Zachęcamy wszystkich lubiących malować do wykonania prac plastycznych na temat Słońca. Liczymy, że będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wystawę prac i nagrodzenie zwycięzców planujemy pod koniec maja. Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie. Teraz czas na przygotowanie oryginalnych dyplomów i nagród...

 

Regulamin szkolnego konkursu plastycznego

w ramach projektu edukacyjnego e- szkoła

„Słońce naszym życiem”

Pod hasłem „MOTYW SŁOŃCA W SZTUCE

 

 1. Celem konkursu jest:

a)    zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w konkursie,

b)    rozwijanie własnej wyobraźni i oryginalności pomysłów oraz ćwiczenie sprawności manualnej,

c)    twórcza organizacja czasu wolnego.

 1. Konkursu jest kierowany do uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rozdrażewie.
 2. Uczestnicy zostaną podzieleni na 2 grupy wiekowe:

grupa pierwsza          - klasy IV-VI szkoły podstawowej

grupa druga              - gimnazjum

 1. Organizatorem konkursu są uczniowie biorący udział w projekcie z opiekunem Janem Antczakiem.
 2. Temat Konkursu brzmi: „Motyw Słońca w sztuce”.  
 3. Prace konkursowe powinny być wykonane samodzielnie lub w grupach 2-3 osobowych.
 4. Technika wykonania prac dowolna (farby plakatowe, pastele kolaż i inne).
 5. Na odwrocie każdej pracy należy wpisać imię i nazwisko autora oraz klasę.
 6. Konkurs trwa od 20 marca do 28 kwietnia 2014 r. a prace należy dostarczyć do 28 kwietnia do organizatora.
 7. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 20 maja 2014r.
 8. Prace zostaną ocenione przez komisję powołaną przez organizatorów według następujących kryteriów:            -  indywidualny i twórczy pomysł,                                                                                                                          -  oryginalność środków wyrazu: kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania, zgodność z tematem.
 9. Spośród prac biorących udział w konkursie, z każdej z grup wiekowej wybrane zostaną 3 zwycięska prace.
 10.  Laureatom zostaną przyznane pamiątkowe dyplomy i nagrody.
 11.  Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie i na  stronie internetowej projektu e-Szkoła.

 

                                Organizator:

                                 Grupa projektowa

 

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 16:26:48

Słońcem malowane ...

            31 marca 2014r. wykonywaliśmy łącznie ze zgłoszonymi się do udziału uczniami szkice konkursowych prac plastycznych, po wcześniejszej prezentacji róznych dzieł sztuki, którą pomogła nam przygotować nauczycielka plastyki Pani Ewa Głód. Pani Ewa swoim doświadczeniem sprawowała rolę dorady i konsultanta w czasie pracy. Twórczą pracę umilał nam nauczyciel muzyki Pan Piotr Ratajczak wykonując na pianinie różne utwory muzyczne związane z tematyką. Było super!!!  

                   

                   

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 12-05-2014 21:57:42

Model budowy Słońca

         14 kwietnia odbyły się zajęcia w terenie, u kolegi Damiana gdzie wykonywaliśmy model budowy Słońca. Zaczęło się "dłubanie w styropianie" - co za robota! W wielkiej kuli wycięliśmy i wymodelowaliśmy jądro Słońca (wygląda jak pestka w brzoskwince). Potem było malowanie warstw, z których składa się nasza Gwiazda - i nie tylko ... . Była to bardzo fajna praca, no i wiele zabawy. Daliśmy radę!...

 

                 

    

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 26-05-2014 23:36:22

Wizyta w solarium

           30 kwietnia 2014r. grupa wybrała się do solarium SunSet działającego w Rozdrażewie. Solarium prowadzi pani Agnieszka Grzonka. Pani Agnieszka wyjaśniła nam, co to jest solarium i do czego ono służy oraz przedstawiła nam zalety i wady urządzenia. Solarium jest to urządzenie elektryczne zbudowane z lamp, które emitują promieniowanie podobne do tego jakie wytwarza Słońce. Solarium można nazwać słońcem na żądanie. Z  solarium mogą korzystać osoby, które ukończyły 16 rok życia. Długość korzystania z solarium zależy od karnacji skóry oraz od przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak klaustrofobia, choroby serca, znamiona barwnikowe na skórze, ciąża, itp. Aby bezpiecznie korzystać z solarium należy przed seansem oczyścić  skórę z makijażu i zdjąć biżuterię, zastosować specjalny kosmetyk do opalania zależny od rodzaju skóry, założyć ochronne okulary na oczy. Czas opalania w solarium zależy od typu i rodzaju lamp i stopnia zbrązowienia skóry. Osoby o skórze bardzo jasnej i wrażliwej nie powinny korzystać z solarium. Zaletami z rozsądnego korzystania z solarium może być regulacja witaminy D, która ma korzystny wpływ na zdrowie komórek, zapobiega nowotworom piersi, zwyrodnieniu kości i wielu innym chorobom oraz daje piękny wygląd.

Naszym zdaniem powinniśmy raczej korzystać z prawdziwego Słońca. 

Pełni nowych wiadomości i wrażeń wróciliśmy kontynuować nasze dalsze prace nad projektem. 

 

   

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 09:39:07

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

              5 maja 2014r.   Na ogłoszony przez naszą grupę konkurs plastyczny "Motyw Słońca w sztuce" wpłynęło wiele prac. Uczestnicy sięgali po przeróżne techniki w swoich pracach. Pomysłowość naszych kolegów wielokrotnie zadziwiała. Nic więc dziwnego, że nie było łatwo dokonać wyboru najlepszych prac. Pomogła nam w tym Pani Ewa Głód. Nauczyliśmy się przy okazji, czym należy się kierować, oceniając pracę plastyczną. To była ciekawa lekcja... Wszystkie prace znalazły się na wystawie, którą przygotowaliśmy w budynku gimnazjum. Do obejrzenia wystawy zaprosiliśmy wykonawców, a także uczniów gimnazjum. Wystawę można jeszcze obejrzeć lub zajrzeć do naszej galerii. Zapraszamy!

               

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 09:40:49

Wizyta w aptece

           7 maja 2014r. wybraliśmy się z wizytą do apteki „Prima” w Rozdrażewie w celu poszukiwania środków farmakologicznych i kosmetycznych zabezpieczających naszą skórę przed niepożądanym działaniem promieniowania słonecznego oraz ewentualnego przeciwdziałania powstałym już poparzeniom słonecznym.  Właścicielka apteki Pani Magdalena Gola udzieliła nam pomocy na „spalone Słońcem ciało” prezentując różne środki farmakologiczne i balsamy  łagodzące oparzenia słoneczne oraz nauczyła nas w jaki sposób chronić ciało przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, aby nie doprowadzać się do stanów poparzeniowych. Farmaceutka zwróciła nam także uwagę na ochronę oczu przed nadmiernym promieniowaniem. Długotrwała ekspozycja niechronionych oczu na promieniowanie słoneczne może być jedną z przyczyn uszkodzeń powierzchni oka i jego wewnętrznej struktury. Nasze ciała są zdolne do regeneracji uszkodzonych komórek. Soczewka oka jest jednak wyjątkiem, nigdy nie można jej naturalnie zregenerować. W związku z tym konsekwencje zdrowotne mogą wystąpić później z powodu stopniowej kumulacji uszkodzonych białek w soczewce oka. Wniosek ? … chroń oczy przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne poprzez noszenie okularów z odpowiednim  filtrem UV.

Wzbogaceni o wiedzę medyczną wróciliśmy do szkoły do dalszych prac nad projektem.

   

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 17-05-2014 19:43:10

Wycieczka do gospodarstwa rolnego

             10 maja 2014r. odwiedziliśmy gospodarstwo rolne państwa Elżbiety i Mirosława Rybków w Rozdrażewku, w którym do produkcji ciepłej wody użytkowej wykorzystuje się kolektory słoneczne. Właściciel gospodarstwa w bardzo wyczerpujący sposób przedstawił nam budowę i  zasadę działania stosowanego u siebie kolektora płaskiego cieczowego, w którym wymiennikiem ciepła jest glikol.

Kolektory słoneczne to urządzenia do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło lub na ciepłą wodę. Energia słoneczna docierająca do kolektorów zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz lub gaz. Najpowszechniej wykorzystuje się je do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania czy podgrzewania wody basenowej. Ze względu na lekką i szczelną konstrukcję, kolektory słoneczne nie mają ograniczeń co do miejsca montażu i mogą być montowane na dachu, ścianie budynku oraz  bezpośrednio na ziemi. Z uwagi na cenę oraz prostą konstrukcję najpopularniejsze w Polsce są tzw. kolektory cieczowe płaskie. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów co zapewnia ich długą (ponad 25 lat) i bezawaryjną pracę w naszych warunkach klimatycznych.

Pan Mirosław stwierdził, że z punktu ekonomicznego i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii - to energia słoneczna jest za darmo, a koszt zakupu urządzeń i ich montaż zwracają się w niedługim czasie.                                                                                            

Na terenie Gminy – patrząc na dachy budynków, gdzie zwiększa się ilość montowanych kolektorów - można zaobserwować rosnące zainteresowanie tym sposobem obniżenia kosztów uzyskiwania energii oraz ochroną środowiska naturalnego. Brawo Rozdrażew!

 

   

    

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 16:30:17

Grillowanie u Michała

        10 maja 2014r.  postanowiliśmy dokonać częściowego podsumowania naszego projektu poza murami szkoły, dlatego wykorzystując wycieczkę rowerową do gospodarstwa rodziców Michała zorganizowaliśmy spotkanie przy grillu. Najpierw dokonaliśmy omówienia tego co już zrobiliśmy i zostało zaprezentowane na stronie, przedyskutowaliśmy, co należy jeszcze poprawić. Potem zabraliśmy się za grillowanie. Pogoda niestety nie dopisała, więc zabawę zmuszeni byliśmy przenieść do mieszkania. Wyżerka była nie z tej ziemi. Mama Michała ugościła nas jeszcze pysznym deserem. Dziękujemy! 

    

    

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 16:31:37

Spotkanie z pielęgniarką

              12 maja 2014r.  zaprosiliśmy na zajęcia przedstawicielkę służby zdrowia - pielęgniarką szkolną Panią Ewę Kasprzak. Pani Ewa przeprowadziła pogadankę na temat dobrych i złych stron działania promieni słonecznych na nasz organizm, a przede wszystkim na skórę i oczy. Dowiedzieliśmy się także jak dbać o skórę oraz chronić ciało i wzrok przed nadmiernym promieniowaniem. Gość udzielił nam bardzo szczegółowych odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania. 

1. Dlaczego tak bardzo wzrosła zachorowalność na raka skóry w porównaniu z czasami naszych babć?

Zdecydowanie wiąże się  to z modą na opalanie i większą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (w tym sztuczne łóżka opalające).

2. Czy chroniona filtrami skóra szybciej się starzeje?

Nie ma na to żadnych dowodów. Są za to mocne dowody na to, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza starzenie się skóry.

3. Jak traktować  skórę poparzoną Słońcem, by złagodzić objawy i zminimalizować szkody?

Najlepiej nie doprowadzić  do jej oparzenia (w myśl starej zasady – „lepiej zapobiegaj niż lecz!”). W przypadku, gdy dojdzie już do oparzenia skóry, jest wiele preparatów (głównie w postaci kremów), które łagodzą skutki oparzeń słonecznych.

4. O której godzinie należy unikać słońca?

W miesiącach letnich najsilniejsza ekspozycja na promieniowanie UV występuje pomiędzy 10.00 a 16.00. Nie jest to jednak bezwzględna reguła. Narażenie na promieniowanie UV zależy od wielu innych czynników (stopień zachmurzenia, zanieczyszczenie i wilgotność powietrza, stan warstwy ozonowej nad naszymi głowami, itp.).

5. Czy krem z filtrem należy aplikować pod ubranie? Czy ono przepuszcza promienie UV?

Krem powinno się stosować na odsłoniętą skórę. Ubranie może chronić, ale to zależy od faktury i rodzaju materiału.

6. Czy solarium jest groźniejsze od naturalnego słońca?

Zdecydowanie tak! Dawka promieniowania UV w solarium jest kilkakrotnie większa od naturalnego słońca (promieniowanie jest tam 10-15 razy silniejsze niż na dworze w południe w słoneczny dzień). Kobiety korzystające z solarium więcej niż raz w miesiącu mają o 55% większą szansę na powstanie czerniaków.

7. Jak chronić oczy?

Najlepszą ochroną są okulary przeciwsłoneczne, a także soczewki kontaktowe. Krem może podrażnić oczy.

8. Skąd się biorą przebarwienia i jak ich uniknąć?

Przebarwienia mogą być objawem starzenia się skóry i często mają związek z nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe.

9. Czy osoby piegowate mogą się opalać?

Osoby z licznymi znamionami skóry i karnacją o większej podatności na słońce (piegowate, rude) powinny unikać opalania. Ich skóra łatwiej się uszkadza. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba siedzieć w domowej twierdzy, ale chronić się przed słońcem szczególnie dokładnie.

10. Czy krem z filtrem może blokować wchłanianie witaminy D przez organizm, przez co narażamy się na spadek odporności?

Żaden krem z filtrem nie chroni w 100% przed promieniowaniem ultrafioletowym. Rzeczywiście kremy z filtrem zmniejszają tworzenie witaminy D3 w skórze, ale uprawiając sport na powietrzu czy pływając w wodzie, dostaniemy jej odpowiednią dawkę. Organizmy osób o jasnej karnacji, które paradują z odkrytymi ramionami i twarzą, wytwarzają 1000 jednostek witaminy D w ciągu 7-10 minut pomiędzy 10.00 a 14.00 latem (lub 40 minut zimą). Jest to kilkudniowa porcja naszego zapotrzebowania na witaminę D.

11. Czy to prawda, że człowiek może przyjąć określoną liczbę promieni słonecznych przez całe życie?

Podatność skóry na promieniowanie ultrafioletowe jest indywidualną cechą każdego człowieka. Istnieją tzw. fototypy skóry, które są w różnym stopniu podatne na opalanie. Najgroźniejsze są oparzenia skóry w dzieciństwie (stąd konieczność ochrony skóry dzieci!!!), gdyż skóra jest znacznie cieńsza i bardziej narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV.

12. Czy znamiona należy smarować grubszą warstwą kremu z filtrem?

Nie ma dowodów na to, że wymagają grubszej warstwy kremu z filtrem. Znamiona trzeba po prostu kontrolować, co wcale nie oznacza, że trzeba je usuwać. Profilaktyczne wycinanie wszystkich znamion nie ma sensu, ponieważ w 50% czerniaki rozwijają się tam, gdzie wcześniej nie było zmiany. Usuwamy tylko te znamiona, które wzbudziły niepokój lekarza.

13. Jak działa samoopalacz i czy w jakikolwiek sposób zabezpiecza przed poparzeniami słonecznymi?

Samoopalacz zmienia kolor zewnętrznej warstwy naskórka za pomocą substancji chemicznych lub pochodzenia roślinnego. Jest bezpieczny dla skóry (chyba że ktoś jest uczulony na składniki preparatu). Ale w żaden sposób nie zabezpiecza przed słońcem.

To były bardzo pouczające zajęcia.  Hej!!!  Nie bójcie się Słońca – ono jest „naszym życiem” , korzystajcie z niego z rozsądkiem … . 

 

    

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 16:41:24

Obserwacje plam słonecznych

           14 maja 2014r. na placu szkolnym ZSP w Rozdrażewie zorganizowaliśmy obserwacje plam słonecznych, przez rzutowanie obrazu Słońca widzianego za pomocą teleskopu na ekran. Obserwacje pomógł przeprowadzić zaproszony przez nas astronom pan dr Ireneusz Włodarczyk, który także udostępnił teleskop i oprzyrządowanie do prowadzenia obserwacji. W międzyczasie pan Ireneusz przeprowadził pogadankę na temat plam występujących na Słońcu oraz omówił sposób przeprowadzania obserwacji. Pierwsze wzmianki o plamach słonecznych pochodzą z piątego wieku przed naszą erą, które zaobserwowali Chińczycy. Uwaga! Słońca nie można oglądać bezpośrednio przez teleskop, lunetę, lornetkę, czy też gołym okiem ponieważ zagraża to naszym oczom. Choć pogoda nas nie rozpieszczała (zachmurzenie i zimno, brrrr…), to udało się zrealizować założone cele z bardzo dobrymi efektami. Porównując zdjęcia obserwacji plam słonecznych prowadzonych przez Instytut Astronomiczny we Wrocławiu z naszym rzutowaniem plam na ekran można stwierdzić, że wyniki naszych obserwacji były bardzo zgodne z badaniami fachowców. To była bardzo ciekawa i interesująca lekcja. Dziękujemy Panu doktorowi!

 

    

    

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 16:47:11

Prezentacja i promocja projektu podczas szkolnego festynu

              25 maja 2014r. nasz projekt i jego efekty zaprezentowaliśmy podczas XXI Festynu na Rzecz Szkoły. Była to najlepsza okazja, aby cała społeczność szkolna i mieszkańcy Rozdrażewa zobaczyli, czym  zajmowaliśmy się przez kilka ostatnich miesięcy. Dlatego przygotowaliśmy prezentację, w której znalazły się cele projektu,  zadania,  przebieg działań oraz efekty naszej pracy. Zrobiliśmy wystawę nagrodzonych prac plastycznych i zaprezentowaliśmy model budowy Slońca. Korzystając z okazji dokonaliśmy także publicznego podsumowania naszych poczynań. Wtedy też wręczyliśmy przygotowane przez nas dyplomy i upominki uczniom wyróżnionym w konkursie plastycznym przeprowadzonym pod hasłem „Motyw Słońca w sztuce”.

Prowadziliśmy również akcję promocyjną zachęcając gości festynu do zapoznania się z efektami naszej pracy i głosowania na projekt po jego publikacji w sieci – co i niniejszym czynimy. Sądzimy, że podsumowanie bardzo nam się udało. Mamy nadzieję, że ślad po naszej pracy pozostanie... 

    

 

Drukuj artykuł
Jan Antczak, Aktualizacja: 30-05-2014 16:53:23