• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"Światło pamięci przywraca życie...Żydowski Pejzaż           Grodziska Wielkopolskiego"

Grupa "Szalom"

 

 

 

 

’’Światło pamięci przywraca życie… ‘’- Żydowski pejzaż Grodziska Wielkopolskiego

Wybór tematu był dość trudny, jednak wyszliśmy z założenia, że chcemy poprzez swój projekt pozostawić ślad w historii. Mówiąc krótko - postanowiliśmy zrobić coś dla społeczności Grodziska. Swoim projektem chcemy przypomnieć o ciekawej historii mniejszości żydowskiej, żyjącej od XVI wieku do 1939r. w Grodzisku oraz o ich wkładzie w rozwój miasta. Pragniemy przywrócić pamięć tych ludzi i związanych z nimi miejsc poprzez wyznaczenie trasy w Grodzisku, która będzie nosiła nazwę: "Śladem Grodziskich Żydów". Naszym zamierzeniem jest przygotowanie i poprowadzenie wycieczki tymże szlakiem oraz wydanie folderu. Warto przypomnieć, iż historię Grodziska tworzyli nie tylko Polacy, ale też Niemcy i wspomniani wcześniej Żydzi. To właśnie oni wspólnie tworzyli dorobek zarówno materialny, jak i kulturalny naszego miasta. Niestety wybuch drugiej wojny światowej zmienił oblicze narodowościowe nie tylko w Grodzisku, ale i w całej Polsce. Chcemy w ramach projektu zastanowić się nad kwestią antysemityzmu wśród społeczeństwa polskiego oraz potrzebą tolerancji dla przedstawicieli innych narodów, kultur i religii. Dziś nie ma już w polskim krajobrazie żydowskich miast i miasteczek.Trudno jest dzisiaj przywołać świat ludzi, po których tak mało zostało.

O regionie

nasz regionGrodzisk Wlkp. to miasto położone w Wielkopolsce w odległości 50 km od Poznania przy głównym szlaku handlowym łączącym Poznań z Zieloną Górą. Słynie z ponad 700-letniej historii i tradycji, pracowitości swoich mieszkańców, dbałości o porządek, ciekawe wydarzenia kulturalne. Do najbardziej znanych i wpisanych na stałe do kalendarza imprez kulturalnych i rozrywkowych należą m. in. Dni Grodziska, Gronalia, Półmaraton Słowaka. Hasłem miasta jest „Miasto z życiem”- tutaj robi się wszystko, by miasto i gmina tętniło życiem.To doskonałe miejsce na weekendowy wypad, na aktywne spędzenie czasu wolnego. Mamy tu basen-czynny całe lato, zimą można doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach ponieważ działa lodowisko. Na terenie gminy jest mnóstwo przygotowanych rekreacyjnych ścieżek pieszo - rowerowych oraz wyznaczonych po niej licznych szlaków pozwalających na przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami.Jednym słowem to wspaniały pomysł na odpoczynek. ZAPRASZAMY DO GRODZISKA WIELKOPOLSKIEGO!

O projekcie

Jesteśmy 12-osobową grupą projektową gimnazjalistów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie, realizującą projekt „Światło pamięci przywraca życie…” - Żydowski pejzaż Grodziska Wielkopolskiego. Chcemy zaznaczyć, że jesteśmy pierwsi, którzy zajmiemy się wytyczeniem, trasy - szlaku Grodziskich Żydów oraz wydamy folder na temat mniejszości żydowskiej, która do wybuchu drugiej wojny światowej żyła i mieszkała w Grodzisku Wielkopolskim. Mając to na uwadze, chcemy z wielkim zapałem podjąć się tego nowatorskiego zadania.