Zapraszamy do odwiedzin na Facebooku

 O nas w mediach

 

Portal slupca24.pl

Portal TwojaSlupca.pl

Artykuł "Tam gdzie len i glina - działanie się zaczyna"

Artykuł "Od ziarenka do włókienka"

Portal ostrowite.info

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tam gdzie len i glina działanie się zaczyna.

Dlaczego len i glina?Chcemy pokazać, że mogą być one interesującymi zagadnieniami. Inspirują i pobudzają do działania. Tak jak w naszym przypadku.Dają szerokie pole do aktywności. Projekt przewiduje analizę różnych wątków związanych z lnem i gliną. Są to zagadnienia, które można obserwować, badać i podejmować działania w ramach wielu dziedzin wiedzy. Śledząc ich różnorodność spojrzymy na nie z punktu widzenia historyka, konstruktora koła garncarskiego i maszyny tkackiej, artysty wykonującego ceramikę i pochodne dzieła, a także budowlańca stosującego cegłę do budowania. Len z kolei ma zastosowanie w medycynie i kosmetologii, przemyśle włókienniczym i spożywczym, a także w celach technicznych do wyrobu farb olejnych i lakierów. Prześledzimy i poznamy tajemnice lnu i gliny, czyli od gliny do dzbanka, od ziarenka do włókienka.

O regionie

nasz regionGmina Ostrowite leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej w północnej części Powiatu Słupeckiego. Od wschodu graniczy z gminą Kleczew, a od południowego wschodu z gminą Kazimierz Biskupi, od południa ze Słupcą, a od strony zachodniej z Powidzem. Jest jedną z 8 gmin Powiatu Słupeckiego. Gmina Ostrowite jest malownicza, spokojna i otoczona jeziorami. Krajobraz urozmaicony jest przez pagórki, wzniesienia, łąki i torfowiska. Są czyste jeziora, rozwija się turystyka i agroturystyka. Miłośnicy przyrody mają możliwość obserwować ją także w Powidzkim Parku Krajobrazowym. Wędrując po okolicach Ostrowitego możemy znaleźć obiekty mające znaczenie historyczne. Są to dworki i zespoły pałacowe w Mieczownicy, Giewartowie, Sierniczu Wielkim. W Jarotkach znajduje się cmentarzysko całopalne z kultury łużyckiej, objęte obserwacją archeologiczną. Są także kościoły, szkoły, zespoły sportowe i instytucje kultury.

O projekcie

Projekt realizować będzie nasza dwunastka zgranych młodych ludzi. Zaplanowaliśmy realizację zagadnień projektowych w wielu płaszczyznach. Podjęcie działań i aktywności przez wszystkich uczniów z grupy projektowej. Nawiązanie współpracy z lokalnymi instytucjami, przedsiębiorstwami, które zajmują się wytwarzaniem i obróbką lnu i gliny. Spotkania z profesjonalistami, którzy przybliżą nam powyższe zagadnienia. Prześledzimy od początku do końca jak wyglądają procesy wytwarzania produktów z lnu i gliny. Przewidujemy udział w warsztatach garncarskich i tkackich. Zaprojektujemy i wykonamy koło garncarskie. Podejmiemy działania artystyczne, aby w ciekawy sposób przedstawić rezultaty naszej pracy.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon