• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Końska moc

Będziemy szukać wpływu hodowli koni i osiągnięć technicznych w naszej gminie, która od wieków jest związana z rolnictwem. Interesują nas konie, konie mechaniczne oraz nasze i naszych rodziców "koniki".

O regionie

nasz region:Pochodzimy z powiatu śremskiego, a nasza szkoła Gimnazjum w Manieczkach mieści się na terenie gminy Brodnica. Nasza ekipa pochodzi z sześciu miejscowości takich jak Manieczki, Donatowo, Góra, Krzyżanowo, Rakówka, Pucołowo. Malowniczo położona w starorzeczu doliny Warty gmina Brodnica wyróżnia się niezwykłym krajobrazem. Jej południowo - zachodnia część znajduje się w obrębie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego gdzie szczególną ochroną objęte są dolina Warty oraz niezwykłe okazy wielowiekowych dębów szypułkowych. Znajdują się tu dwa rezerwaty: Krajkowo i "Goździk Siny" w Grzybnie. Bogactwo przyrodnicze: duża ilość lasów, ciekawe gatunki flory i fauny, rzeka Warta i walory kulturowe są atrakcją turystyczną. Najciekawsze miejsca to: Jaszkowo - Centrum Hippiki Antoniego Chłapowskiego, Pałac w Brodnicy - doskonała baza noclegowa, szkoleniowa i wypoczynkowa, Manieczki - Muzeum im. Gen. J.Wybickiego. Tradycja poszlachecka i kultura rolna naszej okolicy związane są z historią Wielkopolski.

O projekcie

Końska moc to projekt, w którym chcemy przeanalizować znaczenia konia (w jego wieloznaczności) w teraźniejczości i historii naszych miejscowości. Hodowla koni, hippika, hippoterapia, technika, sztuka, archtektura, język, literatura to zagadnienia, w których będziemy odszukiwać "końską moc" i jej wpływ na nas i naszych przodków. Inspiracją do wyboru tematu były ośrodki hippiczne i techniczne naszego regionu, pasje i hobby uczestników projektu, zajęcia wykonywane przez naszych krewnych oraz architektura i tradycja ziem poszlacheckich.
Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań .... i niech moc końska będzie z Wami : )