• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak dobrze znasz gwarę poznańską?

Zapoznanie uczniów z gwarą poznańską, wspólne napisanie scenariusza i nagranie filmu w gwarze.

 

 

Powiat śremski

 

Powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Śrem.
 

 

W skład powiatu wchodzą:

  • gminy miejsko-wiejskie: Dolsk, Książ Wielkopolski, Śrem
  • gminy wiejskie: Brodnica
  • miasta: Dolsk, Książ Wielkopolski, Śrem

 

Na początku 1993 roku została utworzona Unia Gospodarcza Miast Regionu Śremskiego. W jej skład obecnie wchodzą cztery gminy powiatu śremskiego: Brodnica, Dolsk, Książ Wielkopolski oraz Śrem (na początku było ich sześć z Kórnikiem i Czempiniem). W 1995 roku sześć gmin podpisało porozumienie komunalne, które rozpoczęło ich współpracę partnerską. Celami współpracy są: integracja działań i skoncentrowanie środków dla rozwoju regionu oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

 Wieża ciśnień.

 


Urząd Miejski w Śremie , przy ul.Pazdziernika 1

Drukuj artykuł
Paulina Jessa, Aktualizacja: 14-06-2013 17:30:07

 

 

Manieczki

 

 

 

 

Wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim, w gminie Brodnica.Wieś położona 6 km na zachód od Śremu .Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1368. Wówczas właścicielem był Sędziwój z Głębocka herbu Łodzia. Następnie Manieczki zostały podzielone na kilka działów, które należały do Manieckich, Grabianowskich, Chaławskich, Przylepskich, czyli do okolicznej szlachty. Kolejnym właścicielem był Maciej Kołaczkowski herbu Abdank. 21 czerwca 1781 majątek został sprzedany Józefowi Wybickiemu. W Manieczkach powstało wiele jego utworów literackich, zmarł w 1822 w nieistniejącym już drewnianym dworku. Po jego śmierci majątkiem zarządzała jego żona Estera oraz córka Teresa. Wnuk Wybickiego w 1842 sprzedał wieś generałowi Dezyderemu Chłapowskiemu. W lipcu 1960 utworzono pierwszy w Polsce kombinat PGR – Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych Manieczki. Od 1978 roku był on jednym z dwóch wzorowych Państwowych Gospodarstw Rolnych.Obecnie Manieczki są dużym osiedlem o charakterze miejskim z pełnym zapleczem usługowym.

 

Zabytkiem prawnie chronionymi jest zespół dworski, składający się z:

 

  • dworu z 1894, z mansardowym dachem i nowszym przedsionkiem z 1912, w latach 1978-2006 mieściło się w nim Muzeum Józefa Wybickiego oraz Oddział Wielkopolski Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, przed wejściem znajduje się głaz z tablicą z okazji 205. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obecnie dwór należy do potomków Głowackich, w związku z czym usunięto niektóre tablice i głazy pamiątkowe.

 

 

  • kaplicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1786 w kształcie rotundy wystawiona przez gen. Józefa Wybickiego,

 


 

  • parku krajobrazowego z połowy XVIII wieku o obecnej powierzchni 6,51 ha, w nim: dwie lipy drobnolistne o obwodzie 290 i 300 cm, głaz z tablicą z okazji 218. rocznicy urodzin twórcy hymnu narodowego, popiersie Wybickiego projektu Grzegorza Kowalskiego, dwie kolumny z tablicą z 1766 upamiętniają pojedynek o dziewczynę dwóch braci Kołaczkowskich.

 

 

We wsi znajduje się kościół Narodzin Najświętszej Marii Panny z 1990, nawiązujący do rotundy, projektu Zygmunta Lutomskiego i Henryka Wiercińskiego.

 

 

 

W Manieczkach funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II

 

 


 

 

 

Manieczki w kulturze klubowej kojarzone są przede wszystkim z Klubem Ekwador.

 

 

  

Drukuj artykuł
Paulina Jessa, Aktualizacja: 14-06-2013 17:36:32
Bez nazwy

 

 

Co łączy Manieczki z Mazurkiem Dąbrowskiego?

 

Mazurek Dąbrowskiego- obecnie hymn polski,został napisany jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech,  przez Józefa Wybickiego. Autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka. Pieśń powstała w dniach 16-19 lipca 1797 we włoskim miasteczku Reggio nell'Emilia w Republice Cisalpińskiej.

 

                                Plik:Mazurek Dąbrowskiego piano.pdf

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Mazurek_D%C4%85browskiego_piano.pdf/page1-423px-Mazurek_D%C4%85browskiego_piano.pdf.jpg

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon