• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Co było pierwsze?

Drukuj artykuł
Sławosz Kolańczyk, Aktualizacja: 30-01-2013 21:13:17

Jajko czy kura.

Projekt „Jajko czy kura?” to projekt, w którym będziemy poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas legendarne pytanie. Postanowiliśmy poszerzyć naszą wiedzę o jajku i kurze. Szukaliśmy odpowiedzi na kilka pytań: 1. Co było pierwsze jajko czy kura? 2. W jaki sposób hoduje się kury? 3. Jak wygląda rozwój od jaja do kury? 4. Czy jajka i kury mają swoje miejsce w kulturze? 5. Jakie jest zastosowanie jajka i kury w kuchni?

O regionie

nasz regionPowiat śremski leży w centralnej części województwa wielkopolskiego. Powiat rozciąga się w trzech krainach geograficznych. Środkową część zajmuje Pradolina Warszawsko-Berlińska, dnem jej płynie rzeka Warta. Rzeka oddziela tereny Pojezierza Wielkopolskiego na północy od Pojezierza Leszczyńskiego na południu. Teren powiatu śremskiego należy do obszarów nizinnych oraz pojezierzy. Został on ukształtowany w wyniku działalności lądolodu skandynawskiego. Ustępujący lądolód pozostawił liczne jeziora, wzgórza moreny czołowej, wydmy i szeroką pradolinę. Północna część powiatu to płaska równina z wysokimi wałami wydmowymi oraz ciągi ozów. Pośrodku pradoliny płynie Warta, znajdują się tu jej starorzecza i łąki zalewowe. W najcenniejszych pod względem przyrodniczym miejscach utworzono obszary chronione: Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz Rogaliński Park Krajobrazowy. W powiecie śremskim możemy wybrać różne formy aktywnego wypoczynku. Rzeka Warta oraz liczne jeziora zachęcają do wędkowania, uprawiania sportów wodnych oraz kąpieli. Znajdą tutaj wiele atrakcji zwolennicy wędrówek pieszych, zbieracze grzybów i jagód, amatorzy jazdy konnej i rowerzyści. Powiat Śremski tworzą cztery gminy: Brodnica, Dolsk, Książ Wlkp. i Śrem.
Gmina Brodnica charakteryzuje się wysokotowarową produkcja roślinną i zwierzęcą oraz kilkoma rozwijającymi się przedsiębiorstwami różnych branż. Zdecydowaną większość obszaru gminy (około 69%) stanowią użytki rolne, toteż jej rozwój w dużej mierze związany jest z rolnictwem. Gospodarka rolna obejmuje głównie produkcję roślinną, a także zwierzęcą, w której dominuje hodowla trzody chlewnej, bydła mlecznego oraz drobiu. W dziewięciu miejscowościach gminy zlokalizowane są zespoły dworsko-pałacowe oraz 159 innych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Do najcenniejszych należą: neogotycki kościół św. Katarzyny w Brodnicy oraz drewniany kościół św. Jakuba w Żabnie o rzadkiej konstrukcji sumikowo- łątkowej. Warto odwiedzić dwór w Manieczkach, w którym mieściło się muzeum im. gen. Józefa Wybickiego oraz Centrum Hippiki w Jaszkowie.

O projekcie

O PROJEKCIE

Projekt „Jajko czy kura?” to projekt, w którym będziemy poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas legendarne pytanie.

Postanowiliśmy poszerzyć naszą wiedzę o jajku i kurze. Szukaliśmy odpowiedzi na kilka pytań:
1. Co było pierwsze jajko czy kura?
2. W jaki sposób hoduje się kury?
3. Jak wygląda rozwój od jaja do kury?
4. Czy jajka i kury mają swoje miejsce w kulturze?
5. Jakie jest zastosowanie jajka i kury w kuchni?

W jakim stopniu udała nam się realizacjach naszych założeń i celów, oceńcie sami!

Zapraszamy do śledzenia naszych dokonań!