• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metody i narzędzia

W ramach naszego projektu przeprowadziliśmy wywiad z panem Andrzejem Olejnikiem, naczelnikiem Wydziału Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej:

1.       Skąd wziął się pomysł zbudowania wiatraków w naszej gminie?
-można powiedzieć, że warunki klimatyczne jakie są w naszym terenie są średnie jeśli chodzi o wykorzystanie wiatru, czyli można powiedzieć, że są tu dobre predyspozycje żeby farmy wiatrowe powstawały. Więc jest to wynik warunków jakie u nas panują i zainteresowaniem inwestorów, którzy zajmują się energią odnawialną.

2.       Czy są jakieś plany powstawania wiatraków w naszej gminie?
-Można powiedzieć, że teren naszej gminy został podzielony na dwie części północną i południową. Te wiatraki , które już możemy obserwować znajdują się w części południowej. Jest to inwestycja prawie skończona. Aktualnie trwają prace na uzyskanie wszelkich uzgodnień lokalizacji około 20

3.       Czy mieszkańcy gminy będą otrzymywać energię wytwarzaną przez wiatraki?
-Można powiedzieć, że bezpośrednio nie. To będzie umożloiwione tylko w taki sposób, że ta energia, która powstaje jest najpierw przesyłana do sieci ogólnej i dopiero stamtąd możemy ją czerpać. Technicznie nie było by to możliwe inaczej. 

4.       Ile energii wytwarza jedna siłownia wiatrowa?
- 2500-3000 MW

5.       Jakie są wymiary wiatraków?
- 120 metrów jest od podstawy po wierzchołka wieży plus około 45 metrów ma jedna łopata tego śmigła przy czym niektóre będą nawet dłuższe montowane , przy czym skrajne punkty jednego wiatraka to jest do 200 metrów.

6.       Czy są jakieś negatywne skutki wytwarzania energii za pomocą wiatraków?
- Z pewnością wiecie, że było organizowane wiele protestów odnośnie odległości wiatraków od zabudowań. Taką odległością jest około 500 metrów. Wiadomo,że jakiś hałas to generuje i trzeba zadbać aby odległość była odpowiednia. Jak się stoi pod takim wiatrakiem to słychać takie tykanie, lecz w odległości tych 500 metrów jest to w zasadzie niesłyszalne. Wiatraki mają zdolność wyhamowywania i określoną największą prędkość więc to nie jest tak, że im większy wiatr tym one się szybciej kręcą. One się muszą obracać ze stałą prędkością.

7.       Jaki jest koszt jegnej elektrowni wiatrowej?
- około 2 mln euro.

8.       Kiedy bedzie ukończona budowa wszystkich wiatraków?
- Plan ukończenia tej pierwszej farmy wiatrowej to był kwiecień 2013r mamy w tej chwili czerwiec i one jeszcze niestety nie funkcjonują. Tam są już pierwsze testy , są sprawdzane wszystkie sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Ostatecznie lipiec-sierpień to jest termin realizacji.

9.       Czy w gminie Krobia są działania związane z produkcją zielonej energii? np. biogazownie?
- Był plan wybudowania biogazowni między Krobią a Pudliszkami jednak przepisy się zmieniły i nie można już pozyskiwać tej energii z odpadów z gospodarki ściekowej i prace w tym projekcie się zatrzymały. 

10.   Czy w naszej gminie będzie kopalnia węgla brunatnego?
- Nikt dzisiaj nie zna odpowiedzi na to pytanie. Od lat 60-tych wiadomo, że na terenie naszej gminy są pokłady węgla brunatnego, jednak to złoże nie jest tylko na terenie naszej gminy ale na terenie całego rowu poznańskiego, od Miejskiej Górki do Poznania. Co prawda uchwałą ustanowioną przez sejm, wydobycie węgla na tym terenie jest zabronione, niestety teren Miejskiej Górki i nasz teren jako ostatni na tym obszarze nie został w tej uchwale zakazujących wydobycie węgla uwzględniony, bo z opracowań geologicznych jakie wtedy były wynika,że nie miałoby to większego wpływu na wody, które są w tak zwanym rowie poznańskim. Nie spowodowałoby to dużego osuszenia terenu.