• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

  Walory turystyczne gminy Duszniki

  Prezentacja elementów środowiska naturalnego i kulturowego gminy Duszniki.

  O regionie

  nasz regionGmina Duszniki położona jest w południowej części powiatu szamotulskiego w dorzeczu Mogilnicy, na falistej równinie urozmaiconej wzniesieniami polodowcowymi.
  Okolice Dusznik zamieszkane były już w okresie przedhistorycznym. Za czasów Piastów znajdowało się tu kilka grodów, m.in.: niedaleko Brzozy, Młynkowa, Niewierza, Wilkowa i Zalesia. W połowie XX wieku powstała legenda, że nazwa Duszniki związana jest ze środowiskiem przyrodniczym.
  Krajobraz gminy jest równinny, w którym dominują pola uprawne, łąki i zadrzewienia. Zbiorowisko leśne stanowią lasy liściaste (grądy) i mieszane z przewagą grabu i dębu z domieszką brzozy. Brak dużych zakładów przemysłowych i prawidłowa agrotechnika stosowana przez ogół rolników, dobrze zorganizowana gospodarka odpadami sprawiają, że środowisko naturalne jest stosunkowo dobrze zachowane. Utworzony rezerwat „Duszniczki” jest wyspowym stanowiskiem modrzewia polskiego na niżu.
  Przejeżdżając przez gminę uwagę swoją zwracają dworki, pałace i kościoły.

  O projekcie

  Polskie porzekadło „Cudze chwalicie, swego nie znacie” kierowało nami w trakcie wyboru tematu projektu. Przez realizację projektu chcieliśmy zaprezentować naszą gminę, ale przede wszystkim jej walory turystyczne. Uważamy, że nasza gmina jest warta poznania.