Iwona Śliczner, Aktualizacja: 28-05-2012 13:07:16

CZEKOLADA i jej tajemnice

Czekolada - wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub cukierniczego, środka słodzącego i wielu innych dodatków. Wytwarzana najczęściej w postaci tabliczek czekolady, ale w niektórych krajach, głownie w Meksyku, popularna jest też czekolada w postaci płynu.

Wyróżniamy cztery głowne gatunki czekolad: mleczna, gorzka, biała i deserowa, ale nie brakuje też czekolad o różnych smakach, m.in. truskawkowa, orzechowa, bakaliowa i toffi.

Projekt ten ma pokazać, że czekolada nie musi być tylko smakołykiem. Używana jest również do produkcji kosmetyków, może też inspirować do tworzenia sztuki, np.: wiersze, rzeźby, teksty piosenek.

Proces wyrobu czekolady nie jest wcale łatwy.

Głównym celem projektu jest przybliżenie ludziom historię czekolady.

Zamierzamy zbadać składniki czekolady pod mikroskopem, przeprowadzić wiele ankiet wśród uczniów naszej szkoły.

Chcielibyśmy skontaktować się z fabrykami wytwarzającymi czekoladę i z cukierniami, gdzie sprzedawany jest ten smakołyk.

Pragniemy zakupić oryginalne ziarna kakaowca i uczestniczyć w różnych warsztatach.

Martyna Worsa, Aktualizacja: 27-06-2012 09:12:42

"CZEKOLADA i jej tajemnice"

Realizacja projektu będzie miała charakter badawczy. Uczniowie chcą przedstawić czekoladę, nie tylko jako smakołyk do jedzenia, ale pokazać jej inne walory. Interesuje ich także produkcja czekolady oraz jej historia.

O regionie

nasz regionNasze Gimnazjum znajduje się w Borui Kościelnej. Jest to mała wieś, która należy do gminy Nowy Tomyśl. Słynie ona z upraw chmielu i wikliny. W mieście powiatowym, jakim jest Nowy Tomyśl znajduje się największy na świecie wiklinowy kosz, który został zapisany w Księdze Rekordów Guinessa. Okolica słynie również z wiatraka o nazwie “ Koźlak ” i Kościoła pw. św. Wojciecha w Borui Kościelnej, który został zbudowany w 1781 roku. Nasz region to bardzo kolorowa i przyjemna okolica. Bardzo miło jest tu spędzać każdą wolną chwilę. Zawsze jest tu coś interesującego do robienia podczas wspólnej zabawy i nauki. W naszej gminie, naszym powiecie i ogólnie w województwie, w którym żyjemy znajduje się wiele fabryk czekolady, cukierni i tym podobnych przedsiębiorstw. Dlatego też wybór tematu projektu nie jest przypadkowy, brzmi on: “Czekolada i jej tajemnice”. Wyrób ten jest tak popularny, że nawet odbywają się święta czekolady. Przykładem jest tu miasto Kargowa, gdzie co roku “Święto Czekolady” jest.

O projekcie

Proces wyrobu czekolady nie jest wcale łatwy.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon